Kobiety na budowie
Widok kobiety na budowie wciąż jeszcze zadziwia. Panie udowadniają jednak, że potrzebne są w miejscu pracy, a swoje obowiązki wykonują tak samo dobrze, jak płeć męska. Skąd pomysł na wybór takiej ścieżki życiowej?
W przypadku kierowniczki budowy Sylwii Pawłowskiej nic innego nie wchodziło w grę. Jej przygoda z budownictwem zaczęła się, gdy miała 4 latka. - Tato z racji tego, że ma taki sam zawód jak ja, zabierał mnie na budowy. Tak zaszczepił we mnie pasję. Najpierw poszłam do technikum budowlanego, a później poszłam na studia, jestem magistrem inżynierem budownictwa. Na co dzień nadzoruję budowy, głównie domków jednorodzinnych – wyjaśniła.
Kobiety w tzw. męskim świecie
Niestety początki pracy w tzw. męskim świecie nie były proste. Jak przyznaała, Patrycja Poniatowska-Nazarko, pracownicy nie słuchali, co ma do powiedzenia. Cenne wskazówki dał jej doświadczony mąż, który również pracował jako kierownik budowy. - Powiedział, że muszę być twarda i trzeba pokazywać mocne strony. Muszę zaskakiwać wiedzą, umiejętnościami, a nie chodzić w kąt i płakać w rękaw, że ja nie umiem. Trzeba pokazać, kto ma rację i kto rządzi – dodała .
Janina Roś swoją przygodę z budownictwem zaczęła 40 lat temu. - Budowy się zmieniły, w tym momencie do pracy przychodzą ludzie wykształceni z wysokim poziomem kultury i my takich ludzi oczekujemy. Uważam, że nie ma męskich zawodów, bo kobiety wszędzie udowadniają, że są w stanie pracować na każdym stanowisku. One zmieniają standardy i mam nadzieję, że tak już zawsze zostanie – stwierdziła.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Umyka nam, że ona ciągle jest kobietą". Jak dbać o relację z przyjaciółką, której urodziło się dziecko?
- Uchodźcy zadbali o seniorów. "Gotujemy z miłością dla polskich babć, bo nie mamy tutaj bliskich"
- Trauma, przemoc i handel ludźmi. Kłopoty Ukrainek nie kończą się wraz z ucieczką z kraju
Autor: Nastazja Bloch
Reporter: Agnieszka Reczek-Bogacka
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN