Podatki
O wysokości abonamentu RTV decyduje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, za pobór opłat abonamentowych odpowiedzialna jest Poczta Polska. Jest to opłata pobierana na rzecz rządowej telewizji i radia.
Kontrola abonamentu RTV. O co chodzi?
Opłata za odbiorniki telewizyjne i radiowe wzbudza wiele emocji. Choć część osób unika comiesięcznej płatności świadomie, to są też i tacy odbiorcy mediów, którzy nie zdają sobie sprawy z obowiązku. Wysokość abonamentu RTV wynosi w 2024:
- 8,70 zł miesięcznie za radioodbiornik,
- 27,30 zł miesięcznie za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny.
Egzekwowaniu opłaty mają pomóc kontrolerzy Poczty Polskiej, którzy mają sprawdzać, czy mieszkańcy oraz kierowcy zarejestrowali swoje odbiorniki radiowe i telewizyjne. Jak podała Poczta Polska "nie więcej niż kilkudziesięciu kontrolerów realizuje zadania na terenie całego kraju". Instytucja będzie nakładała karę za brak zarejestrowanego urządzania i unikanie płatności w wysokości 30-krotności miesięcznego abonamentu, a także zmusi do zapłacenia za zaległe rachunki za abonament.
Kim są kontrolerzy Poczty Polskiej? Jak wygląda kontrola?
Kontrole abonamentowe będą przeprowadzane przez cały rok, na terenie całej Polski. Kontrolerzy będą musieli okazać upoważnienie do jej wykonania, legitymację służbową oraz dowód osobisty - na żądanie mieszkańca. Choć wiele osób podejrzewa listonoszy o tę funkcję, jak zapewnia biuro prasowe Poczty, są wyznaczeni do tej funkcji odpowiedni pracownicy.
- Kontrole obowiązku rejestracji odbiorników RTV przeprowadzają uprawnieni pracownicy Poczty Polskiej. Jednostką dedykowaną do realizacji zadań związanych z kontrolą jest Centrum Obsługi Finansowej PP – podało biuro prasowe Poczty Polskiej w rozmowie z Wirtualnemedia.pl
Sama procedura kontroli jest jednak dosyć skomplikowana, a mieszkańcy nie mają obowiązku wpuszczać do domu pracowników Poczty Polskiej. Jeśli już kontroler zostanie wpuszczony do naszego domu i otrzymamy karę - możemy się od niej odwołać.
Czyj abonament RTV skontroluje Poczta Polska?
W związku z krążącymi mitami na temat kontroli abonamentów RTV, Poczta Polska wydała specjalny komunikat na temat tego, co jest prawdą, a co nie.
- Kontrole obowiązku rejestracji odbiorników RTV przeprowadzają uprawnieni pracownicy Poczty Polskiej S.A. Jednostką dedykowaną do realizacji zadań związanych z kontrolą jest Centrum Obsługi Finansowej. Pracownicy przeprowadzający kontrolę mają obowiązek okazać upoważnienie do wykonywania czynności kontrolnych w zakresie obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych i uiszczania opłat abonamentowych za ich używanie, a na żądanie kontrolowanego, również dowód osobisty - zaznaczono.
Przypomniano również, że w przypadku zakupu odbiornika TV należy go zarejestrować, nawet jeśli nie planujemy oglądać na nim telewizji. Jak wytłumaczono: ustawa określa domniemanie użytkowania – domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika.
- Wyjątek stanowią odbiorniki wymienione w art. 5 ust.2 ustawy, wykorzystywane wyłącznie przy tworzeniu audycji lub innych przekazów, służące wyłącznie do tworzenia, rozpowszechniania lub rozprowadzania programów radiowych i telewizyjnych, w tym do kontroli jakości rozpowszechniania lub rozprowadzania oraz przeznaczone przez przedsiębiorcę do sprzedaży lub przekazania osobom trzecim do używania na podstawie umów, jeżeli czynności te należą do przedmiotu działalności gospodarczej danego przedsiębiorcy" - poinformowano w komunikacie.
Co sprawdzają kontrolerzy?
Podczas kontroli wysłannicy Poczty Polskiej skupiają się na czterech aspektach. Są to:
- Obecność urządzenia,
- Zdolność do odbioru,
- Rejestracja urządzenia,
- Okres używania urządzenia.
- W przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika - zauważa Poczta Polska.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Uwaga na kontrole. Kara za niedopełnienie obowiązku może wynieść nawet 800 zł
- Czy dzieci powinny oglądać telewizję? Naukowcy wskazują szkodliwe skutki
- Te osoby mogą się mocno zdziwić. Komu nie przysługuje zwrot nadpłaconego podatku?
Autor: Zofia Wierzcholska, Teofila Siewko
Źródło: wirtualnemedia.pl/TVN24/poczta-polska.pl
Źródło zdjęcia głównego: Mikael Vaisanen/Getty Images