Finanse i Praca

Bon na dekoder. Kto może się o niego ubiegać? Jak to zrobić?

Finanse i Praca

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
tvn24.pl/Radio Zet/fakt.pl
Polskie pieniądze i kalkulator

Już wkrótce w życie wchodzi standard nowej telewizji. W związku z tym konieczne będzie wymienienie odbiorników telewizyjnych lub dokupienie dekoderów. Rząd postanowił dofinansować ich zakup. Prezydent podpisał ustawę w tej sprawie. Kto może się ubiegać o dodatkowe pieniądze? Od kiedy można składać wnioski?

Bon na dekoder - uchwalono decyzję. Kto może go dostać? Od kiedy składać wnioski?

Sejm uchwalił ustawę oraz dwie poprawki odnośnie dofinansowania na zakup dekodera do odbioru telewizji naziemnej. Przysługiwać on będzie gospodarstwom domowym w trudnej sytuacji materialnej i przyznawany będzie w formie bonu. Na dopłacie ma zyskać aż 2 miliony gospodarstw. Wnioski na dofinansowanie w postaci bonu można składać od 21 marca. Ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda.

Celem nowej ustawy jest "doprecyzowanie przesłanek uzyskiwania świadczenia na zakup odbiornika cyfrowego, jaki jest niezbędny do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej" - zaznaczono w informacji kancelarii prezydenta.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

Bon będzie przyznawany niezależnie od dochodów, ma to na celu obniżenie kosztów wprowadzanego projektu. Jedynym kryterium będzie złożenie odpowiedniego wniosku. Przy czym na jedno gospodarstwo domowe może zostać przyznany tylko jeden bon, niezależnie od ilości osób w tymże gospodarstwie. 

Jak ubiegać się o bon na dekoder?

Aby uzyskać bon konieczne będzie złożenie odpowiedniego formularza. Może być to za pośrednictwem platformy gov.pl lub w placówce Poczty polskiej. W obrębie gospodarstwa domowego uzyskać go będzie mogła tylko jedna osoba. Po złożeniu wniosku zostanie udostępniony kod, za pomocą którego będzie można dopłacić do kupowanego urządzenia w sklepie stacjonarnym oraz internetowym.

Podpisana przez prezydenta ustawa różnicuje wysokość świadczenia według kryterium rodzaju odbiornika cyfrowego. "Jeżeli odbiornik nie będzie zawierał wyświetlacza obrazu (dekoder) wysokość świadczenia wyniesie 100 zł. Natomiast świadczenie na zakup odbiornika cyfrowego zawierającego wyświetlacz obrazu (telewizor) – wynieść ma 250 zł" - zaznaczono.

Wysokość bonu wynosi więc 100 lub 250 zł niezależnie od dochodów i tego, ile planuje się wydać na sprzęt. Osoby, które będą chciały kupić droższe urządzenie, będą musiały dopłacić z własnej kieszeni. 

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: tvn24.pl/Radio Zet/fakt.pl

Źródło zdjęcia głównego: Stadtratte/Getty Images

Pozostałe wiadomości