Nie bój się zacząć! Zobacz nasze przykłady origami dla początkujących

Autor:
Adrian
Adamczyk
„Szpila” razem z nami składa origami
„Szpila” razem z nami składa origami Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Japońska sztuka składania papieru, zwana origami, niektórym może wydawać się bardzo trudna. Kojarzy się ją jako wymagającą skupienia, precyzji, niekiedy znajomości zasad geometrii. Nic bardziej mylnego – w naszym poradniku pokażemy Wam świetne wskazówki na origami dla początkujących. Z pewnością każdy z Was sobie poradzi z tymi łatwymi do wykonania motywami. Zapraszamy!

Origami dla początkujących. Dlaczego warto zacząć?

Zalety origami są nieocenione, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jednak zwłaszcza w przypadku najmłodszych, wprowadzenie aktywności, jaką jest origami, przynieść może niesamowite dla rozwoju dziecka rezultaty. Przede wszystkim sztuka składania papieru działa na kształtowanie się osobowości młodego człowieka, z uwagi na to, że maluch zmuszony jest działać i tworzyć samodzielnie, musi również wykazać się koncentracją, cierpliwością, dyscypliną, dokładnością, wyobraźnią, precyzją i logicznym myśleniem. Origami ma także funkcję terapeutyczną, a co za tym idzie niesamowite korzyści w przypadku dzieci z problemami psychicznymi czy osobowościowymi. Sztuka ta bowiem pobudza układ nerwowy, integruje w tym samym czasie pracę obu półkul mózgowych, kształtuje koordynację wzrokowo-ruchową, ponadto uspokaja, wycisza, pozwala się zrelaksować i odpocząć od nadmiaru bodźców zewnętrznych. Origami dla początkujących, w tym rozpoczynających zabawę z tą sztuką dzieci, polega na wykonywaniu najprostszych figur – są to głównie zwierzęta, kwiaty czy mało skomplikowane przedmioty (serce, samolot). To tyle, jeśli chodzi o teorię, w kolejnym punkcie naszego artykułu przejdziemy do czynu i pokażemy Wam natomiast origami dla początkujących instrukcje.

Origami dla początkujących krok po kroku

Przedstawimy Wam teraz origami dla początkujących - wzory, dzięki którym stworzycie od podstaw swoje pierwsze motywy z papieru.

Origami dla początkujących krok po kroku – kotek

Mimo że figura sama w sobie jest prosta, do jej wykonania potrzebny będzie także klej. Do wykonania figury kotka niezbędnie będą także dwie kartki w kształcie kwadratu, kolorowy papier, wspomniany wcześniej klej i nożyczki.

Krok pierwszy: Najpierw wykonujemy tułów. Składamy kwadratową kartkę po przekątnej, następnie tworzymy ogon kotu, czyli zaginamy kartkę pod spód, aby wystawał mały ogonek. Tułów jest już gotowy.

Krok drugi: Teraz przyszedł czas na stworzenie głowy zwierzęcia. Na początek składamy kwadrat po przekątnej, aby utworzył nam się trójkąt. Następnie zaginamy górę – będzie to czubek głowy. Na koniec wywijamy uszy. W tym celu zaznaczamy środek naszej figury. Zaznaczone miejsce jest tym, w którym zaginamy papier. Odwracamy kartkę i nasza głowa jest już gotowa.

Krok trzeci: Klejenie. Na koniec łączymy wszystkie stworzone fragmenty ciała za pomocą kleju. Doklejamy tułów do głowy, możemy również podkleić te części, które niezbyt dobrze się odginają, jak na przykład uszy czy ogon. Ostatnim elementem jest przyklejenie fragmentów twarzy kotka. Wcześniej wycięte z papieru oczy i nos przyklejamy do głowy zwierzęcia, dzięki czemu tworzymy pyszczek.

Krok czwarty: Wykańczamy pyszczek kotka – rysujemy flamastrem wąsy i dopracowujemy nosek i oczy. Nasza figura kotka jest już gotowa!

Origami dla początkujących krok po kroku – samolot

Kolejną, równie łatwą do przygotowania figurą origami jest bardzo popularny motyw papierowego samolotu, który każdy z nas pamięta z czasów dzieciństwa.

Na początek składamy kartkę papieru wzdłuż na połowę. Rozkładamy ją, a następnie każdy dolny róg staramy się złożyć, by dotykał środkowej linii. Każdą stronę składamy, żeby ponownie stykała się z linią środka, zarazem utrzymujemy wcześniej zarysowane zagięcia. Po raz ostatni utrzymujemy zagięcia, składając każda ze stron do góry, żeby nastąpiło zetknięcie ze środkową linią. Dociskamy wszystkie wykonane przez nas zagięcia. Składamy samolot z powrotem wzdłuż środkowej linii i dociskamy zagięcia. Nasz samolot jest już gotowy. Wedle naszych preferencji możemy go również ładnie ozdobić – za pomocą mazaków, naklejek lub brokatu.

Mamy nadzieję, że dzięki nam nauka origami dla początkujących okazała się dla Was przyjemna i łatwa. Zapewniamy, że z każdym kolejnym motywem origami, Wasze umiejętności będą się rozwijać. Za chwilę nie będziecie potrzebować już poradników origami dla początkujących i z powodzeniem przejdziecie do szkolenia się, chociażby z origami modułowego. Powodzenia!

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Mohd Hafiez Mohd Razali/Getty Images

Pozostałe wiadomości