Zawód maszynista – jak kształtują się zarobki w Polsce?

maszynista
Czy warto pracować jako maszynista?
Źródło: Smederevac-GettyImages
Praca maszynisty wiąże się jednak z dużą odpowiedzialnością, koniecznością zachowania pełnej koncentracji i dyspozycyjnością. W Polsce ten zawód nie cieszy się zbyt dużą popularnością, pomimo całkiem dobrych zarobków. Klas o profilu kolejowym wciąż jest niewiele, a te, które istnieją, nie są oblegane. Co roku wielu maszynistów odchodzi na emeryturę, co rodzi poważny problem kadrowy dla przewoźników zajmujących się transportem. Ile zarabia maszynista pociągu i na jakie benefity pozapłacowe może liczyć w swojej pracy?

Praca, którą wykonuje maszynista kolejowy, wiąże się z przejściem dwuetapowego szkolenia, umożliwiającego zdobycie licencji. Nauka trwa dwa lata, zaś po jej zakończeniu nadawane są uprawnienia do prowadzenia pojazdów trakcyjnych. Zarobki w dużej mierze zależą od wielkości spółki, z tego względu maszynista metra może zarabiać więcej, niż jego odpowiednik w mniejszej spółce przewozowej. Co jeszcze wpływa na wysokość płac?

Praca i finanse

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy praca może dawać szczęście
Czy praca może dawać szczęście
Jak skutecznie poprosić o awans? - napisy
Jak skutecznie poprosić o awans? - napisy
4-dniowy tydzień pracy
4-dniowy tydzień pracy
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Oszuści wyłudzają pieniądze „na stłuczkę”
Oszuści wyłudzają pieniądze „na stłuczkę”
Jak nauczyć młodzież zarządzania pieniędzmi?
Jak nauczyć młodzież zarządzania pieniędzmi?
Jak kupować więcej za mniej?
Jak kupować więcej za mniej?
Jak rozmawiać w związku o pieniądzach?
Jak rozmawiać w związku o pieniądzach?
Pieniądze OFE zalegają na kontach ZUS-u
Pieniądze OFE zalegają na kontach ZUS-u
Pieniądz w rodzinie nigdy nie zginie?
Pieniądz w rodzinie nigdy nie zginie?
Termomodernizacja, komputery, dodatkowe zajęcia. Dyrektorzy szkół wiedzieliby na co z pożytkiem wydać pieniądze z funduszu Czarnka
Termomodernizacja, komputery, dodatkowe zajęcia. Dyrektorzy szkół wiedzieliby na co z pożytkiem wydać pieniądze z funduszu Czarnka
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Od 1 kwietnia 400 zł dopłaty do żłobka
Od 1 kwietnia 400 zł dopłaty do żłobka
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Finansowe ABC przed rozwodem
Finansowe ABC przed rozwodem
40% Polaków w związku woli mieć osobne konta
40% Polaków w związku woli mieć osobne konta
Trendy na rynku pracy 2022
Trendy na rynku pracy 2022
Olga Kalicka – mama na dwóch etatach
Olga Kalicka – mama na dwóch etatach
Jak wygląda codzienna praca w schronisku dla zwierząt?
Jak wygląda codzienna praca w schronisku dla zwierząt?
Szkoła życia pod żaglami
Szkoła życia pod żaglami
Efekt Matyldy – jej praca, jego chwała
Efekt Matyldy – jej praca, jego chwała
Praca na Spitsbergenie czeka na chętnych
Praca na Spitsbergenie czeka na chętnych
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?

Maszynista pojazdów trakcyjnych – od czego zależą jego zarobki?

Praca w branży logistyki i transportu wiąże się z zarobkami przekraczającymi w większości przypadków średnią krajową. W oparciu o raport dotyczący stanowiska maszynisty, powstały na podstawie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, w 2018 r. zarobki największej grupy osób mieściły się w przedziale od 3700 zł brutto do 6362 zł brutto. 25 proc. osób z najmniejszą płacą otrzymywało pensję poniżej 3700 zł brutto, zaś 25 proc. osób z najwyższą płacą pensję powyżej 6362 zł brutto. Przedział jest dosyć szeroki, ale ile warta jest praca, którą wykonuje maszynista i od czego zależą jego zarobki?

 • Doświadczenie – osoby z długim stażem pracy mogą liczyć na większą pensję. Jak wygląda to w praktyce? Podczas szkolenia przygotowującego do zdobycia licencji przyszły maszynista otrzymuje pensję zbliżoną do najniższej krajowej, oczywiście o ile został już zatrudniony przez przewoźnika. Podczas realizacji kursu na własną rękę nie otrzymuje się wynagrodzenia. Należy pamiętać, że osoby będące w trakcie szkolenia nie wykonują pracy. Kolejnym etapem w karierze będzie jazda pod nadzorem, która wiąże się ze wzrostem wypłaty o 100–400 zł netto. Po zdaniu dodatkowego egzaminu możliwa jest praca jako pomocnik maszynisty, którego zarobki wynoszą około 2000 zł netto. Osoby, które ukończą szkolenie, na początek mogą liczyć na pensję w wysokości 3000–3500 zł netto. Pensja wzrasta wraz z doświadczeniem i liczbą przepracowanych lat.
  • Miejsce pracy – duży wpływ na zarobki ma wielkość firmy i posiadany przez nią kapitał. Największym pracodawcą dla kolejarzy w Polsce jest PKP Cargo S.A., gdzie średnia pensja dla osób początkujących to mniej więcej równowartość średniej krajowej. Ile zarabia maszynista Pendolino? Zarobki osób zatrudnionych w spółce PKP Intercity są podobne do zarobków osób zatrudnionych w innych spółkach należących do grupy kapitałowej PKP. Na największe zarobki mogą liczyć maszyniści zatrudnieni w firmach będących prywatnymi przewoźnikami towarów.
   • Region zatrudnienia – maszyniści pracujący w regionach leżących przy granicy kraju mogą liczyć na dodatkowe benefity płacowe, związane z wyjazdami poza obszar Polski. 

    Maszynista – wynagrodzenie i nie tylko. Benefity pozapłacowe

    Zarobki maszynisty kolejowego to nie jedyny argument, który przemawia za atrakcyjnością tego zawodu. Osoby zatrudnione na tym stanowisku bardzo często mogą liczyć na dodatkowe benefity:

    • zniżki na przejazdy – dotyczą nie tylko osób pracujących na kolei, ale również ich rodzin;
     • dodatki w postaci premii – związane z Dniem Kolejarza, a także z jubileuszami. Maszyniści otrzymują dodatkowe bonusy za pracę w niedziele i święta oraz za samodzielnie prowadzenie pociągu;
      • ubezpieczenie na życie lub NNW – część firm oferuje także dodatkowe zabezpieczenie, opłacając miesięczne składki lub ich część;
       • karnety – niektórzy przewoźnicy oferują swoim pracownikom karty sportowe, pokrywając część lub całość kosztów. 

        Z czym wiąże się praca maszynisty?

        Kwalifikacje i uprawnienia maszynisty określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 16 sierpnia 2004 r. Na jego podstawie można wymienić podstawowe zadania należące do kompetencji maszynisty:

        • prowadzenie pojazdu trakcyjnego;
         • przygotowywanie pojazdu do pracy;
          • usuwanie uszkodzeń.

           Maszyniści do ukończenia 50. roku życia poddawani są badaniom kontrolnym co 2 lata. Po przekroczeniu tego wieku, badania powtarzane są co rok. Jednym z podstawowych warunków jest ukończenie technikum w specjalnościach elektrotechnicznej, mechanicznej lub elektrycznej. Pomimo wielu zalet, osoby zatrudnione na tym stanowisku są narażone na duży stres, hałas i różne warunki mikroklimatyczne, dlatego też przyszli kandydaci muszą wykazać się dużą sprawnością psychiczną i fizyczną.

           Zobacz także:

           Autor: Adrian Adamczyk

           Źródło zdjęcia głównego: Smederevac-GettyImages

           podziel się:

           Pozostałe wiadomości