Styl życia

Bądź less waste, czyli jak wykorzystać fusy z kawy. Sprawdź nasze pomysły

Styl życia

Autor:
Teofila
Siewko
Fusy po kawie

Prawie każdy pije kawę, zwłaszcza rano, kiedy potrzeba nam dodatkowej energii. Wielu smakoszów woli wybrać sypaną lub świeżo mieloną, a po takiej zostają dodatkowe odpady - fusy. Zimą mogą służyć do posypywania oblodzonych dróg, ponadto mogą być wykorzystywane jako kosmetyk i nawóz. Sprawdź nasze pomysły na wykorzystanie fusów po kawie. 

Coraz częściej i coraz chętniej szukamy metod less i zero waste, a wszystko w trosce o klimat. Nawet jeśli nie interesuje nas ten temat, warto maksymalnie wykorzystać ziarna, jakimi jest kawa. 

Do czego można wykorzystać fusy po kawie?

Fusy po kawie są bardzo wartościowe przede wszystkim dla naszej skóry, można z nich wykonywać peelingi i maski, które pozytywnie wpłyną na naszą cerę. Pozostałości idealnie nadadzą się też jako nawóz do roślin w ogródku, a nawet w domu do tych w doniczkach. Możliwości jest wiele, nada się również jako pochłaniacz brzydkich zapachów.

Zobacz wideo: Tajniki świata kawy

Tajniki świata kawy
Tajniki świata kawy Źródło: Dzień Dobry TVN

Sposoby kosmetyczne na wykorzystanie fusów po kawie

Maseczki z fusów z kawy

Maseczki z fusów po kawie mają właściwości odżywcze - nawilżają i wygładzają cerę. Przygotowując taki domowy kosmetyk można wykorzystać również inne domowe składniki, jak miód, otręby, białko jaja i inne, dzięki czemu wzbogacimy maseczkę i będzie miała ona jeszcze lepsze działanie.

Sprawdź nasz sposób na maseczkę z fusów: Maseczka z kawy – jak można ją zastosować? Rodzaje i właściwości

Peeling z fusów z kawy

Z fusów po kawie można także wykonywać peelingi. Drobno zmielona kawa świetnie się sprawdza do pozbycia się martwego naskórka z twarzy, dekoltu i pozostałych części ciała. Najczęściej stosowana jest jako peeling przeciwko celulitowy. Aby wzmocnić działanie takiego peelingu można wybrać średnio mielone fusy po kawie lub dodać cukru w kryształach.

Sprawdź nasz sposób na peeling z fusów: Domowy peeling kawowy – przepis i efekty stosowania

Fusy z kawy na włosy

Fusy po kawie mogą być również wykorzystywane do przyciemniania włosów - w tym celu stosuje się płukanki z 2 szklanek fusów na 2 litry wody. Gorące fusy zalewa się ponownie wrzątkiem a z powstałego płynu uzyskuje płukankę do przyciemniania i odżywiania włosów. Fusy nie tylko przyciemnią włosy - można w podobny sposób farbować drewno i papier. Daje to efekt postarzenia. 

Jak wykorzystać fusy z kawy w domu i ogrodzie?

Fusy z kawy jako nawóz

Popularnym jest używanie fusów po kawie jako nawozu. Pozostałości mają lekko kwaśny odczyn pH, a zatem sprawdzi się jako nawóz do pomidorów, truskawek, borówki amerykańskiej, hortensji. W domu suchymi fusami można podsypywać paprocie, skrzydłokwiaty, anturium i wrzosy. Nawóz z kawy nie tylko odżywi rośliny, ale równiez odpędzi ślimaki i mrówki, które mogą powodować uszkodzenia, zwłaszcza tych, których owoce lubimy jeść latem. 

Fusy z kawy jako pochłaniacz powietrza

Fusy po świeżo zmielonej kawie mają niepowtarzalny zapach. Nie tylko można z nich robić zawieszki zapachowe, ale również stosować jako pochłaniacz brzydkich zapachów - w tym celu trzeba suche fusy przełożyć do miseczki lub włożyć do bawełnianego woreczka i zawiązać, a następnie włożyć do miejsca, w którym jest nieprzyjemny zapach. Taki odświeżacz można stosować do lodówki, do otwartych pomieszczeń, a nawet do butów. Należy przy tym pamiętać, aby regularnie, co 2-3 dni go wymieniać, aby resztki kawy nie zapleśniały. 

Fusy z kawy do malowania i prac artystycznych

Fusy po kawie można wykorzystać na wiele sposobów, również do prac artystycznych - można nimi malować, barwić jajka na Wielkanoc, wykonać mydło w płynie, a także zrobić świece zapachowe. Do fusów można również dodać klej w płynie, aby uzyskać masę podobną do slime. 

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: hayatikayhan/Getty Images

Pozostałe wiadomości