Krzywy las - jak powstał?
Krzywy las w okolicach Gryfina, jak wskazuje sama jego nazwa, jest wypełniony przez drzewa o nienaturalnym kształcie. Istnieją dwie dominujące teorie na temat genezy ich wykrzywienia. - Pierwsza grupa dopatruje się tutaj działalności matki natury, która być może tutaj w tym miejscu, uformowała jakieś cieki wodne, które mogą powodować to, że drzewa wyginają się w tak charakterystyczny sposób. Są również osoby, które starają się tutaj doszukiwać sił pozaziemskich, kosmicznych - powiedziała Lidia Kmiecińska z Nadleśnictwa Gryfino.
- Nie mamy żadnych materiałów i źródeł, które by to wyjaśniały i szczerze myślę, że nigdy już ich nie znajdziemy, bo ten las jest tak znany na świecie, że gdyby ktoś miał tę wiedzę, już by się do dziś zgłosił - mówił Daniel Pogorzelec, zastępca nadleśniczego.
Straszny las
Straszny las pod Mrzeżynem pozostawia nas z jeszcze większą liczbą pytań niż jego gryfiński odpowiednik. Tamtejsze drzewa wykręcone są w pętelkę. - Drzewo rośnie, tyko dosyć wcześnie zaczyna się giąć i w pewnym momencie zaczyna rosnąć w stronę ziemi. Zatacza praktycznie pełne 360 stopni - opisywał Paweł Poluszyński z Leśnictwa Mrzeżyno.
Do deformacji drzew doszło około 100 lat temu. - My nie potrafimy sobie wyobrazić, co by mogło coś takiego wywołać, żeby drzewa się skręciły jak nitka się skręca (...). Działają tutaj najprawdopodobniej siły, których my jeszcze nie rozumiemy - powiedział Igor Witkowski, pisarz.
Co jeszcze mogło wpłynąć na wygięcie drzew? Sprawdźcie w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Leśny Kawaler" od dziecka zakochany w naturze. "Każde zwierzę jest inne"
- Lepiej idź do lasu, a nie do sklepu. Zimowe grzybobranie coraz modniejsze w Polsce
- Leśnicy apelują o zachowanie ostrożności podczas zimowych spacerów. Czym jest okiść?
Autor: Michalina Kobla
Reporter: Arkadiusz Gdula
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN