Historia neonów
Początek neonów przypada na rok 1898. To wtedy dwóch Brytyjczyków odkryło, że gaz szlachetny neon ma właściwości świetlne. I dopiero później ich odkrycie przeniosło się na pozostałe kraje. W Polsce, w Warszawie pierwsze neony zaczęły powstawać w 1926 roku.
- W Muzeum Neonów mamy mnóstwo oryginalnych neonów. To autentyki po II Wojnie Światowej. Jeden z ostatnich jaki do nas trafił to są cepelia, które były w pawilonie, który został niedawno rozebrany - powiedziała Dominika Toboła z Muzeum Neonów.
Fenomen neonów
Neon zbudowany jest ze szklanej rurki, w środku której znajduje się gaz. Są właściwie dwa rodzaje gazu. Jeden to czysty neon, a drugi to mieszanka neonu z argonem. Do tego dochodzi luminofor, czyli proszek, który daje luminescencję. Od niego też zależy kolor.
- Aby formować, musimy dmuchać w szkło. Rozgrzewamy je palnikiem, wówczas staje się plastyczne. Po uformowaniu, wkładamy elektrody. Wszystko podłączamy następnie do pompy próżniowej. Wytwarzamy wysokie napięcie, które spowoduje jonizację powietrza. Po wystygnięciu wtłaczamy gaz - neon albo argon - opowiadał Kornel Bąk, neoniarz.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Coco Chanel swoimi pomysłami podbiła rynek mody. Wszystkie kobiety powinny być jej wdzięczne
- Popularna projektantka mody karmiła piersią własnego brata
- Nie żyje legendarna projektantka mody. Mary Quant zapoczątkowała prawdziwą rewolucję
Autor: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News