Hobby

Jak powinien wyglądać strój pszczelarza? Jak go nosić, wykorzystywać i czy można go czymś zastąpić?

Hobby

Autor:
Adrian
Adamczyk
Pszczelarz w białym kombinezonie ochronnym.

Strój pszczelarza składa się z niezbędnych elementów, które zapewniają bezpieczeństwo. W praktyce bowiem wykonywanie tego zawodu wiąże się z bardzo dużym ryzykiem, wobec czego wybór właściwego ubioru jest niezwykle istotny. Opis stroju pszczelarskiego i możliwe jego modyfikacje stanowią podstawę, którą warto poznać, aby efektywnie realizować się w tym zawodzie.

Strój pszczelarski zmieniał się na przestrzeni lat, podobnie jak tradycje pszczelarskie i bartnicze. Obecnie zawód pszczelarza jest coraz rzadziej wykonywany, a tradycja pokoleniowości zawodu zaczyna zanikać. Warto jednak dowiedzieć się, z czego składa się strój pszczelarza i jakie funkcje pełni.

Strój pszczelarza - opis poszczególnych elementów

Bez względu na to, czy pragniemy przysposobić się do wykonywania zawodu pszczelarza, czy też rekreacyjnie chcemy zobaczyć, jak wygląda produkcja miodu i struktura ula od wewnątrz, niezbędne będzie odpowiednie wyposażenie. Strój pszczelarza to przede wszystkim ubiór ochronny, który ma za zadanie chronić przed użądleniami pszczół. Dopasowanie stroju pszczelarskiego jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na ogólne bezpieczeństwo.

Ochronny strój pszczelarza zwykle szyty jest z materiałów przewiewnych, aby zapewnić maksymalny komfort użytkowania. Nie jest to strój lekki - najczęściej występuje w formie luźnego kombinezonu zakrywającego całe ciało. Niektóre stroje pszczelarzy mogą przypominać zbyt duże rozmiarowo, workowate ubrania. Faktycznie tak jest, a odpowiada za to dodatkowy materiał - stroje pszczelarskie celowo zaprojektowane są tak, aby były swobodne i pozwalały materiałowi odstawać od ciała, gdyż zmniejsza to podatność pszczelarza na ewentualne użądlenia.

Hobby

Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Najpopularniejszym materiałem, z którego szyte są stroje pszczelarskie, jest mieszanka bawełny i lnu. Jak wspomniano, kombinezon zakrywa całe ciało pszczelarza. Wiele modeli posiada specjalny materiał, który owija się wokół szyi i na który nakłada się tzw. kapelusz pszczelarski. Jest to bardzo charakterystyczny element stroju pszczelarza ze względu na zabezpieczającą głowę i twarz siatkę, która jednocześnie umożliwia widzenie. Strój pszczelarski powinien być założony tak, by nigdzie nie pozostały miejsca niechronione. Nogawki kombinezonu należy schować w buty i skarpety, a rękawy nakryć szczelnymi rękawicami pszczelarskimi. 

Strój pszczelarza - opis alternatywnych wariantów

Chociaż klasyczne stroje pszczelarskie wykorzystywane są prawdopodobnie przez większość pszczelarzy, istnieją zwolennicy strojów mniej zakrytych. Zwykle są to jednak bardzo doświadczeni pszczelarze. Wówczas można zdecydować się tylko na częściowy strój pszczelarski, złożony na przykład z rękawic, kapelusza i zwykłej koszuli lub bluzy. Ważne jest, aby strój pszczelarski różnił się od naszego stroju codziennego - nawet po krótkim przebywaniu w pobliżu ula każda odzież będzie silnie zabrudzona propolisem, czyli pszczelim kitem, służącym pszczołom do budowy wnętrza ula.

Wśród doświadczonych pszczelarzy nie brakuje osób, które w ogóle nie używają stroju pszczelarskiego. Zwykle są to osoby, które przez dziesiątki lat obcowania z pszczołami uodporniły się na ich użądlenia. Liczne użądlenia pszczół powodują bowiem, że organizm ludzki z czasem zaczyna się uodparniać na jad pszczeli. Pamiętajmy jednak, że taka strategia w żadnym wypadku nie powinna być testowana przez osoby niedoświadczone i bez bezpośredniej opieki mentorów.

Istnieje wiele zamienników, z których samemu można skomponować własny strój pszczelarski. Mogą służyć do tego spodnie robocze i grubsza kamizelka z dłuższymi rękawami. Koniecznością są grube buty, jednak rękawice pszczelarskie, które faktycznie mogą ograniczać zdolności manualne, można zastąpić np. rękawicami jeździeckimi, gwarantującymi odpowiednie bezpieczeństwo, ale większą wygodę. W wyspecjalizowanych sklepach pszczelarskich, internetowych lub stacjonarnych, można kupić także specjalną siatkę, dzięki czemu istnieje możliwość wykonania własnego kapelusza pszczelarskiego. Pamiętajmy jednak, że bez względu na rodzaj stroju jego kolor zawsze powinien być jasny. Ciemny kolor działa na pszczoły w podobny sposób jak czerwona płachta na byki, dlatego też polecane są odcienie beżu i bieli.

W co należy się zaopatrzyć oprócz stroju pszczelarskiego?

Strój pszczelarski to niewątpliwie najważniejszy element wyposażenia każdego pszczelarza. Niemniej jednak należy również pamiętać o kilku innych elementach ekwipunku bartnika. Pierwszym jest tzw. podkurzacz, czyli urządzenie do odymiania pszczół. Stają się one wówczas spokojniejsze i mniej żądlą. Z kolei za pomocą miodarki pszczelarz oddziela miód od plastrów.

W pracy bartnika nie może zabraknąć także specjalnego dłuta pasiecznego, który służy do rozdzielania sklejonych kitem pszczelim ramek, zeskrobywania wosku i propolisu. Wiele modeli strojów pszczelarskich ma specjalne kieszenie, które pozwalają na łatwe przenoszenie narzędzi bartniczych. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Carlo Prearo/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości