Finanse i Praca

Kredytobiorcy będą mogli zaoszczędzić nawet 500 zł miesięcznie. Prezydent podpisał nowelizację przepisów

Finanse i Praca

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN24
Podpisywanie kredytu

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację przepisów o kredytach hipotecznych. Dzięki temu banki będą miały obowiązek zwrócenia opłat wnoszonych przez kredytobiorców w okresie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej. Kogo obejmują nowe przepisy?

Wpis do hipoteki - nowe przepisy

Andrzej Duda w poniedziałek 15 sierpnia podpisał "Ustawę z dnia 5 sierpnia o zmianie ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw".

Nowo powstałe przepisy są odpowiedzią na wydłużające się formalności związane z księgami wieczystymi. Jak podaje portal TVN24, największe problemy dotyczą dużych miast, w których na wpis można czekać nawet ponad rok. 

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

Dzięki nowym przepisom, według Ministerstwa Sprawiedliwości, część kredytobiorców będzie mogła zaoszczędzić nawet 500 zł miesięcznie. Dodatkowe opłaty dla banków podczas zaciągania kredytu hipotecznego mają charakter nadzwyczajnego ubezpieczenia ryzyka kredytowego. Jednak, według Ministerstwa Sprawiedliwości, w rzeczywistości nie ma to miejsca.

- Tymczasem w praktyce niemal w każdym przypadku wpis hipoteki jest dokonywany zgodnie z wnioskiem. A więc zakładanego przez banki ryzyka praktycznie nie ma. Skoro zatem ryzyko uzasadniające dodatkowe koszty nie istnieje, nadzwyczajna opłata powinna być swoistą kaucją - wskazuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Kto skorzysta na zmianie przepisów o kredytach hipotecznych

Nowe przepisy będą miały zastosowanie zarówno do umów o kredyt hipoteczny, które zawarte zostały od dnia wejścia w życie nowelizacji, jak i dla umów, które zostały zawarte wcześniej i wciąż oczekują na dokonanie wpisu do księgi wieczystej.

Zwrot dodatkowych kosztów ma nastąpić w terminie do 60 dni od dnia wpisania hipoteki do księgi wieczystej. Powyższe przepisy wchodzą w życie po 30 dniach od ogłoszenia.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Rob Daly/Getty Images

Pozostałe wiadomości