Ruslan Kalmykov - białoruski artysta w Polsce
Ruslan Kalmykov jest Białorusinem, który przez 16 lat mieszkał w Kijowie. Po napaści Rosji postanowił wywieźć swoich bliskich do Polski, a sam wrócić do Ukrainy, żeby walczyć na froncie. To jednak okazało się niemożliwe. - Po wybuchu wojny Białorusinów nie wpuszczają do Ukrainy, więc musiałem tu zostać - wyjaśnił.
Nie może też pojechać do ojczyzny. - Przez sytuację polityczną. Do moich bliskich przychodzili milicjanci, pytali, dlaczego jestem w Ukrainie, czym się tam zajmuję - mówił artysta.
Na Białorusi został jednak syn Ruslana, który odbywa służbę wojskową. - Zostały mu jeszcze 4 miesiące. Mam nadzieję, że jak go wypuszczą, to wyjedzie z Białorusi. Martwię się o niego, ale na razie sytuacja jest taka, że białoruscy wojskowi nie idą razem z rosyjskimi na Ukraińców. Chciałbym, żeby tak zostało - stwierdził Ruslan.
Praca nad mandalą z tysiąca luster
W Polsce Ruslan Kalmykov zajął się sztuką. Jedna z jego prac powstała na cmentarzu żydowskim w Kaliszu. Jest nią mandala z tysiąca luster, czyli wywodzące się z tradycji hinduskiej wzory symbolizujące między innymi harmonię, doskonałość, ale też pokój.
- Ona ma łączyć ludzi wszystkich narodowości, żebyśmy żyli w pokoju, bez agresji, bez wojny, bez tego wszystkiego, co teraz dzieje się w Ukrainie - tłumaczył Ruslan. - Nasza mandala mówi o tym, że trzeba kochać ludzi i dawać światu to, co w twoim sercu jest najlepsze. I tak jak lustro odbija światło i wraca potem do ciebie, tak ta dobra energia też do ciebie wróci - podsumował.
Zobacz więcej w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Maluje piękne portrety zwierząt. "Wyglądają jak żywe do tego stopnia, że chce się ich dotknąć"
- Połączyła je pasja, a scaliła przyjaźń. Te kobiety tworzą miejskie dzieła sztuki
- Stworzył bootlegi Filipa Chajzera i Gosi Ohme. "Jako pierwowzór użyjemy figurki Lando i księżniczki Lei"
Autor: Izabela Dorf
Reporter: Arkadiusz Gdula
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN