Dziecko

Domowy plac zabaw. Jak zorganizować dzieciom rozrywkę z tego, co mamy w domu?

Dziecko

Aktualizacja:

Już od kilku dni zarówno dzieci, jak i dorośli pracują i uczą się zdalnie. Dla wielu rodziców zagospodarowanie swoim pociechom nadprogramowego czasu wolnego to ogromne wyzwanie. Zobacz, jakie zabawy możemy zaproponować dzieciom podczas przymusowego pobytu w domu.

Kreatywne zabawy w domu

Każde miejsce jest dobre do rodzinnej zabawy! Często wystarczy nam blat stołu, kawałek podłogi i kilka rekwizytów. Dzięki wyobraźni każdy znajdujący się w naszym domu przedmiot możemy przeobrazić w fantastyczną zabawkę.

Myślę, że z tych produktów, które mamy w domu można zachęcić dzieci do zabawy tak, żeby się po prostu nie nudziły

– zauważyła Grażyna Rosiak, animatorka dziecięca.

Wykorzystując przedmioty codziennego użytku w rodzinnej zabawie dziecko rozwija:

 • motorykę małą
 • dbania o środowisko
 • liczenie w pamięci
 • naturalny zasób słownictwa
 • kreatywność

Rozrywka dla całej rodziny

Nim przystąpimy do zabawy, warto zabezpieczyć naszą przestrzeń przed ewentualnymi zabrudzeniami czy uszkodzeniami, np. ceratą wielokrotnego użytku.

OPIS ZABAW:

 • Magiczne słomki

Zabawa polega na tym, że organizujemy wyścigi cukierków! Na stole rozsypujemy cukierki i dmuchamy w nie przez słomki. Wygrywa ten, kto pierwszy umieści cukierek w bramce lub wyznaczonym miejscu.

Alternatywną zabawą, w której możemy wykorzystać słomki jest dodawanie i odejmowanie na wesoło. Polega ona na tym, że tniemy słomki tniemy kilka części i ćwiczymy proste rachunki.

 • Kolorowe nakrętki

Do tej zabawy musimy przygotować sobie nakrętki z butelek i słoików, najlepiej w różnych kolorach i kształtach. Dziecko może układać z nich wieże, litery i kształty, czy uczyć się rozróżniania kolorów.

 • Kręgle z puszek

Nim przystąpimy do zabawy, wyciągamy z szafki lub lodówki puszki z jedzeniem i układamy je w wieżę. W tak powstałą konstrukcję celujemy piłeczką. Ważne by piłeczka mieściła się w dłoni.

 • Co nie powinno znaleźć się w oceanie

Ta zabawa to świetny sposób na połączenie rozrywki z lekcją dbania o środowiska. Wrzucamy do miski z wodą: papierki, nakrętki, puszkę, plastikowy kubek, chusteczki, kamyczki, muszelki, trawę lub coś zielonego z lodówki - imitacja wodorostów, rybki (najlepiej gumowe albo z klocków czy zabawek, które mamy w domu). Następnie prosimy dziecko, by wyciągnęło te przedmioty, które zanieczyszczają ocean.

 • Wesoła klamerka

Podczas zabawy możemy chwytać klamerkami przedmioty lub kartki i układać je w dowolnych konfiguracja, np. kolorystycznych. W ten sposób dziecko ćwiczy tzw. „motorykę małą”.

 • Zaczarowana rolka

W eko zabawie niezastąpione są tekturowe rolki po papierze kuchennym lub toaletowym. Można je np. skleić w długi tunel dla samochodzików, kolejek, wagoników lub pograć w kręgle - budujemy wieżę z rolek i celujemy w nią piłeczki. Możemy również wykorzystać je do stworzenia papierowych zwierzątek, np. króliczków.

Talent smaków

Przed rozpoczęciem zabawy zawiązujemy oczy dziecka. Następnie rozkładamy na stole talerzyki z przyprawami, np. solą, pieprzem, oregano, papryką słodką, itp. lub kubeczki z wodą i różnymi dodatkami – cytryną, czy solą. Zadaniem dziecko jest rozpoznać smaki. Inną opcją opcja jest rozpoznawanie owoców i warzyw.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości