Kobiety na budowie. "Muszę zaskakiwać wiedzą, umiejętnościami, a nie chodzić w kąt i płakać w rękaw"

Budowa_rep_1
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kobiety na budowie
Kobiety na budowie
Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa
Bracia, których łączy pasja do budowania
Bracia, których łączy pasja do budowania
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
 Połączyła ich miłość i pasja
Połączyła ich miłość i pasja
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione

Coraz częściej na budowach pojawiają się kobiety. Sprawują funkcję kierowniczek budowy i inspektorek nadzoru. Choć są wykształcone i świetnie przygotowane do zawodu - czasem jeszcze wzbudzają zdziwienie. Dlaczego wybrały takie miejsce pracy?

Kobiety na budowie

Widok kobiety na budowie wciąż jeszcze zadziwia. Panie udowadniają jednak, że potrzebne są w miejscu pracy, a swoje obowiązki wykonują tak samo dobrze, jak płeć męska. Skąd pomysł na wybór takiej ścieżki życiowej?

W przypadku kierowniczki budowy Sylwii Pawłowskiej nic innego nie wchodziło w grę. Jej przygoda z budownictwem zaczęła się, gdy miała 4 latka.  - Tato z racji tego, że ma taki sam zawód jak ja, zabierał mnie na budowy. Tak zaszczepił we mnie pasję. Najpierw poszłam do technikum budowlanego, a później poszłam na studia, jestem magistrem inżynierem budownictwa. Na co dzień nadzoruję budowy, głównie domków jednorodzinnych – wyjaśniła.

Kobiety w tzw. męskim świecie

Niestety początki pracy w tzw. męskim świecie nie były proste. Jak przyznaała, Patrycja Poniatowska-Nazarko, pracownicy nie słuchali, co ma do powiedzenia. Cenne wskazówki dał jej doświadczony mąż, który również pracował jako kierownik budowy. - Powiedział, że muszę być twarda i trzeba pokazywać mocne strony. Muszę zaskakiwać wiedzą, umiejętnościami, a nie chodzić w kąt i płakać w rękaw, że ja nie umiem. Trzeba pokazać, kto ma rację i kto rządzi – dodała .

Janina Roś swoją przygodę z budownictwem zaczęła 40 lat temu. - Budowy się zmieniły, w tym momencie do pracy przychodzą ludzie wykształceni z wysokim poziomem kultury i my takich ludzi oczekujemy. Uważam, że nie ma męskich zawodów, bo kobiety wszędzie udowadniają, że są w stanie pracować na każdym stanowisku. One zmieniają standardy i mam nadzieję, że tak już zawsze zostanie – stwierdziła.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości