Styl życia

Jak nie marnować żywności? Dobra lodówka to połowa sukcesu

Styl życia

Aktualizacja:

Pandemia zmieniła nawyki żywieniowe wielu ludzi. Kupowanie jedzenia na zapas sprawiło, że zaczęliśmy je marnować. Jakimi zasadami powinniśmy się kierować, jeżeli chcemy, aby nasze zakupy jak najdłużej były świeże i by nie trafiały do kosza? Monika Hoffmann zdradziła w Dzień Dobry TVN, co robić, by marnować mniej żywności.

Co pandemia zmieniła w naszych kuchniach?

Ostatni rok pokazał, że nie tylko jednorazowo kupujemy ogromne ilości jedzenia, ale także chętniej sami przyrządzamy sobie jedzenie. Kupujemy więcej, ale rzadziej.

- Badania przeprowadzone na zlecenie firmy Samsung wykazały, że 31% badanych rzadziej robi zakupy, a 45% częściej gotuje w domu - powiedziała Ewa Hoffmann.

- Improwizujemy w kuchni, co oznacza, że mamy też z tego przyjemność - dodała.

Na co zwracają uwagę Polacy wybierając lodówkę?

Badania wykazują, że 65% Polaków przy wyborze lodówki zwracają uwagę na energooszczędność. Z kolei aż 84% osób na technologie przedłużające świeżość, a 70% zwraca uwagę na kolor.

- Kupujemy lodówki, bądź poszukujemy ich i myślimy o tym. Warto znać rozkład temperatur w lodówkach, by wiedzieć, gdzie przechowywać produkty. Możemy trzymać ryby czy mięso, w strefach do tego dedykowanych - mówiła ekspertka.

- Mamy też technologie, które pomagają przechowywać owoce i warzywa, dzięki komorom z regulowaną wilgotnością. One pozwalają na stworzenie odpowiednich warunków, dzięki czemu te warzywa i owoce mają później większą wartość - dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości