Styl życia

Ametyst – właściwości oraz kolor kamienia

Styl życia

Aktualizacja:
Walter Geiersperger/Getty Images

Jednym z dobrze znanych kamieni, zwłaszcza w jubilerstwie, jest półszlachetny kamień zwany ametystem. To minerał występujący w wielu rejonach świata, w tym również w Polsce, który dzięki łatwym metodom pozyskania i obróbki jest chętnie wykorzystywany jako element biżuterii. Jego fioletowa barwa przyciąga wielu miłośników biżuterii, a dzięki stosunkowo niskiej cenie na ametyst może pozwolić sobie wiele osób.

Ametyst to odmiana kwarcu mlecznego – kamień ten jest powszechnie używany w branży jubilerskiej. Najczęściej minerał można spotkać w barwie fioletowej, zaliczany jest do kamieni półszlachetnych. Jego nazwa w języku greckim oznacza "trzeźwy" i wywodzi się z wierzeń, że picie alkoholu z kielichów wykonanych z ametystu zapobiega upojeniu. Ametystowi w medycynie niekonwencjonalnej przypisuje się szereg właściwości zdrowotnych. Przede wszystkim ma pozytywnie wpływać na wyciszenie, uspokojenie emocji, koncentrację oraz lepszy sen. Uważa się, że wpływa również na układ trawienny, oddechowy oraz skórę. Pozytywne oddziaływanie ametystu zauważyć można nosząc ze sobą ten kamień, używając go do medytacji lub spożywając wodę ametystową.

Kolor ametystu

Najczęściej spotykanym kolorem ametystu są różne odcienie fioletu, purpury i różu. Kolor zależny jest od ilości żelaza w kamieniu, a także od intensywności promieniowania. Powszechnym zjawiskiem jest odnajdywanie ametystu, w środku którego występuje różne natężenie koloru. Barwa minerału ulega zmianom wraz z ogrzewaniem kamienia. Przy temperaturze 250℃ ametyst traci swój kolor i staje się bezbarwny, kiedy temperatura wzrośnie do 500 st. C kamień staje się cytrynowożółty, następnie przy 600 st. C ponownie traci kolor. Nie warto zostawiać go też na długo w miejscach mocno nasłonecznionych, takich jak na przykład parapety – długotrwały wpływ słońca na kamień może go odbarwić. Ametyst tworzy kryształy o pokroju słupkowym, choć można znaleźć również okazy o pokroju igiełkowym. Występuje w szczelinach w formie tak zwanych szczotek krystalicznych. Znaleźć go można w skałach osadowych, zwłaszcza na terenie Brazylii, Urugwaju, Iranu, USA, Rosji, a także na Madagaskarze. W Polsce ametysty można znaleźć w okolicach Szklarskiej Poręby, Lwówka Śląskiego oraz Kamiennej Góry, a także w dolomicie w Tatrach.

Ametyst – właściwości kamienia i jego wpływ na zdrowie

Uważa się, że ametyst wpływa pozytywnie na poziom energii oraz emocje człowieka. Osoby wierzące w magiczną moc kamieni sądzą, że noszony na szyi kamień chroni właściciela przed nieszczęściami – ważne jednak, żeby kamień nie był przekłuty. Ametysty mają równiez uwalniać nasza intuicję i otwierać człowieka na jego życie duchowe, ponadto pomagają osiągnąć harmonię, uspokoić się i skoncentrować, przez co są szczególnie polecane osobom uczącym się oraz pracującym intelektualnie. Obcowanie z przedmiotami z ametystem pomaga wypracować cierpliwość, wyciszyć, przez co poprawia jakość snu. Szczotka ametystowa używana bywa również do wykonywania masażów w celu szybszej regeneracji. Według medycyny niekonwencjonalnej ametyst łagodzi bóle głowy, migreny, a także reguluję przemianę materii i pomaga na bezsenność. Minerał ten jest również polecany osobom zmagającym się z problemami dermatologicznymi. Pomaga uporać się z trądzikiem, egzemą oraz powracającymi wysypkami. Znaleźć można różnego rodzaju maści oraz kremu z dodatkiem minerału, stosować można także do przemywania wodę ametystową. W turystycznych miejscowościach w polskich górach można znaleźć do kupienia butelki z wodą oraz drobnymi ametystami na dnie – woda ametystowa ma za zadanie leczyć stany zapalne oraz niepokój. Można również kupić kamienie wraz z przepisem, jak taką wodę wykonać samodzielnie w domu – proces ten nazywa się energetyzacją wody.

Ametyst – biżuteria z kamieniem półszlachetnym

Miłośnicy biżuterii z kamieniami mogą znaleźć w sklepach jubilerskich oraz sklepach internetowych szereg produktów z dodatkiem tego minerału. Zainteresowaniem cieszą się naszyjniki, w których kamień oprawiony jest złotem lub srebrem. Ametyst może być różnej wielkości, zarówno oszlifowany na gładką kulę, jak i w nieco bardziej naturalnym kształcie. Kamień ten świetnie sprawdza się również jako kolczyki lub bransoletka. Można również znaleźć pierścionki z ametystem. Wiele osób może zastanawia się ile kosztuje ametyst. Biżuteria z jego dodatkiem jest tania, dlatego może sobie pozwolić na nią wiele osób. Mnogość odcieni fioletu oraz różu tego kamienia trafi w gust zarówno osób lubiących delikatne, niemalże przezroczyste kamienie, jak i tych, którzy preferują odważne, nasycone barwy.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Wdzięczność. Sposób na szczęście?

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości