Finanse i Praca

Ile kosztuje wynajęcie lokum dla studenta? Ekspert podał konkretne stawki

Finanse i Praca

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Jakie są różnice cenowe: akademik, stancja, kawalerka, pokój?
Jakie są różnice cenowe: akademik, stancja, kawalerka, pokój? Dzień Dobry TVN
wideo 2/15

Wielkimi krokami zbliża się początek roku akademickiego. Niektórzy studenci zaczynają gorączkowo szukać lokum. Jak wygląda sytuacja na rynku? Z jakimi cenami muszą się liczyć wynajmujący? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedział Maciej Górka, ekspert rynku nieruchomości.

Rynek nieruchomości w Polsce

 W wielu polskich miastach zaczyna brakować mieszkań na wynajem. Ekspert rynku nieruchomości wyjaśnił, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy.

- Sytuacja jest fatalna. Mamy bardzo ograniczoną podaż mieszkań na wynajem, stancji, akademików. Tego jest bardzo mało, ponieważ mamy bardzo dużą grupę napływową w postaci osób z Ukrainy, a z drugiej strony - trudną sytuację ekonomiczną. Zdolność kredytowa praktycznie zniknęła. Ludzie jej nie mają, a gdzieś trzeba mieszkać. Poza tym mamy też mobilność zawodową, gdzie trzeba się przenosić z jednego miasta do drugiego, a za chwilę wchodzimy w stan, kiedy pojawią się studenci - mówił Maciej Górka, ekspert rynku nieruchomości w Dzień Dobry TVN.

Akademik, stancja, mieszkanie "na spółkę" - wady i zalety

Studentów czeka zatem nie lada wyzwanie. Opcji do rozważenia mają kilka:

Akademik publiczny

- Miejsc nie jest bardzo dużo, [...] ponieważ udostępniają je starsze roczniki. Trzeba dostać przydział. Komisja sprawdza nasze dokumenty, ile mamy pieniędzy, czy jesteśmy z biedniejszej rodziny, czy z bogatszej. Tej podaży jest bardzo mało. Nowe akademiki nie powstają. Jeśli chodzi o przyjazność akademicką dla studenta, tu przodują duże miasta: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław. Tam jest najwięcej uczelni, najwięcej akademików. Średnio akademik uczelni publicznej to ok. 500 złotych miesięcznie. Tylko że mieszkamy w pokoju z innymi studentami - tłumaczył Maciej Górka.

Stancja

- To po prostu jest pokój do wynajęcia u kogoś. Na rynku się pojawia, tylko często jest bardzo niski standard. [...] To powoduje, że cena jest niższa, ale tego jest bardzo mało. Studenci są teraz bardzo wymagający - zaznaczył rozmówca Dzień Dobry TVN.

Mieszkanie "na spółkę"

- Teraz najlepszym rozwiązaniem jest szukanie mieszkania jak największego, by wynająć go w kilka osób. Średni koszt dużego mieszkania cztero-, pięciopokojowego to jest ok. 6000 tysięcy złotych. Jeśli podzielimy to na kilka osób, to wychodzi nam ok. 1000-1200 złotych za wynajęcie pokoju już w miarę dobrym standardzie, i w miarę dobrej lokalizacji - podpowiedział ekspert.

Ceny lokum dla studentów 2022/2023:

  • stancja: 500 zł/miesiąc,
  • akademik publiczny: 450-500/miesiąc,
  • pokój: 600-1600 zł/miesiąc,
  • akademik prywatny: 1100-1200 zł/miesiąc,
  • kawalerka - standard przeciętny: 1300-2000 zł/miesiąc,
  • kawalerka - standard wysoki: 2000-4000 zł/miesiąc.

- Niestety te ceny są bardzo wysokie. Jeśli spojrzymy na perspektywę ok. ostatnich kilku lat, to ceny wzrosły o 50 proc. Nic nie wskazuje na to, by były niższe - podsumował Maciej Górka.

Jak znaleźć współlokatorów? Jakie ceny obowiązują w centrum? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości