Hobby

Jaki lakier do decoupage wybrać? Czy można go zastąpić?

Hobby

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kobieta maluje techniką decoupage

Jeśli tworzysz swój mały warsztat rękodzielniczy w zaciszu domowym, warto wybrać odpowiednie narzędzia i preparaty, aby dekorowanie było udane. Jak wybrać odpowiedni lakier do decoupage? Podpowiadamy.

Odpowiedni lakier do decoupage ma wielkie znaczenie, bo to właśnie on służy do wykańczania pracy rękodzielniczej. Dzięki niemu można także zyskać dodatkowe, wyjątkowe efekty. Dowiedz się, jak to zrobić.

Jaki lakier do decoupage wybrać?

Bezbarwny lakier do decoupage ma przede wszystkim wykończyć daną ozdobę. Podstawowym lakierem, który zabezpiecza powierzchnie, a także nadaje delikatnego połysku, jest tak zwany werniks. To preparat na bazie wody, należy go nałożyć i poczekać aż powierzchnia wyschnie. Dzięki werniksowi nie będą wyczuwalne żadne grudki, a drewno będzie dodatkowo odporne na ścieranie. Aby uzyskać dekorację z jasnym, lekko połyskującym efektem (jakby to była naturalna powierzchnia), należy użyć błyszczącego werniksu. Natomiast matowy werniks zabezpiecza powierzchnię i może ukryć mankamenty, które pojawiły się w przypadku rękodzielniczej pracy.

Jeśli chcesz wykończyć powierzchnię szybko i sprawnie, zastosuj lakier do decoupage w sprayu. Ochroni on powierzchnię w taki sam sposób, jak standardowy preparat. Zabezpieczy i wypełni pęknięcia, a jego plusem jest to, że szybko schnie. Na rynku są dostępne zarówno błyszczące, jak i matowe lakiery w sprayu.

Wodny lakier szklący do decoupage zabezpiecza wiele rodzajów powierzchni, w tym drewno, metal, a nawet papier i tkaninę. Należy nałożyć cienką warstwę, by wykończenie było szkliste i odporne na zarysowania. Aby powierzchnia nie żółkła, szybko była sucha i bezbarwna, najczęściej stosuje się lakier akrylowy. Decoupage to spora nauka cierpliwości, bo lakiery syntetyczne schną nawet przez dwa tygodnie.

Istnieje także tzw. lakier 3D. Decoupage to nie jedyna technika, w której można go wykorzystać. Jest na bazie akrylu i używa się go w celu uzyskania efektu trójwymiarowej warstwy farby. Stosuje się go na drewnie, ceramice lub tworzywie sztucznym.

Hobby

Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Czy istnieje zamiennik lakieru do decoupage?

Jeśli nie masz dostępu do sklepu z profesjonalnymi preparatami do decoupage, możesz wybrać się także do sklepu budowlanego i kupić tam tzw. lakier jachtowy. Decoupage wtedy lepiej wykonywać na zewnątrz, np. na balkonie lub w ogrodzie, bo lakier ten ma bardzo nieprzyjemny i intensywny zapach. Lakier jachtowy jest wodoodporny, dlatego ozdobioną dekorację możesz bez problemu przechowywać na zewnątrz.

Lakier jachtowy do decoupage należy rozcieńczyć z rozcieńczalnikiem z maksymalnie 2% objętości. Najlepiej zastosować 2 lub 3 warstwy lakieru, aby dekoracja była odporna na czynniki atmosferyczne. Lakier nakłada się pędzlem, a malować trzeba najlepiej wtedy, kiedy na zewnątrz jest sucho i słonecznie. Zbyt niska temperatura lub opady mogą spowodować, że lakier będzie bardzo długo schnąć. Po malowaniu takim lakierem trzeba pamiętać, aby narzędzia umyć rozcieńczalnikiem.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z nową techniką rękodzielniczą, nie musisz inwestować w lakier do decoupage. Zamiennik możesz znaleźć nawet w domu. Zastosuj np. lakier do włosów. Powierzchnia, choć w małym stopniu, będzie zabezpieczona i może lekko się błyszczeć. To alternatywa dla lakieru akrylowego do decoupage. Minusem tego zastosowania jest fakt, że lakier może się wykruszyć, a przy drobnej ilości wilgoci, która się pojawi, sprawi, że lakier spłynie i rozpuści się. Dlatego warto zastosować lakier przeznaczony do decoupage. To też dobry sposób na to, kiedy podczas pracy zabraknie preparatu i nie będzie fachowego sklepu pod ręką.

Jakie imponujące efekty można uzyskać dzięki lakierom?

Lakiery do decoupage służą nie tylko do wygładzenia i zabezpieczenia dekoracji, ale także do uzyskania dodatkowych efektów. Można zakupić matowy werniks, który urozmaica drewniane pudełko lub blat szronem. Takie wykończenie jest wyjątkowe i subtelne. Kolejnym efektem, który można uzyskać, jest postarzenie drewna. Werniksy tego rodzaju nakłada się po to, aby stworzyć dekorację w stylu retro, z dawnych lat.

Często stosuje się także lakier pękający - decoupage ma wtedy zupełnie inne oblicze i można zyskać dodatkowy efekt na powierzchni.

Na rynku dostępne są lakiery wodne satynowe, perłowe, matowe, błyszczące lub nadające wybrany odcień. W zależności od tego, jak chcesz wykończyć swoje dzieło, wybierz odpowiedni lakier.

Przy nakładaniu lakieru do decoupage, należy pamiętać o tym, aby:

  • nakładać lakier do decoupage na samym końcu prac rękodzielniczych,
  • stosować miękki pędzel, najlepiej szeroki,
  • uważać, aby warstwy były nanoszone równomiernie,
  • dokładnie przeczytać na opakowaniu, ile czasu potrzebuje lakier na wyschnięcie,
  • lakier będzie miał większe właściwości zabezpieczające, kiedy pomalujesz powierzchnię 2-3 razy.

Jeśli chcesz uzyskać jeszcze lepszy efekt, po lakierze możesz nałożyć wosk bezbarwny. Nakłada się go szmatką lub pędzlem, jego konsystencja jest kremowa. Podkreśla kolor farby i daje dodatkowe zabezpieczenie.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Tolimir/Getty Images

Pozostałe wiadomości