Styl życia

Pomysłowi rodzice i zakazane imiona. Agaton, Mojmir, a może Pandemia?

Styl życia

10 stycznia w całej Polsce imieniny obchodzą: Agaton, Egidia, Kolumba, Marcjan, Mojmir, Nikanor, Nikanora. W tym roku rodzice byli jeszcze bardziej kreatywni. Wśród pomysłów na imiona dla dzieci pojawiały się propozycje m.in. Sosnowiec czy Toshiba. Jakie imiona najczęściej nadawane były maluchom w 2020 roku? O tym rozmawialiśmy z Katarzyną Kłosińską, językoznawcą i przewodniczącą Rady Języka Polskiego oraz zawodową tancerką o nietypowym imieniu Szeherezadą Kondratowicz.

Co wolno, a czego nie wolno przy nadawaniu imion?

Kreatywność rodziców nie zna granic. Imiona, które obecnie nadawane są dzieciom, wydają się coraz dziwniejsze. W tym roku polscy urzędnicy musieli odmówić m.in. zarejestrowania imienia Sosnowiec dla chłopca i Toshiba dla dziewczynki. W niektórych regionach Polski pojawiły się także pomysły, by nazwać dziecko Pandemia, Sars, Covid czy Kwarantanna. Choć w Indiach niedawno zarejestrowano bliźnięta o imieniu Covid (chłopiec) i Corona (dziewczynka), według polskiego prawa i zdaniem językoznawców w naszym kraju taka sytuacja raczej nie miałaby miejsca. Co wolno, a czego nie wolno przy nadawaniu imion? Wybierając imię dla potomka, powinniśmy pamiętać, że według prawa, nie możemy decydować się na imię ośmieszające. Co więcej, imię powinno wskazywać też na płeć dziecka. Jeśli nie zastosujemy się do tych zasad, kierownik urzędu stanu cywilnego, w którym chcemy zarejestrować naszego potomka, może odrzucić nasz wybór. Wszystko to wynika z ustawy – Prawo o aktach stanu cywilnego z 2015 roku.

- Rada Języka Polskiego wydaje tylko opinie, a ostateczną decyzję podejmuje tutaj Urząd Stanu Cywilnego – powiedziała pani Katarzyna.

Profesor Kłosińska negatywnie wypowiedziała się o pomyśle nadania dziecku imienia Sosnowiec, Toshiba, Kwarantanna, czy Covid. Wszystkie te imiona okiem eksperta są ośmieszające. Jako pracownik Rady Języka Polskiego, w tych przypadkach wydałaby opinię negatywną.

Jakie imiona królowały w ostatnich latach?

Wszyscy wciąż staramy się gonić za trendami. Podobną zależność zaobserwować można u świeżo upieczonych rodziców. W zależności od pokolenia i panującej mody dorośli nadają swoim dzieciom modne imiona. Jeszcze do niedawna większość dziewczynek nazywana była Mia lub Julia. Jak obecnie prezentuje się sytuacja?

W ostatnich latach ludzie najczęściej nadają imiona tzw. tradycyjne: Zofia, Antoni, Jan, Michał, Anna. Były takie okresy w latach 70. kiedy masowo zaczęto nadawać imiona Agnieszka oraz Sebastian. Są mody na różne imiona. Teraz modne są imiona ponadczasowe

– powiedziała Katarzyna Kłosińska.

Życie z nietypowym imieniem

Właściciele nietypowych imion najlepiej wiedzą ile problemów może ono sprawiać. Częste błędy w zapisie, czy zła wymowa to dopiero początek. Problemy zaczynają się, gdy nastąpi bałagan w dokumentach w szkole, urzędzie czy pracy. Nietuzinkowe imię ma też jednak swoje zalety. Osoby te zazwyczaj są szybciej zapamiętywane i "charakterystyczne". Jakie przygody spotykały tancerkę o imieniu Szeherezada? Przez całe życie największą konsternację wzbudza zawsze pisownia.

- Kłopoty były z pisownią. W akcie urodzenia mam "h" potem poszłam do zerówki i wpisali mi "ch". Czasami byłam zażenowana, bo nie wiedziałam, jak pisać swoje imię - powiedziała dziewczyna.

Artystka przyznała, że oryginalne imię wymyśliła jej mama - zainspirowana "Księgą tysiąca i jednej nocy". Szeherezada nigdy nie miała większych problemów wśród rówieśników. Chodziła do szkoły baletowej. Tam każdy zakładał, że jej imię jest inspirowane baletem. Szeherezada to bohaterka dramatu choreograficznego o tym samym tytule. Od dziecka obracała się w środowisku artystów, którzy są bardziej tolerancyjni i ekscentryczni. Gdy wyjaśnia, jaka jest prawda, wszyscy przyjmują ciepło zaskakującą informacje.

Najpopularniejsze imiona nadawane w 2020 r.

Top 10 imion dla dziewczynek (w nawiasie imię popularne w 2019 roku):

 1. 1Julia – 3649 dziewczynek (w 2019 r. Zuzanna)
 2. 2Zuzanna – 3639 (przed rokiem była to Julia)
 3. 3Zofia – 3588 (3. miejsce również przed rokiem)
 4. 4Hanna – 3364 (Maja)
 5. 5Maja – 3244 (Hanna)
 6. 6Lena – 2633 ( 6. pozycja również w 2019 r.)
 7. 7Alicja – 2564 (to samo miejsce również w ubiegłym roku)
 8. 8Oliwia – 2395 (Maria)
 9. 9Maria – 2372 (Oliwia)
 10. 10Laura - 2049 (Amelia)

Top 10 imion dla chłopców (w nawiasie imię popularne w 2019 roku):

 1. 1Antoni – 4037 (lider również w 2019 r.)
 2. 2Jan – 3823 (również 2. miejsce)
 3. 3Jakub – 3614 (nadal na 3. pozycji)
 4. 4Aleksander – 3541
 5. 5Franciszek - 3499 (Szymon)
 6. 6Szymon – 3107 (Franciszek)
 7. 7Filip - 2744
 8. 8Mikołaj – 2587
 9. 9Stanisław – 2522 (Wojciech)
 10. 10Wojciech – 2416 (Adam)

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Śnieżyca paraliżuje Hiszpanię, nie żyją 3 osoby

Papież zaszczepi się przeciwko koronawirusowi. "Z etycznego punktu widzenia wszyscy powinni się zaszczepić"

Kamil Stoch wygrał konkurs w Titisee-Neustadt i wyrównał rekord Adama Małysza

Autor: Nastazja Bloch

Źródło: gov.pl

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości