Młody naukowiec powrócił z wyprawy na Spitsbergen. "To jest coś, co mnie absolutnie fascynuje"

Młody naukowiec odkrywał Spitsbergen
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jarek Brodecki to młody naukowiec, który odbył wyprawę na Spitsbergen. Jej celem było uzyskanie enzymów rozkładających tworzywa sztuczne w niskich temperaturach. Do czego mogą one posłużyć? O swoim niezwykłym projekcie przyrodnik opowiadał w Dzień Dobry TVN.

Jarek Brodecki - młody naukowiec

Jarek Brodecki światem przyrody zainteresował się w dzieciństwie. Już jako 15-latek zaczął współpracować z Uniwersytetem Łódzkim.

- W gimnazjum zacząłem prowadzić tam swoje własne badania. Od zawsze miałem przyrodniczą pasję i interesowałem się otaczającą nas rzeczywistością. W pewnym momencie trafiłem też pod opiekę Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. To organizacja, która pomaga młodym, zdolnym osobom o zainteresowaniach naukowych. Dzięki temu miałem wstęp do najlepszych instytucji w Polsce. Odbyłem kilka staży, warsztatów i zobaczyłem, że ta nauka to jest coś, co mnie absolutnie fascynuje - mówił w Dzień Dobry TVN.

Jarek Brodecki wrócił z wyprawy na Spitsbergen

Jarek Brodecki przed rozpoczęciem studiów biologicznych na Uniwersytecie Łódzkim odbył wyprawę na Spitsbergen, czyli największą wyspę archipelagu Svalbard w Arktyce.

– Niestety to, co obserwujemy na Spitsbergenie, że lodowce coraz bardziej zaczynają się wycofywać, coraz bardziej topnieją. To widać szczególnie na archiwalnych zdjęciach satelitarnych albo fotografiach Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie, które miałem okazję zobaczyć. To tak naprawdę cała zmiana biosfery, ponieważ te lodowce mają bardzo istotną rolę w kształtowaniu lokalnych warunków. Zmniejsza się też ilość lodu morskiego. To powoduje, że w tym obszarze jest mniej fok, a jak mamy mniej fok, to i niedźwiedzi. To są całe gałęzie powiązań - tłumaczył młody naukowiec.

Podczas badań Jarek Brodecki szuka enzymów, które są zdolne do rozkładania tworzyw sztucznych. W czasie wyprawy pobierał głównie próby odpadów w strefie brzegowej. – Mogły zasiedlić się na nich drobnoustroje, które zdolne są do rozkładania tworzyw sztucznych, dlatego że przyroda nie znosi pustki. To jest kolejne źródło węgla, które można zagospodarować - podkreślił gość Dzień Dobry TVN.

Posłuchaj całej rozmowy z młodym naukowcem w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości