Styl życia

Jak grać w kręgle? Poradnik dla początkujących

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk
Osoba trzymająca kulę do kręgli przed rzutem

Kręgle to jedna z najstarszych gier towarzyskich na świecie. Ostatnimi laty zyskuje na popularności również w Polsce. Gra w bowling ze znajomymi stanowi aktywną alternatywę dla wyjścia do baru czy na klubu. Dowiedz się, jak grać w kręgle i jakie zasady w nich obowiązują.

Jedni traktują kręgle jedynie jako zabawę towarzyską, inni podchodzą do nich jak do sportowej rywalizacji. Bez względu na to, do której grupy graczy należysz, warto byś poznał najważniejsze zasady bowlingu.

Krótka historia kręgli

Bowling stał się niezwykle popularny już za czasów króla angielskiego Edwarda II, który wprowadził nieskuteczne prohibicję na tę grę towarzyską. Zabawa przez lat się rozwijała, a grono jej wielbicieli znacznie powiększało. W XIX wieku w Stanach Zjednoczonych powstał Amerykański Kongres Bowlingu, który ustalił znane do dziś międzynarodowe zasady gry w kręgle. Bowling cieszy się dużą popularnością z wielu powodów: można w niego grać niezależnie od pogody i może w nią grać każdy, niezależnie od wieku czy kondycji.

Jak się gra w kręgle - podstawowe zasady dla początkujących

Najczęściej w bowling gra się na specjalnych torach w kręgielniach. Długi pas prowadzi do 10 białych kręgli, które należy strącić kulą. By zagrać, potrzeba minimum dwóch graczy oraz specjalnego gumowego obuwia. Buty przeznaczone do gry w kręgle wypożyczyć można zazwyczaj już na miejscu, w kręgielni. Wykonane są one ze specjalnego, przyczepnego tworzywa, dzięki któremu nie poślizgniemy się na parkiecie. Gra składa się z 10 rund, w każdej wykonuje się maksymalnie po dwa rzuty kulą. Naszym celem jest strącenie wszystkich 10 pachołków, a liczba punktów zdobytych przez jednego gracza opowiada ilości strąconych kręgli.

Najważniejsze etapy gry w kręgle

Dobór kuli

Pierwszym etapem gry w kręgle jest odpowiednie dobranie kuli, ponieważ różnią się one od siebie nie tylko kolorami, ale przede wszystkim ciężarem i rozstawieniem otworów. Wybiera się tę kulę, którą najłatwiej uda się wykonać rzut (nie za lekką i nie za ciężką oraz dobrze dopasowaną do rozmiaru dłoni). Kulę chwycić trzeba tak, by trzy palce znalazły się w specjalnych otworach. Profesjonaliści używają do tego kciuka, palca środkowego i palca serdecznego. Na początku możesz jednak zamiast palca serdecznego, użyć palca wskazującego. Drugą dłonią przytrzymuje się kulę w powietrzu.

Rozbieg

Ważnym elementem gry w kręgle jest odpowiedni rozbieg. Wielu początkujących graczy ma niestety z nim problem. Najpierw chwycić kulę w prawą rękę (w przypadku osób praworęcznych) i na zgiętym łokciu podnieść ją na wysokość klatki piersiowej. Jeśli nie ma się wystarczająco siły, kulę można podtrzymywać także lewą ręką. Wymaga to skupienia oraz kontroli własnych ruchów. Zazwyczaj rozbieg składa się z czterech dynamicznych kroków, zakończonych tzw. "poślizgiem" na lewej nodze. Podczas tego ruchu trzeba uważać, by nie przekroczyć linii spalonych.

Rzut

Pierwszym ruchem podczas rzutu jest ułożenie całej ręki, trzymającej kulę wzdłuż ciała, a następnie odchylenie jej do tyłu. W tym momencie można wykonać kontrolowany wymach ręką i wypuścić kulę ślizgiem po torze. Ważnym jest, by dobrze celować. Pomogą w tym strzałki znajdujące się na pasie. Ukazują one rozstawienie kręgli i sugerują celowanie nie w sam środek, a nieco bardziej w lewo lub w prawo. Jeśli traktuje się kręgle jedynie jako dobrą zabawę, wykonujmy taki rzut, jaki najbardziej nam pasuje (oczywiście zachowując zdrowy rozsądek i zasady bezpieczeństwa). Bywa bowiem tak, że właśnie wtedy, gdy nie zastanawiamy się nad swoją techniką oraz gdy nie celujemy w konkretny punkt, a wykonujemy swobodny ruch ręką - nasz rzut jest najbardziej celny.

Jak grać w bowling i na czym polega rozgrywka?

Jeśli już wie się, jak dobrać kulę, wykonać rozbieg oraz rzut, warto poznać zasady liczenia punktów i ogólne warunki rozgrywki. W kręgielniach nad każdym pasem zobaczyć można małe monitorki z imionami graczy, ilością zdobytych punktów oraz hasłami, które początkowo mogą być dla Ciebie niejasne i mało zrozumiałe.

W zależności od wyniku gracza, na ekranie pojawią się następujące słowa:

  • Srike - oznacza zrzucenie wszystkich kręgli jednym rzutem, za co gracz otrzymuje 10 punktów i dodatkowe punkty zdobyte w dwóch następnych rzutach. Jeśli strącisz wszystkie 10 kręgli jednym rzutem, nie otrzymuje się kolejnego rzutu, ale przechodzi się do następnej rundy.
  • Spare - polega na strąceniu wszystkich dziesięciu kręgli podczas drugiego rzutu. Zawodnik otrzymuje wówczas 10 punktów i dodatkowe punkty zdobyte w kolejnym rzucie.
  • Open frame - początkującym graczom rzadko kiedy udaje się strącić wszystkie dziesięć kręgli. “Open frame” oznacza, że gracz podczas dwóch rzutów przewrócił jedynie kilka pachołków i to za nie otrzymuje punkty.
  • Miss - to hasło, którego żaden gracz nie chce zobaczyć na ekranie podczas swojego rzutu. Oznacza to bowiem, że nie strąciło się ani jednego kręgla, w związku z czym nie otrzymuje się żadnych punktów.
  • Foul - pojawienie się na monitorze słowa "Foul" oznacza przekroczenie przez zawodnika linii spalonych i nie uznanie rzutu.
  • Split - nie ma wpływu na punktację gry. Jest to jedynie informacja dla gracza, że po jego pierwszy rzucie kręgle ułożyły się w trudny do zbicia rozkład, np. po dwóch stronach toru.

Zobacz wideo: Dzień kropki - święto odwagi, zabawy i kreatywności

Dzień kropki – święto odwagi, zabawy i kreatywności
Dzień kropki – święto odwagi, zabawy i kreatywności Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: mustafagull/Getty Images

Pozostałe wiadomości