Styl życia

Dlaczego obśmiewamy to, czego się boimy? "Humor jest jednym z mechanizmów obronnych"

Styl życia

Aktualizacja:

Pandemia, z którą walczymy od kilku miesięcy, wywołuje w nas negatywne emocje, strach i poczucie bezsilności. Mimo wszystko wciąż znajdujemy powody do żartowania z globalnego problemu. Śmiejemy się m.in. z tycia na kwarantannie, braku papieru toaletowego czy zdalnej edukacji. Skąd takie zjawisko? O tym rozmawialiśmy z Robertem Górskim, artystą kabaretowym oraz psychoterapeutą Mateuszem Czarneckim.

Dlaczego obśmiewamy to, czego się boimy?

Każdemu z nas chociaż raz w życiu zdarzyło się wybuchnąć śmiechem w najmniej odpowiednim momencie. Najczęściej przydarza się to w chwili, kiedy wymaga ona zachowania powagi. Nie oznacza to, że jesteśmy pozbawionymi empatii cynikami o zimnych sercach. Po prostu takiego rozładowania emocji czasem potrzebuje nasz mózg.

W trudnych sytuacjach nasz poziom wewnętrznego napięcia rośnie. Śmiech jest naturalnym sposobem, który - choć na chwilę - pozwala nam się odstresować.

Humor jest jednym z mechanizmów obronnych, w gruncie rzeczy całkiem zdrowym i dojrzałym. Jako sposób z radzenia sobie z lękiem i napięciem to jest świetna sprawa. Jeżeli humor jako mechanizm obronny będzie jednak taką nieuświadomioną, jedyną odpowiedzią na wszystko, co nas otacza i - zamiast podejmować racjonalne działania, nosić maseczki, myć ręce, będziemy tylko się śmiali z koronawirusa - jest to nieadekwatny sposób reagowania na naszą rzeczywistość

– podkreślił psychoterapeuta Mateusz Czarnecki.

Memy w czasie koronawirusa

Gdy działalność kabaretów została zawieszona, ludzie na własną rękę zaczęli tworzyć śmieszne obrazki, które mają ogromny zasięg. Memy mają na celu nie tylko nas rozśmieszyć, ale i pomóc oswoić się z trudną sytuacją i spojrzeć na nią z zupełnie innej perspektywy.

Jest taki czas, że potrzebujemy śmiechu, a o ten śmiech w Internecie najłatwiej. Ludzie nie mogę teraz pójść na kabaret, na stand-up, więc patrzą sobie, co tam się dzieje w Internecie

- mówił Robert Górski, artysta kabaretowy.

Robert Górski o poczuciu humoru Polaków

Z jego obserwacji wynika, że lubimy się śmiać, ale bardziej z innych niż z siebie. W ten sposób odpychamy rzeczywistość, która nas przygniata i coraz bardziej otacza. Humor staje się antidotum na stres , zatem ludzie stają się coraz bardziej kreatywni w swoich żartach. Gdzie jest magiczna granica, której nie warto przekraczać?

Każdy z nas ma w sobie granicę tego, dokąd można dojść, niektórzy ją przekraczają. Wiadomo, że stand-up różni się od kabaretu. Pewnych rzeczy się w telewizji nie pokazuje

- tłumaczył Robert Górski w Dzień Dobry TVN.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Maciej Dowbor pokazał brata. "Całe dzieciństwo laliśmy się po gębach jak pionierzy wczesnego MMA"

Beata Kozidrak w nietypowym duecie. Z kim zaśpiewała gwiazda?

Ile zarabia Rita Ora? Majątek młodej wokalistki przyprawia o zawrót głowy

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości