Umowa najmu mieszkania. Jak nie paść ofiarą oszustwa? "Właściciele mają różne pomysły"

6R2A4517_Easy-Resize
Źródło: Dzień Dobry TVN
Na co uważać przy umowie najmu?
Na co uważać przy umowie najmu?
Znanemu profesorowi ukradziono tożsamość
Znanemu profesorowi ukradziono tożsamość
Zmiany w prawie pracy
Zmiany w prawie pracy
Nadchodzą zmiany w Kodeksie Pracy
Nadchodzą zmiany w Kodeksie Pracy
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
„Śnieżne mandaty” – sprawdź, o czym musisz pamiętać
„Śnieżne mandaty” – sprawdź, o czym musisz pamiętać
Wyższe mandaty i nowy taryfikator punktów karnych
Wyższe mandaty i nowy taryfikator punktów karnych
Mandat za opalanie topless
Mandat za opalanie topless
Zbliża się wrzesień, a wraz z nim zwiększone zainteresowanie wynajmem mieszkań. Na co zawracać uwagę przy podpisywaniu umowy najmu? Jak lokator może się uchronić przed niedozwolonymi klauzulami w umowach? Jak nie dać się oszukać i jak się zabezpieczyć? Na pytania widzów Dzień Dobry TVN odpowiadała na czacie adwokat Karolina Pilawska.

Najem lokalu - na co uważać? Czat z ekspertką

Niedozwolone klauzule w umowach 

Wrzesień to miesiąc, w którym co roku zwiększa się zainteresowanie wynajmem mieszkań. W studiu Dzień Dobry TVN adwokat Karolina Pilawska opowiedziała widzom, na co zwracać uwagę przy podpisywaniu umowy najmu, by zarówno najemcy, jak i wynajmujący nie dali się oszukać. Jakie zapisy nie powinny się znaleźć w umowie?

– Musimy pamiętać, że gdy wynajmujemy od kogoś mieszkanie, to nie jest tak, że umowę możemy uregulować dowolnie. Właściciele mają różne pomysły, np. ściągają umowę z Internetu, sklejają z trzech jedną i znajdują się tam różne ciekawe zapisy, np. mycie naczyń tylko zimną wodą czy obowiązek utrzymywania w pomieszczeniach temperatury 20 stopni na stałe – tłumaczyła adwokatka.

Czy możemy przyjmować gości?

Jakie jeszcze zapisy są niedozwolone w takiej umowie?

- Bardzo często znajdują się w nich też zapisy dotyczące przyjmowania gości, jak często możemy ich przyjmować. Czasami właściciele uważają, że najemca w ogóle nie może tego robić. […] Takie zapisy nie będą miały żadnej mocy prawnej, bo są niedozwolonymi postanowieniami – zaznaczyła ekspertka.

- Nawet jeżeli podpiszemy taką umowę, to właściciel nie ma możliwości egzekwowania od nas tego, że za często przyjmujemy gości i nałoży na nas karę umowną – dodała Karolina Pilawska.

Niezapowiedziane kontrole – czy to legalne?

Adwokatka zaznaczyła też, że najemca nie może przeprowadzać niezapowiedzianych kontroli.

– Wynajmujemy mieszkanie odpłatnie, najemca ma prawo korzystać z tego mieszkania tak jak właściciel. Oczywiście nie może go niszczyć czy naruszać praw innych mieszkańców danego bloku – powiedziała nasza gościni. W przypadku niebezpieczeństwa, zagrożenia życia najemca może wezwać policję i wtedy wraz z nią udać się do mieszkania.

Jeżeli jako właściciele chcemy sprawdzić stan mieszkania, powinniśmy uzgodnić dogodny termin z osobą wynajmującą lokal. – Można taki zapis przewidzieć, ale trzeba się umówić, żeby on też na kontroli był – zaznaczyła Karolina Pilawska.

Zobacz całą rozmowę w materiale wideo. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości