Finanse i Praca

Przedsiębiorcy będą mogli sprawdzić, czy pracownik lub klient się zaszczepili? "Projekt może budzić kontrowersje"

Finanse i Praca

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Nowe uprawnienia pracodawców?

Pracodawcy mają mieć dostęp do informacji, którzy pracownicy - a nawet usługobiorcy - są zaszczepieni przeciw COVID-19. Osoby ubiegające się o zatrudnienie będą się musiały podzielić informacją, czy przyjęły preparat, jeśli przyszły szef sobie tego zażyczy. Projekt nowelizacji ustawy w tej sprawie jest już gotowy. Co te przepisy oznaczają w praktyce? Na ten temat porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z mecenas Elizą Kuną.

Nowe uprawnienia pracodawców?

Szykują się zmiany w przepisach dotyczących prawa pracodawcy do informacji o szczepieniu pracowników na koronawirusa. Jeśli wejdą one w życie, z Biuletynu Informacji Publicznej dowiadujemy się, że:

  • Pracodawca będzie mógł pytać swoich pracowników, czy są zaszczepieni przeciw COVID-19 lub posiadają negatywny wynik testu;
  • pracodawca będzie mógł delegować niezaszczepionych pracowników do pracy zdalnej;
  • pracodawca będzie mógł delegować niezaszczepionych pracowników na inne stanowisko pracy, które nie wiążę się z obsługą klientów;
  • przedsiębiorcy będą mieli możliwość weryfikacji, czy osoby korzystające z ich usług są zaszczepione przeciw COVID-19 lub posiadają negatywny wynik testu.

Podobne rozwiązania obowiązują już we Francji.

- Polscy rządzący nie ukrywają tego, że zmiany legislacyjne są wzorowane na modelu francuskim. Z tego powodu, że każdy rząd trochę się boi odwołań do europejskich sądów czy Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - tłumaczyła Eliza Kuna, adwokat.

Szczepienia przeciw COVID-19 a prawa pracodawcy

- W projekcie są dwa wymiary. Jedno to narzędzia, które ma pracodawca, który ma prawo zażądać lub zweryfikować to, czy jesteśmy osobami zaszczepionymi. Kiedy nie jesteśmy ani ozdrowieńcami, ani osobami zaszczepionymi będzie miał dość poważne instrumenty. To mnie troszeczkę niepokoi. Jeden instrument, który wydaje się naturalny, to skierowanie takiego pracownika do pracy zdalnej. To się wydaje, że nie godzi w żadne prawa pracownicze. Jednak nie w każdej pracy jest to możliwe. W projekcie pojawia się też taka koncepcja, która umożliwi pracodawcy niezaszczepionego pracownika wysłać na urlop bezpłatny. Wydaje mi się, że to już może budzić pewne kontrowersje społeczne - podkreśliła rozmówczyni Dzień Dobry TVN.

Jak dodała, urlop bezpłatny nie ma ograniczeń. Może być nawet wielomiesięczny. - Nie do końca jeszcze wiadomo, w jakich sytuacjach można go zastosować - zaznaczyła prawniczka.

Prawo przedsiębiorcy do informacji o szczepieniu przeciw COVID-19

Drugi aspekt ustawy dotyczy prawa przedsiębiorców - czyli osób, które prowadzą np. kina, teatry, restauracje - do zweryfikowania, czy ich goście/klienci są zaszczepieni. – To jest bardzo zgrabne napisanie – lockdownem nie będą objęci ci przedsiębiorcy, którzy wpuszczają tych klientów, to co we Francji się nazywa Pass sanitaire - wyjaśniła mec. Eliza Kuna.

W praktyce oznacza to, że osoby niezaszczepione, które zamierzają się wybrać do restauracji, muszą pokazać zaświadczenie o przechorowaniu lub wynik testu.

Czy pracodawca obligatoryjnie będzie musiał zbierać informacje o szczepieniach pracowników? Posłuchaj całej rozmowy z mec. Elizą Kuną w materiale wideo.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości