Jak wygląda proces powstawania neonów? Cieszą oko, ale ich budowa jest skomplikowana

Historia neonów
Źródło: Dzień Dobry TVN
Szklana rurka z gazem dziełem sztuki
Szklana rurka z gazem dziełem sztuki
Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa
Bracia, których łączy pasja do budowania
Bracia, których łączy pasja do budowania
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
 Połączyła ich miłość i pasja
Połączyła ich miłość i pasja
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Neony ozdabiają wnętrza wielu sklepów i restauracji. Proces ich powstawania jest dość skomplikowany. Trzeba mieć w sobie nie tylko kreatywność, ale także wiedzę, aby stworzyć to świecące cudo. O fenomenie neonów opowiedzieli w Dzień Dobry TVN nasi goście.

Historia neonów

Początek neonów przypada na rok 1898. To wtedy dwóch Brytyjczyków odkryło, że gaz szlachetny neon ma właściwości świetlne. I dopiero później ich odkrycie przeniosło się na pozostałe kraje. W Polsce, w Warszawie pierwsze neony zaczęły powstawać w 1926 roku.

- W Muzeum Neonów mamy mnóstwo oryginalnych neonów. To autentyki po II Wojnie Światowej. Jeden z ostatnich jaki do nas trafił to są cepelia, które były w pawilonie, który został niedawno rozebrany - powiedziała Dominika Toboła z Muzeum Neonów.

Fenomen neonów

Neon zbudowany jest ze szklanej rurki, w środku której znajduje się gaz. Są właściwie dwa rodzaje gazu. Jeden to czysty neon, a drugi to mieszanka neonu z argonem. Do tego dochodzi luminofor, czyli proszek, który daje luminescencję. Od niego też zależy kolor.

- Aby formować, musimy dmuchać w szkło. Rozgrzewamy je palnikiem, wówczas staje się plastyczne. Po uformowaniu, wkładamy elektrody. Wszystko podłączamy następnie do pompy próżniowej. Wytwarzamy wysokie napięcie, które spowoduje jonizację powietrza. Po wystygnięciu wtłaczamy gaz - neon albo argon - opowiadał Kornel Bąk, neoniarz.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości