Elon Musk i Tesla mają poważne problemy. Pozew trafił do sądu

Źródło: Dzień Dobry TVN
Elon Musk w gwiazdach jak Lem
Elon Musk w gwiazdach jak Lem
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Zimowe gadżety samochodowe
Zimowe gadżety samochodowe
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce
Tesla i jej szef Elon Musk zostali oskarżeni o przecenianie skuteczności i bezpieczeństwa technologii Autopilot i Full Self-Driving pojazdów elektrycznych wyprodukowanych przez markę. Pozew zbiorowy wystosowali akcjonariusze, którzy zarzucają firmie wprowadzanie ich w błąd i tuszowanie spraw, w których autonomiczne samochody miały być przyczyną wielu śmiertelnych wypadków.

Tesla i Elon Musk - pozew zbiorowy

Pozew zbiorowy złożono w sądzie federalnym w San Francisco. Akcjonariusze zarzucili przedstawicielom firmy, że przez cztery lata wprowadzali ich w błąd przez fałszywe i zwodnicze oświadczenia ukrywające, że jej technologie, uważane za możliwą przyczynę wielu śmiertelnych wypadków, "stworzyły poważne ryzyko wypadku i urazów" - podała agencja Reutera.

Gdy tylko ujawniono prawdę, ceny Tesli na giełdzie spadły kilkakrotnie. Dodatkowo amerykański urząd ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego rozpoczął śledztwa w sprawie technologii, a Komisja Papierów Wartościowych i Giełd bada twierdzenia Muska dotyczące Autopilota.

- W wyniku niewłaściwych działań i zaniechań pozwanych oraz gwałtownego spadku wartości rynkowej akcji zwykłych spółki, powód i inni członkowie grupy ponieśli znaczące straty i szkody - napisano w pozwie. W piśmie nie przedstawiono dokładnej sumy odszkodowania, jakiej oczekiwaliby akcjonariusze. Z kolei Tesla nie odpowiedziała na prośby agencji Reutera o komentarz.

Elon Musk - problemy z prawem

Elon Musk był w już wcześniej pozywany za to, że jego decyzje wpływają na wartość akcji firm. Przykładem może być pozew dotyczący tweetów, które wysłał o prywatyzacji Tesli. Według akcjonariuszy kosztowało ich to miliony dolarów. Sprawa została rozstrzygnięta na korzyść Muska na początku lutego 2023 roku. W kolejnym procesie trwającym w tym tygodniu akcjonariusze stwierdzili, że otrzymali wprowadzające w błąd informacje, które skłoniły ich do zatwierdzenia wygórowanego pakietu wynagrodzeń dla miliardera.

Problemy z prawem Elona Muska nie ograniczają się do Tesli. Miliarder, który kieruje również Twitterem, SpaceX i Neuralink, stoi w obliczu procesów sądowych obejmujących wszystkie jego firmy. Niedawno akcjonariusze Twittera złożyli pozew, w którym twierdzą, że działania dyrektora przy zakupie tych mediów społecznościowych, przyczyniły się do zmienności ceny firmy.

Więcej na ten temat przeczytasz na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Agnieszka Mrozińska

Źródło: tvn24.pl / The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: WireImage / Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości