Prawdopodobnie to jedyna taka para w Polsce. Jej zduńskie opowieści są magiczne

Maria Grzybek i Maciej Burdzy - para, której pasją jest naprawa pieców
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zduńskie opowieści Marii i Macieja
Zduńskie opowieści Marii i Macieja
Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa
Bracia, których łączy pasja do budowania
Bracia, których łączy pasja do budowania
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
 Połączyła ich miłość i pasja
Połączyła ich miłość i pasja
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Maria Grzybek i Maciej Burdzy to prawdopodobnie jedyna w Polsce, a może i na świecie para, która zajmuje się renowacją i remontowaniem starych, zabytkowych pieców. Do zawodu trafili przez całkowity przypadek. O swojej historii opowiedzieli reporterowi Dzień Dobry TVN. 

Renowacja starych pieców

Zanim Maciej Burdzy zajął się renowacją zabytkowych pieców, budował nowoczesne kominki. - W 2008 roku pojawiłem się na szkoleniu technicznym w Austrii w miejscowości w Steyr, gdzie znajduje się najstarsza kaflarnia na świecie (...). Zobaczyłem piece, których w Polsce nie zobaczymy. Zakochałem się w nich. (...) To są elementy małej architektury - stwierdził.

Z kolei Maria Grzybek pierwszy raz zetknęła się z kaflami w liceum plastycznym. - Trafiłam do kaflarni w Zdunach. (...) Każdy z nas mógł wyrzeźbić swój kafel. I tak to się zaczęło - wyjaśniła.

Powstanie pracowni

Maria poznała Macieja w Zdunach. Para postanowiła połączyć siły i otworzyła pracownię, w której stare piece dostają nowe życie. Gdy piec jest w bardzo złym stanie - nazywają swoją manufakturę szpitalem, a gdy go trzeba tylko odświeżyć - sanatorium.

Podczas renowacji pieców natykają się czasami na bardzo ciekawe przedmioty sprzed lat. - Kiedyś znaleźliśmy list z 1939 roku - powiedzieli.

Para uwielbia swoją pracę tak bardzo, że nawet gdyby wygrała duże pieniądze, to i tak nie zrezygnowałaby ze swojej działalności. - Kupilibyśmy sobie duży obiekt, nowoczesny. W jednej części mielibyśmy muzeum, a w drugiej fajną pracownię i dalej byśmy naprawiali piece. Może stać by nas było, żeby robić to za darmo - powiedział Maciej Burdzy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości