Hobby

Gitara elektryczna – zestaw rad dla początkujących

Hobby

Autor:
Adrian
Adamczyk
osoba, która gra na gitarze elektrycznej
Wachirawit Iemlerkchai/Getty ImagesJaką gitarę elektryczną wybrać?

Gitara elektryczna dla dzieci, ale często także dla dorosłych, to wyjątkowy instrument, przy pomocy którego można naśladować swoich muzycznych idoli. Dzięki wyborze odpowiedniego instrumentu nauka gry może być czystą przyjemnością!

Zakup idealnej, pierwszej gitary nie jest łatwym zadaniem. Na rynku instrumentów muzycznych znaleźć można dziesiątki, a nawet setki, różnych marek, kształtów, kolorów gitar i rodzajów drewna, z którego są wykonane. Do tego dochodzi co najmniej kilka różnych rodzajów dostępnej elektroniki i osprzętu, bez którego nie sposób wyobrazić sobie gry na gitarze elektrycznej.

Muzyka

Patrycja Markowska wraca do korzeni
Patrycja Markowska wraca do korzeniDzień Dobry TVN
wideo 2/8

Pierwsza gitara elektryczna – budżet

Pierwszą rzeczą, jaką warto określić przed udaniem się do sklepu muzycznego lub rozpoczęciem poszukiwać w internecie, jest budżet, jaki możemy przeznaczyć na kupno instrumentu. Ceny dostępnych gitar są bardzo zróżnicowane. Zaledwie kilka minut poszukiwań zwykle wystarcza, aby przekonać się, że gitara elektryczna ze wzmacniaczem może kosztować zarówno 200, jak i 20 000 złotych.

Oczywiście osoba początkująca nie będzie potrzebowała instrumentu z najwyższej półki cenowej. Warto jednak uważać również na najtańsze oferty. Gitara elektryczna i wzmacniacz w cenie nieprzekraczającej 300–400 złotych powinny wzbudzić naszą nieufność. Tego typu zestawy mogą posiadać istotne wady (nawet jeżeli na pierwszy rzut oka ich nie widać), takie jak krzywe lub nieprawidłowo nabite progi, krzywy gryf, nie do końca sprawną elektronikę itd.

Gitara elektryczna – nauka a rodzaj muzyki

Kolejną rzeczą, jaką warto ustalić przed zakupem, jest rodzaj muzyki, jakim jesteśmy zainteresowani. Gitary elektryczne posiadają różne układy przetworników, które bezpośrednio przekładają się na rodzaj brzmienia, intensywność sygnału i wyrazistość dźwięków. Na ich podstawie można wyróżnić kilka grup instrumentów:

  • S-Si S-S-S – to układy, które świetnie nadają się do grania spokojnych gatunków muzyki (np. lekkiego rocka). Przystawki sprawiają, że sygnał jest delikatny, a brzmienie ciepłe. Gitary elektryczne tego typu są bardzo podatne na artykulację.
  • H-H – układ tego typu sprawdzi się doskonale, jeżeli zamierzamy grać cięższą muzykę (np. hard rock, metal). Nadawany sygnał jest bardzo silny, dzięki czemu świetnie współpracuje z przesterami. Brzmienie gitar jest mocne i bardzo wyraziste.
  • H-S-H i H-S-S – najbardziej uniwersalne rozwiązanie, łączące zalety dwóch powyższych typów. Gitary z takimi układami będą dobrym wyborem dla osób, które nie określiły jeszcze muzycznej ścieżki, jaką zamierzają podążać.

Gitara elektryczna – budowa mostka

Mostek to element, który odpowiada za ton instrumentu. W gitarach elektrycznych może być on stały lub regulowany. Jeżeli zakładamy, że podczas gry na gitarze elektrycznej nie będziemy chcieli samodzielnie podwyższać lub obniżać dźwięku, po prostu wybierzmy instrument ze stałym mostkiem. Rozwiązanie to zwykle polecane jest osobom początkującym. Nieregulowany mostek lepiej zachowuje strój, a regulowanie gitary czy wymiana strun w takim wypadku jest znacznie łatwiejsza.

Jeżeli jednak chcemy dać sobie nieco więcej możliwości do eksperymentowania z dźwiękiem, a przy tym nie utrudniać zanadto obsługi instrumentu, możemy wybrać gitarę elektryczną z mostkiem tremolo. Pozwala on nieco obniżyć dźwięk lub nadać efekt "vibrato". Zakładanie strun i strojenie gitary z tego typu mostkiem jest tylko nieznacznie trudniejsze.

Najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem są mostki obustronne. Pozwalają one zarówno na podwyższanie, jak i obniżanie dźwięku. Pomimo tego, że dają dużo możliwości, nie poleca się ich jako elementu gitary elektrycznej dla początkującego, gdyż mogą znacznie utrudnić obsługę instrumentu.

Kształt – gitara elektryczna dla leworęcznych

Przede wszystkim, gitara musi być dopasowana do ręki, która jest u nas dominująca. Osoby leworęczne nie powinny uczyć się gry na gitarach przeznaczonych dla praworęcznych. Może to je jedynie zniechęcić do dalszej nauki. Drugą kwestią jest kształt korpusu, chociaż ten jest jedynie kwestią gustu. Do najpopularniejszych należą:

  • Stratocaster – z zaokrągloną podstawą i charakterystycznymi rogami;
  • Les Paul – o delikatnych, opływowych kształtach;
  • V – o ostrym kształcie odwróconej litery "V".

Gitara elektryczna a wzmacniacz

Decydując się na zakup gitary elektrycznej, musimy pamiętać, że aby wydobyć z niej dźwięki, potrzebne będzie nam dodatkowe urządzenie – wzmacniacz. Najprostsze urządzenia tego typu posiadają moc 10 W. Jest ona w pełni wystarczająca do ćwiczeń, gry w domu lub mieszkaniu. Przed zakupem warto zwrócić uwagę, czy wzmacniacz posiada wbudowane efekty, np. przester. W przyszłości, jeżeli będzie zależało nam na efektach wysokiej jakości, do zestawu będziemy mogli dokupić "kostkę", czyli dodatkowe urządzenie, podłączane do gitary i wzmacniacza, w którym ustawia się wybrany efekt.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Wachirawit Iemlerkchai/Getty Images

Pozostałe wiadomości