W ciągu roku mamy wiele okazji do składania życzeń – urodziny i imieniny bliskich nam osób, święta. Pamiętamy także o ważnych rocznicach, Nowym Roku, Dniu Matki, Taty, Babci i Dziadka. Świętujemy Dzień Dziecka, Chłopaka, Kobiet i wiele innych zaznaczonych w kalendarzu. Życząc sobie wzajemnie wszystkiego, co najpiękniejsze, zapewniamy o pamięci, uczuciach i przekazujemy innym, jak bardzo są dla nas ważni.
Nad życzeniami warto pomyśleć chwilę dłużej, by były oryginalne i niebanalne, aby przekazywały osobie obdarowywanej wszystko to, o czym chcemy powiedzieć. Życzenia muszą być dostosowane charakterem do okazji, a także osoby, której dotyczą. Inaczej składamy życzenia komuś bliskiemu, inaczej znajomym czy szefowi. Życzenia mogą być pięknym dowodem naszej miłości czy sympatii, ale niewłaściwie skonstruowane mogą okazać się faux pas .
Więcej:
- Solenizant i jubilat – różnice
- Codzienny, ekskluzywny, sportowy. Jak dobrać zegarek do okazji?
- Jaką wartość mają karaty w biżuterii?
Życzenia na różne okazje
Życzenia możemy składać w formie pisemnej lub ustnej. Często wysyłamy okolicznościowe kartki, a nierzadko także smsy lub wirtualne kartki. I właśnie w tym miejscu pojawia się pierwszy dylemat – w jaki sposób złożyć życzenia? Nie zawsze mamy możliwość osobiście uścisnąć bliską nam osobę. Ważne jest jednak to, że pamiętamy i chcemy ją zapewnić o swoich uczuciach. Pozostaje więc droga pośrednia – złożenie życzeń przez telefon lub wysłanie kartki, smsa, e-maila. Warto zastanowić się, która metoda będzie najlepsza. Życzenia dla kolegi, przyjaciółki, brata czy znajomych z dawnych lat można przekazać pocztą elektroniczną czy smsem. Jednak wysyłając życzenia do dalszej rodziny, np. babci i dziadka, lepiej wybrać bardziej oficjalną formę, np. okolicznościowe kartki. Można też zaprojektować i stworzyć własną kartkę. Pamiętajmy, że liczy się nie tylko treść, ale i oprawa życzeń. Te napisane niestarannie, bez włożenia choć odrobiny wysiłku, mogą stracić cały urok. Dlatego nim podejmiemy decyzję, co napisać, zastanówmy się, jak napisać życzenia, aby nie tylko brzmiały pięknie, ale także dobrze wyglądały.
Jak napisać życzenia urodzinowe?
Większość z nas kilka razy w roku składa życzenia urodzinowe rodzinie, przyjaciołom, kolegom i koleżankom z pracy czy ze szkoły. Wiele osób zastanawia się, jak napisać życzenia urodzinowe? Choć świat biegnie do przodu i standardem stało się wysyłanie wirtualnych kartek bądź krótkich tekstowych wiadomości, warto pamiętać, że życzenia są wyjątkową formą potwierdzania więzi, jaka istnieje między nadawcą a odbiorcą, dlatego ogromne znaczenie ma sposób, w jaki je przekazujem y. Wybierzmy zatem piękną kartkę lub zróbmy ją samodzielnie, aby pokazać, że traktujemy poważnie zarówno osobę, jak i kwestię składania życzeń. Spróbujmy poświęcić chwilę czasu na napisanie własnych życzeń . Pomyślmy, czego tak naprawdę chciałaby osoba mająca swe święto. Niech życzenia składane mamie czy mężowi nie będą infantylnymi wierszykami ściągniętymi z Internetu, ale niech płyną z głębi serca i mówią dokładnie to, co chcemy przekazać w tym wyjątkowym dniu. Warto postawić się w sytuacji osoby świętującej i zastanowić się, czy chcielibyśmy otrzymać wierszyk skopiowany z sieci, czy też wolelibyśmy czytać szczere życzenia spisane specjalnie dla nas?
Jak napisać życzenia świąteczne?
Święta Bożego Narodzenia i Wielkiejnocy to szczególny czas, kiedy szukamy kontaktu z bliskimi, próbujemy odnawiać i naprawiać relacje z innymi. Niedarmo mawia się, że to czas pojednania i przebaczania. Jest to dobry moment, aby za pomocą życzeń pokazać, że pamiętamy, tęsknimy, potrzebujemy. Warto znaleźć kilka chwil podczas przedświątecznego zamętu i napisać życzenia do wszystkich, których cenimy, szanujemy, a których nie mamy przy sobie na co dzień. Jak napisać życzenia świąteczne? Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jak traktujemy święta. Jeśli mają dla nas wymiar religijny , warto właśnie w takim duchu tworzyć życzenia świąteczne. To stara i piękna tradycja, choć nie wszędzie kultywowana. Kartki z motywami chrześcijańskimi można wciąż dostać w każdym sklepie, kiosku i na poczcie. Jeśli jednak obchodzimy święta w sposób świecki, możemy złożyć życzenia bez odwoływania się do kontekstów religijnych , jednak tak, by były mądre, głębokie i przemyślane. Niech pokazują, że w te wyjątkowe dni łączymy się w myślach nawet z tymi, którzy są bardzo daleko.
Jak napisać życzenia noworoczne?
Nowy Rok to także okazja do dzielenia się życzeniami z innymi. W tym dniu chcemy życzyć wszystkim bliskim udanego kolejnego roku. Mamy nadzieję, że i dla nas, i dla wszystkich ważnych dla nas osób, kolejny rok będzie pomyślny i szczęśliwy, lepszy od poprzedniego. Nowy Rok to nowe szanse, wyzwania i cele, które pragniemy realizować. Tego więc życzymy sobie i swoim bliskim. Jak napisać życzenia noworoczne, by były celne i trafne? Niech życzenia na Nowy Rok będą kwintesencją naszych oczekiwań , bo większość z nas chce tego samego – zdrowia, spokoju, realizacji marzeń i pięknych niespodzianek. W życzeniach dzielmy się radością, nadzieją, spokojem i wiarą w lepsze jutro. Składając je, pokazujmy, że cenimy innych, potrzebujemy ich do życia i dziękujemy za to, że są razem z nami wbrew wszystkiemu. Warto pamiętać, że niezależnie od sytuacji, życzenia są dowodem na to, że osoba, której je składamy, nie jest nam obojętna. Często jest to też najpiękniejszy z możliwych prezentów.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN