Jak skutecznie uczyć się historii? Te metody ułatwiają przyswajanie wiedzy i dat

Chłopak uczący się z książki
Jak uczyć się historii? Skuteczne metody nauki nie tylko dla uczniów
Źródło: tomazl/GettyImages

Historia jest przedmiotem wymagającym od ucznia dużej uwagi i skupienia. Zrozumienie wydarzeń z poszczególnych okresów oraz zapamiętanie ich dat to spory wysiłek. Przy odrobinie skupienia i samozaparcia jest to jednak możliwe. Jak uczyć się historii w sposób efektywny i skuteczny?

Sprzymierzeńcem w przyswajaniu faktów, nazwisk, miejsc, dat i powiązań między zdarzeniami jest uważne słuchanie tego, co mówi nauczyciel na lekcji. To duże ułatwienie, aby szybko uczyć się historii. Nie zawsze jest to proste – naturalna fluktuacja uwagi, zmęczenie, senność, głód czy pragnienie skutecznie zaburzają możliwość skupienia uwagi. Skutki są takie, że uczeń większość materiału musi jeszcze raz przyswoić w domu. Wielu uczniów samodzielnie szuka sposobów, jak skutecznie nauczyć się historii. W obecnych czasach istnieje wiele technologicznych ułatwień, a nauka dzięki nim staje się atrakcyjna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

DD_20241122_Pogoda_REP_napisy
Historia polskiego lotnictwa - napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak szybko uczyć się historii - pomoce filmowe

Atrakcyjną i relaksującą formą nauki historii jest oglądanie filmów dokumentalnych lub vlogów dostępnych na portalach internetowych. Jest to jeden z najbardziej lubianych przez młodzież sposobów, jak szybko nauczyć się historii. Wielu twórców w sposób zabawny i nietuzinkowy opowiada dzieje historyczne, wplatając w nie żarty i memy. W tego typu produkcjach nie brakuje map, rysunków czy zdjęć i ujęć filmowych z danego okresu, o ile takie wtedy powstawały. Oprócz tego dostępne są warte obejrzenia dokumenty historyczne, które wcześniej emitowane były w telewizji. W internetowych serwisach z wideo znajdziemy ich kilkaset, niemal na każdy temat z zakresu historii.

Wiele z nich jest zrobione bardzo dobrze jakościowo, z koloryzowanymi obrazami i całkiem dobrze zmontowanym dźwiękiem. Przykładem tak dobrze zrobionego dokumentu historycznego jest "Niepodległość" z 2018 roku. Film powstał z okazji 100-lecia niepodległości i w bardzo czytelny oraz atrakcyjny dla widza sposób pokazuje pierwsze lata budowania się niepodległego państwa polskiego. W internecie dostępne są odcinki legendarnego programu historycznego "Sensacje XX wieku", prowadzonego przez Bogusława Wołoszańskiego. Losy obu wojen światowych są wyjaśnione w sposób niezwykle przejrzysty i interesujący, a sam sposób prowadzenia programu jest już niemal legendarny. Nauka historii dzięki zasobom dostępnym online jest skuteczna, dość szybka i może sprawić, że młody człowiek szczególnie zainteresuje się konkretnymi zagadnieniami.

Jak nauczyć się historii – mapy myśli i zapamiętywanie dat

Kluczem skutecznej nauki są dobrze zrobione notatki. Istotne fakty, ważne daty i nazwiska warto podkreślić zakreślaczem lub pogrubić. Później w czasie czytania notatek wpadają szybko w oko, dzięki czemu łatwiej jest je zapamiętać i znaleźć ciąg przyczynowo-skutkowy danych wydarzeń. Bardzo pomocne w nauce historii jest przepisanie notatek w formie mapy myśli. Jest to graficzne przedstawienie informacji za pomocą wykresów i strzałek. Rozrysowanie takiej mapy szczególnie pozwala na utrwalanie sobie ciągów przyczynowo-skutkowych. Zanim jednak wykona się mapę myśli, należy przeczytać odpowiedni rozdział w podręczniku i spróbować powtórzyć go własnymi słowami. Będzie to dobry wstęp do wykonania mapy myśli i pomoże wstępnie przyswoić zarys wydarzeń.

Jak skutecznie nauczyć się dat na historię? Pomocne będzie opracowanie własnego systemu skojarzeń z konkretnymi datami lub latami. Ciekawy jest fakt, że im bardziej są one absurdalne, tym szybciej się je zapamiętuje. Zapamiętywanie dat może ułatwić tworzenie rysunków kojarzących się z danym wydarzeniem, przykładem takich są dostępne w internecie grafiki autorstwa Levan’a Patsinashvili’ego.

Jak skutecznie uczyć się historii – muzea i inscenizacje

Przyswajanie ważnych informacji historycznych jest o wiele łatwiejsze, kiedy doda się do nich nieco aktorstwa. Scenki przedstawiające dane wydarzenia można odgrywać już na lekcji, jednak niewielu nauczycieli decyduje się na taką formę. Mogą odgrywać je rodzice z dziećmi lub uczniowie przyswajający razem wiedzę. Gotowe scenariusze można znaleźć w internecie.

Aktorstwo w bardziej zaawansowanej formie pomoże w nauce historii, szczególnie w kwestii przebiegu ważnych bitew, potyczek i innych, znaczących dla dziejów wydarzeń. Grupy rekonstrukcji historycznej często wystawiają przedstawienia, które wiernie odzwierciedlają wydarzenia z danego okresu. Jak skutecznie uczyć się historii, łącząc przyjemne z pożytecznym? Warto odwiedzać muzea, miejsca pamięci, bitew, lub nawet cmentarze. W ten sposób można niemal fizycznie zetknąć się z danym wydarzeniem.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości