Hobby

Kultowi detektywi w popkulturze. "Pierwszy film o przygodach Sherlocka Holmesa pojawił się w 1900 roku"

Hobby

Autor:
Katarzyna
Oleksik
134 lata temu świat poznał Sherlocka Holmesa

1 grudnia świat poznał Sherlocka Holmesa, czyli jednego z najsłynniejszych detektywów w popkulturze. Warto jednak dodać, że nie jest on jedyną postacią literacką, filmową czy serialową, która trudniła się rozwiązywaniem zagadek. O najbardziej znanych detektywach w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, dziennikarką.

Sherlock Holmes -najsłynniejszy detektyw w popkulturze

134 lata temu świat poznał Sherlocka Holmesa - najsłynniejszego detektywa. - Pierwszy film o przygodach Sherlocka Holmesa pojawił się w 1900 roku. Kiedy tylko zaczęła się kinematografia, on wkroczył na salony i od tamtego czasu powstało ponad 300 filmów, produkcji, seriali, przedstawień. Do tego było kilkudziesięciu aktorów, którzy wcielali się w tę postać. Nie ma drugiego takiego detektywa - mówiła w Dzień Dobry TVN Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, dziennikarka.

Sherlock Holmes słynął nie tylko z ponadprzeciętnej inteligencji, ale i oryginalnego stroju. Charakterystyczna czapka, fajka i lupa większości z nas kojarzą się właśnie ze słynnym detektywem. - Te wszystkie elementy pojawiły się już na pierwszych ilustracjach przedstawiających detektywa. Choć stały się jego atrybutami, to kolejni twórcy próbują pokazać tę postać inaczej, tj. zabierają mu charakterystyczną czapkę, wysyłają na odwyk od nikotyny - mówiła dziennikarka.

Detektywi w popkulturze. Na które postaci warto zwrócić uwagę?

Innym bardzo popularnym literackim detektywem jest Herkules Poirot wymyślony przez Agathę Christie, jedną z najwybitniejszych autorek kryminałów. - Był pedantem. Podobno w jednym z opowiadań Agatha Christie napisała, że większe cierpienie zadałby mu pyłek na garniturze niż kula wymierzona w serce - mówiła dziennikarka. Warto dodać, że w popkulturze pojawiają się także postaci kobiece, które trudnią się rozwiązywaniem zagadek. Jedną z nich jest panna Marple, również stworzona przez Agathę Christie. - Uwielbiam tę postać. Jej detektywistyczne umiejętności biorą się głównie z obserwacji swoich sąsiadów. Uważam, że w obecnych czasach panie, które spędzają całe dnie w oknie wiedzą najwięcej o ludzkiej naturze - dodała ze śmiechem dziennikarka.

Niezwykłą popularnością w latach 90. cieszył serial detektywistyczny "Columbo" z Peterem Falkiem w roli głównej. Detektyw słynął nie tylko z ponadprzeciętnej inteligencji, ale także charakterystycznego stroju. W każdym odcinku nosił brązowy garnitur i stary prochowiec. Co ciekawe, ubrania te należały do samego aktora. - Scenarzyści chcieli ubrać Columbo zupełnie inaczej. Podobno miał nosić niebieski garnitur i wyglądać bardziej szykownie - dodała dziennikarka.

Na których detektywów obecnych w popkulturze warto jeszcze zwrócić uwagę? Dowiecie się tego z dalszej części naszej rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Justyna Rojek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości