Finanse i Praca

Wszystko, co trzeba wiedzieć o kredytach hipotecznych. Czat z ekspertem

Finanse i Praca

Dostępność kredytów i zdolność kredytowa
Dostępność kredytów i zdolność kredytowaDzień Dobry TVN
wideo 2/15

Kredyty hipoteczne są dla wielu osób jedyną przepustką do własnego mieszkania. Niestety, wraz z szalejącą inflacją stały się także źródłem obaw. Czy słusznie? Co należy wziąć pod uwagę zaciągając takie zobowiązanie? Na te pytania odpowiedział ekspert finansowy, Dawid Stąporek.

Dostępność kredytów i zdolność kredytowa 

Dostępność kredytów hipotecznych spadła, ale sytuacja nie jest tak beznadziejna, jak mogłoby się wydawać. Osoby, które marzą o własnym mieszkaniu, nie muszą zmieniać swoich planów.

Dawid Stąporek, ekspert finansowy, wziął udział w czacie z widzami Dzień Dobry TVN. Zauważył, że najczęściej pytali go o dostępność kredytów.

- Warto sobie uświadomić, jakie mamy źródła dochodu - podkreślił Dawid Stąporek. - Czasami klienci nie chwalą się tym, że mają dodatkowe umowy-zlecenia, dodatkowe świadczenia. Warto spotkać się z ekspertem finansowym i porozmawiać. Chodzi o to, żeby tak fajnie zbudować te klocki, żeby z jednej strony ta rata kredytu była akceptowalna, z drugiej żebyśmy tę zdolność mieli - dodał.

Banki podchodzą do liczenia zdolności kredytowej indywidualnie, a różnice miedzy nimi mogą sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych. Np. niektóre z nich uwzględniają w tych wyliczeniach dochód z umowy zlecenia, inne przyjmują wyłącznie wynagrodzenie z umowy o pracę. Dlatego ważne jest, by na spotkanie z doradcą udać się mając pełen obraz naszych dochodów. Mogą to być dodatkowe wpływy np. z najmu mieszkania czy premii rocznej. Im więcej informacji zbierzemy, tym lepiej analityk kredytowy będzie mógł wywiązać się z powierzonego zadania.

Pomoc eksperta Finansowego 

Kredyt nie oznacza uciążliwego obciążenia, z którym należy sobie radzić do momentu spłaty. Zobowiązania można refinansować lub wydłużyć. Najwygodniej zrobić to korzystając ze wsparcia doradcy kredytowego.

- Jeżeli ktoś brał kredyt kilka lat temu, to miał niewielki wkład własny, ale też wartość nieruchomości była niższa. Jej wartość wzrosła, część kredytu jest spłacona, więc udział kredytobiorcy wzrósł. Wyższy udział to bezpieczniejsza transakcja dla banku i lepsze parametry marżowe, czyli ceny kredytu. Zatem warto wrócić do umowy kredytowej i z tą umową odwiedzić placówkę - radził ekspert Expandera.

Doradztwo kredytowe oferuje wsparcie nie tylko w uzyskaniu kredytu i ewentualnej zmiany jego warunków. Dzięki szerokiej wiedzy, eksperci pomogą wybrać odpowiednie ubezpieczenie mieszkania, podróży, czy bagażu. Formalności trwają kilka minut, a chronią przed wieloma przykrymi konsekwencjami.

Zobacz zapis czatu z ekspertem.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości