Styl życia

Sowi przytułek ratuje życie wielu ptaków. "To nasi sprzymierzeńcy pod każdym względem"

Styl życia

Aktualizacja:

Anna Smoter wraz ze swoją rodziną prowadzi schronienie dla sów. Ptaki, które do nich trafiają, są rehabilitowane i wypuszczane na wolność. Niektóre historie wyjątkowo chwytają za serce. Jak mądrze nieść pomoc, kiedy zauważymy ranną sowę?

Sowy: gdzie występują w miastach?

Pewnemu puszczykowi życie uratowali znajomi Anny Smoter. Ich wrażliwość i empatia pomogły ocalić zwierzę od wychłodzenia.

- Jego historia jest wzruszająca. Znajomi, którzy jechali późnym wieczorem, zauważyli ptaka, który się nie ruszał i nie uciekał. Okazało się, że to mała sowa, a dokładniej mały puszczyk. Nie miał żadnych obrażeń, był tylko wychłodzony. Wzięliśmy go pod opiekę, weterynarz wypisał leki, które pomogłyby ptakowi wrócić do dobrej kondycji - powiedziała pani Anna.

- Wzruszające było obserwowanie, jak z dnia na dzień nabiera sił. Wróciliśmy do miejsca, w którym został znaleziony i wrócił na wolność. Sam fakt uratowania życia takiemu maleństwu napawa nas dumą - dodała nasza rozmówczyni. Jak zaznaczyła, także w sercu miasta możemy spotkać sowy. Należy jednak dobrze wytężyć wzrok.

- Miasto to dla sów ostoja pokarmowa ze względu na gryzonie. Wszelkie wieże kościelne i wysokie budynki - tam często mieszkają płomykówki, których nie dojrzymy na co dzień - tłumaczyła ekspertka.

Jak pomagać rannym sowom?

Teraz jest szczególny czas dla sów, bo trwa okres godowy i lęgowy. Na co zwracać uwagę i kiedy im pomagać?

- Nie przeszkadzajmy im. To nasi sprzymierzeńcy pod każdym względem. Wszystkie sowy, które występują w Polsce, są pod ochroną. Starajmy się unikać tego zwyczaju usilnego ratowania. Jeżeli znajdziemy małą sowę, nie zabierajmy jej. One też uczą się latać, tak jak my uczymy się chodzić - wyjaśniała Anna Smoter.

- Chyba, że widzimy, że ptak jest ewidentnie ranny. Albo kiedy jest upał i leży bez ruchu, konieczna jest interwencja. Jeżeli nie mamy numeru do fundacji albo weterynarza, zadzwońmy nawet do straży pożarnej i zabezpieczmy tego ptaka - radziła opiekunka sów.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Reporter: Agata Zjawińska

Pozostałe wiadomości