Pogoda

Co warto zobaczyć w Siedlcach? Miasto świętuje 475. urodziny

Pogoda

Pogoda na dziś

Reporterka Dzień Dobry TVN Diana Kautz pojechała do Siedlec, gdzie odkrywała największe atrakcje turystyczne. Przewodnicy opowiedzieli naszym widzom o tradycjach i historii miasta, ale także o wyjątkowym Pałacu Ogińskich.

Pałac Ogińskich w Siedlcach

Pałac murowany został wybudowany przed 1730 r. przez Kazimierza Czartoryskiego. W czasach II wojny światowej został spalony. Dzisiaj jest siedzibą Uniwersytetu Humanistyczno Przyrodniczego. Dawniej w tym miejscu były dwory drewniane, które swoją historią sięgają czasów prelokacyjnych miasta.

- Pierwsza informacja o pałacu pochodzi z 1730 r., ale najbardziej ciekawe historycznie rzeczy działy się tu 50 lat później, kiedy zjawiła się tu księżna Aleksandra z Czartoryskich. Bywał tu Tadeusz Kościuszko, gościła poetów i artystów. A dzisiaj to serce uczelni - mówiła Beata Gałek, rzeczniczka uniwersytetu.

Historia Siedlec

Diana Kautz spotkała się z Natalią i Adrianem, pasjonatami historii Siedlec i regionu. Kobieta miała typowy historyczny damski strój, który składał się z sukni spodniej i wierzchniej, który zarezerwowany był dla pań zamożniejszych. Mężczyzna ubrany był natomiast w strój rycerza pasowanego. Jak dodali, to właśnie pas jest najbardziej ozdobnym elementem rycerskim.

- Nawiązujemy do pierwszych znanych z dokumentów właścicieli Siedlec. Ja jestem Elżbietą z Oleksowa, a Adrian Wojciechem z Michowa. Chcemy zwrócić uwagę mieszkańców i turystów, że Siedlce świętują 475 urodziny - mówiła Natalia, wielbicielka historii Siedlec.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości