Chcesz zaplanować domowy budżet? Ustal 3 kategorie wydatków. "Potrzebujemy oszczędności"

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Łukasz Kowalski
OszczędzaMY: planujemy budżet domowy
OszczędzaMY: planujemy budżet domowyDzień Dobry TVN
wideo 2/7

W dobie wysokiej inflacji wielu rodzinom trudno związać koniec z końcem. Dlatego tak ważne jest, by rozsądnie dysponować zarobionymi pieniędzmi i mieć na uwadze, na co je wydajemy. Jaką kwotę miesięcznie warto przeznaczyć na oszczędności, a jaką na przyjemności? W cyklu Dzień Dobry TVN "OszczędzaMY" opowiedziała o tym edukatorka finansowa Dominika Nawrocka.

Domowy budżet - jak go zaplanować?

Edyta Salwa jest mamą trójki dzieci. Obecnie pracuje w sklepie, a jej mąż jest elektrykiem. Ile wynosi miesięczny budżet domowy pięcioosobowej rodziny? - Przychód na gospodarstwo domowe mamy około 6 tys. zł. (...) Na buty dla trójki dzieci wydaję około 500 zł. Na ubrania znacznie więcej, nawet nieraz około 1 tys. zł - powiedziała Salwa.

Dominika Nawrocka, edukatorka finansowa, pokazała, jak rodzina Edyty może zaplanować wydatki, by na wszystko starczyło. - Przede wszystkim trzeba wszystkie swoje zarobione w danym miesiącu pieniądze podzielić na mniejsze części. Proponuję trzy, dlatego że potrzebujemy pieniędzy na nasze bieżące utrzymanie, na oszczędności i na inne wydatki, czasami niespodziewane, ale też te przyjemne - powiedziała Nawrocka. - Na życie, utrzymanie, rachunki, jedzenie, zapłacenie czynszu, transport, telekomunikację i wszystko to, bez czego naprawdę nie jesteśmy w stanie się obyć, przeznaczamy maksymalnie 70 proc. tego, co nasza rodzina zarabia w danym miesiącu - podkreśliła ekspertka.

Ile procent budżetu należy przeznaczyć na oszczędności? - Bardzo ważne jest to, aby oszczędzać z góry. 10 proc. to minimum, które musimy odłożyć na zabezpieczenie naszej rodziny na wypadek różnych, trudnych nieprzewidzianych sytuacji. Dobrze mieć takie pieniądze - wskazała edukatorka finansowa.

Pozostałe 20 proc. to kwota na drobne przyjemności, wyjście do kina lub restauracji, zakup butów i odzieży.

Jak efektywnie oszczędzać?

Kiedy uda się zaoszczędzić jakąś większą sumę, pojawia się pokusa, by ją wydać lub załatać nią finansową dziurę w innej kategorii. Dlaczego nie warto tego robić? - Jeżeli będziemy pożyczać, a potem nie będziemy oddawać, to znaczy, że nasz budżet domowy prawdopodobnie popadnie w chaos, straci płynność finansową i cały nasz plan weźmie w łeb. Nie będzie efektu, a oczekujemy efektu na koniec miesiąca takiego, że na wszystko nam wystarcza i jeszcze mamy oszczędności - powiedziała Dominika Nawrocka.

A co zrobić w sytuacji, gdy brakuje pieniędzy na comiesięczne opłaty? - Przede wszystkim należy przyjrzeć się swoim wydatkom i zacząć je ograniczać. Weź paragony, weź wyciąg z banku i zacznij wycinać pozycja za pozycją. Jestem pewna, że znajdziesz tam bardzo dużo oszczędności - przyznała edukatorka.

Nagroda za cały trud przy planowaniu budżetu jest warta wysiłku. - Jest to przede wszystkim satysfakcja, sprawczość, to, że mamy kontrolę nad swoimi pieniędzmi i co najważniejsze, te pieniądze są na koncie - powiedziała ekspertka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości