Jak pić brandy? Zasady serwowania

brandy
Anton Petrus / Getty Images
Źródło: Moment RF
Brandy to wysokoprocentowy winiak otrzymywany ze szczepów białych winogron. Proces produkcji regulowany jest dość luźnymi przepisami, dlatego w ofercie znajduje się wiele rodzajów brandy. W zależności od odmiany może być pita samodzielnie lub jako dodatek do koktajlu.

Nazwa brandy pochodzi od słowa bradewijn , co w języku niderlandzkim oznacza palone wino . Trunek jest otrzymywany w wyniku destylacji wina lub wytłoków powstałych przy wyciskaniu owoców. Brandy to alkohol, który w zależności od odmiany może być podawany samodzielnie po posiłku, jako aperitif lub dodatek do koktajli. Osiąga moc od 35% do 60%. Do Andaluzji brandy trafiła w 711 roku, kiedy tereny te najechali Arabowie. Nie tylko przywieźli oni sam trunek, lecz także ujawnili proces jego destylacji. Bardzo ważnym okresem dla alkoholu był XVII i XVIII wiek, czyli wzrost wpływów holenderskich. W innych regionach Europy brandy rozpowszechniła się dzięki handlarzom i marynarzom. W XIX wieku trunek znany już był we wszystkich szanowanych winnicach.

Więcej:

Produkcja i klasyfikacja brandy

Produkcja brandy nie jest regulowana restrykcyjnymi przepisami, dlatego winiak może się różnić w poszczególnych winnicach. Dzięki temu na rynku dostępne są różne odmiany trunku, zarówno szlachetne, ciężkie, gronowe, jak i lekkie owocowe. Proces tworzenia brandy składa się z dwóch etapów: destylacji i leżakowania. Cel pierwszego z nich to wytworzenie skondensowanego alkoholu z białego wina. Otrzymany płyn jest oleisty i bardzo cierpki w smaku, dlatego musi przejść okres leżakowania. Etap ten odbywa się w dębowych beczkach, dzięki czemu alkohol ma dostęp do powietrza, dodatkowo przenika go aromat drewna. Przebieg i długość leżakowania wpływa na jakość i rodzaj powstałego trunku. Część winiaku butelkuje się od razu po procesie destylacji, tak jest m.in. w przypadku brandy owocowych.

Brandy podlega oficjalnej klasyfikacji i oznaczeniom w zależności od okresu leżakowania:

  • A.C. – brandy leżakująca co najmniej 2 lata,
  • V.S. – brandy leżakująca co najmniej 3 lata, zaliczana do grupy szlachetnych,
  • V.S.O.P. – brandy leżakująca 5 lat, określana jako 5-gwiazdkowa,
  • X.O. – brandy leżakująca przynajmniej 6 lat,
  • Vintage – brandy leżakująca do 10 lat,
  • Hors D’age – brandy leżakująca powyżej 10 lat. To najbardziej szlachetna i luksusowa odmiana.

Jak pić brandy?

Brandy, szczególnie długo leżakująca, uznawana jest za alkohol szlachetny i luksusowy. Kultura picia tego trunku polega na degustacji jej małymi łykami. Uznawana za wytrawną wódkę, brandy w czystej postaci może być podawana zarówno przed obiadem, jak i po posiłku. Należy ją serwować w niskich, tulipanowych kieliszkach, w temperaturze pokojowej. Koneserzy trunku, dopuszczają podanie go na kostkach lodu. W takim przypadku najodpowiedniejsza będzie niska szklanka z grubym dnem, w której podaje się whisky. Najważniejszą zasadą kultury picia trunku jest to, by nie popijać go ani nie rozcieńczać z wodą. Brandy nieleżakującą, czyli owocową, stosuje się jako dodatek do koktajli. Ta odmiana winiaku tuż po destylacji została zabutelkowana, więc ma oleistą konsystencję i bardzo cierpki smak, dlatego nie nadaje się do picia w czystej postaci.

Z czym pić brandy?

Według koneserów brandy powinna być pita tylko w czystej postaci. Smakosze złożonego i wytrawnego smaku chętnie łączą ten trunek z mocną kawą. Wyrazisty smak alkoholu doskonale łagodzą słodkie ciastka, lody oraz desery czekoladowe. Niektórzy łączą też brandy z suszonymi owocami. Chcąc jeszcze bardziej podkreślić złożony aromat trunku, warto go delikatnie przyprawić cynamonem, wanilią, kardamonem lub goździkami. Najprostszym połączeniem jest podanie brandy z sokiem jabłkowym i kostkami lodu.

Drinki z brandy

Drinki z dodatkiem brandy nie są popularne, chociaż uchodzą za wytworne i eleganckie. Mieszanka alkoholu i soków, w której znajduje się przynajmniej kilka kropel brandy, ma ciekawe walory smakowe. Dzięki wyrazistemu smakowi trunek jest doskonałym wykończeniem drinków łagodnych, bez dominującej nuty smakowej.

  1. Irish Aleksander
  • 40 ml brandy,
  • 40 ml Irish Cream,
  • 20 ml słodkiej śmietanki,
  • kilka kostek lodu.
Czy kac to choroba?

W celu schłodzenia wypełnij kieliszek lodem (jeśli nie masz lodu, umieść naczynie na chwilę w zamrażarce). Pozostałe składniki umieść w shakerze i bardzo dobrze wymieszaj. Następnie przelej je do schłodzonego kieliszka. Podawaj bez lodu.

1. K.G.B.

  • 10 ml brandy,
  • 10 ml likieru kawowego,
  • 10 ml likieru Galliano.

K.G.B. to rodzaj shota, który podawany jest w wąskim i wysokim kieliszku do wódki. Wlej do naczynia likier kawowy. Następnie ostrożnie dodaj Galliano w taki sposób, by nie połączyć warstw. Na koniec wlej brandy, również uważając, by nie wymieszać jej ze znajdującym się na dnie likierem kawowym.

  1. Brandy Sour
  • 50 ml brandy,
  • 20 ml syropu cukrowego,
  • 10 ml soku z limonki,
  • 5 ml soku z cytryny,
  • kilka kostek lodu.

Wszystkie składniki wlej do shakera, a następnie dobrze wymieszaj. Gotowy drink podawaj w niskiej szklance wypełnionej kostkami lodu. Gotowy napój możesz udekorować pomarańczą, tuż przed podaniem wyciskając do niego kilka kropel soku.

  1. Jack Rose
  • 50 ml brandy,
  • 10 ml grenadyny,
  • sok z połowy cytryny.

Składniki dobrze wymieszaj w shakerze. Gotowy drink podawaj w szerokim kieliszku koktajlowym lub tulipanowym.

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości