Kobiety coraz częściej wybierają pracę w IT. Ta gałąź gospodarki nie tylko gwarantuje niezłe zarobki, ale też stabilność zatrudnienia oraz elastyczne warunki. Okazuje się, że aż 46 proc. kobiet w branży zajmuje stanowiska niewymagające znajomości programowania. Czym więc zajmują się dzisiejsze ekspertki w dziedzinie nowych technologii?
Kobiety w IT
Stereotypowy dział IT zwykle kojarzy się z uwięzionymi w plątaninie kabli pracownikami, którzy są niezbyt chętni do dzielenia się tajemną wiedzą, lecz zawsze są gotowi zapewnić, że "u nich wszystko działa". Branża jednak zmienia się dynamicznie i od dawna nie jest bezpieczną przystanią dla nerdów i pasjonatów. W Polsce jako specjalistki i specjaliści IT pracuje ponad pół miliona osób.
Z raportu No Fluff Jobs wynika, że najwięcej badanych pracuje jako testerki (bo aż 18,6 proc.) oraz managerki projektów (16 proc.). W przypadku specjalizacji związanych z kodowaniem kobiety najczęściej wybierają: Backend (15 proc.), Frontend (12 proc.) oraz Fullstack (5,4 proc.). Kandydatki aspirujące do kariery w branży najczęściej wymieniają stanowiska związane z projektowaniem UX/UI, które interesuje co trzecią ankietowaną. Co piąta chce spełniać się w testowaniu, natomiast w dalszej kolejności pojawiają się stanowiska związane z kodowaniem.
Nauka
Nauka
Istotny w wybraniu tej ścieżki zawodowej jest fakt, że nie jest to droga wyłącznie dla absolwentek informatyki i kierunków pokrewnych. Studia techniczne ukończyło co prawda ponad 27 proc. kobiet aktywnych w branży, jednak swoje miejsce z powodzeniem znajdują w niej absolwentki zarządzania, psychologii oraz filologii obcych. Aż 68,7 proc. specjalistek IT potwierdza, że otrzymało pracę z uwagi na kompetencje miękkie.
Za co kobiety cenią pracę w IT?
Pandemia wywróciła do góry nogami rynek pracy. Znacząco też zaburzyła równowagę pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Z badań wynika również, że panie częściej traciły pracę w wyniku zawirowań związanych z pandemią. COVID-19 przyniósł również zmianę oczekiwań pracowników wobec pracodawców. I tak dla 77 proc. specjalistek z branży możliwość pracy zdalnej jest niezwykle istotna. Ponad 69 proc. kandydatek właśnie z tego powodu poszukuje zatrudnienia w IT.
Ankietowane odpowiedziały również na pytanie o czynniki wpływające na ich zadowolenie z pracy. Dla większości najważniejszą rolę odgrywają zarobki na równi z dobrą atmosferą. Na drugim miejscu znajduje się możliwość rozwoju, a podium zamyka wspomniana wcześniej praca zdalna. Co więcej, aż 71 proc. badanych odczuwa spełnienie w pracy, a ponad 67 proc. poleciłoby obecnego pracodawcę swoim koleżankom i kolegom. Odpowiadając na to pytanie, zapewnili, że zrobiliby to z czystym sercem.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak stracić dobrego pracownika, czyli poradnik fatalnego szefa. Największe grzechy przełożonych
- Kraje, z których najlepiej pobierać emeryturę. Na którym miejscu jest Polska?
- Z zawodu jest testerem hoteli. Czy jest to praca marzeń?
Autor: Adam Barabasz
Reporter: No Fluff Jobs "Raport Kobiety w IT w 2022"
Źródło zdjęcia głównego: Maskot / Getty Images