Finanse i Praca

14 emerytura 2022 - sejm uchwalił ustawę. Kiedy będą wypłaty?

Finanse i Praca

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Fakt/infor/Business Insider/Gazeta.pl
Osoba licząca na kalkulatorze

Sejm uchwalił ustawę o wypłacie 14 emerytury na 2022 rok. Pierwszy raz wypłacana była rok temu. Kiedy można się spodziewać wypłaty w 2022? Czy trzeba składać wniosek? Ile wyniesie kwota 14 emerytury?

14 emerytura - kiedy będą wypłaty? Czy potrzebny jest wniosek?

Początkowo wypłata 14 emerytur nie była planowana podczas konstruowania budżetu na ten rok. Jak poinformował rząd, dodatkowe świadczenie ma być sposobem na ulżenie seniorom, których finanse mogą być nadszarpnięte wysoką inflacją. Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że wypłaty świadczenia mają być w drugiej połowie roku. Ostatecznie zdecydowano, że 14 emerytura w 2022 roku wypłacona zostanie w sierpniu, razem z sierpniowymi świadczeniami.

Zgodnie z treścią ustawy, nie ma potrzeby składania żadnego wniosku, by móc otrzymać 14 emeryturę.

Podatki

O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?
O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

- 14. emerytura cały czas była analizowana, czy ona w tym roku będzie jako to dodatkowe świadczenie, czy też nie. Została decyzja podjęta przez pana premiera Jarosława Kaczyńskiego, pana premiera Mateusza Morawieckiego, że to świadczenie będzie realizowane, analizując sytuację gospodarczą i przede wszystkim zasobność portfeli emerytów w związku z rosnącą inflacją - mówiła minister Marlena Maląg w marcu 2022 roku.

Wypłata czternastek w sierpniu 2022 roku

We wtorek 17 maja 2022 rząd ogłosił, że zajmuje się projektem ustawy o tzw. czternastkach, czyli 14. emeryturach. Wniosek złożyła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. W projekcie zapowiedziano, że czternastki mają zostać wypłacone w sierpniu, a ich wysokość miałaby wynosić minimum 50 zł. Ustawa została uchwalona w czwartek 26 maja.

Komu zostanie wypłacona 14 emerytura?

14 emerytury w zeszłym roku wypłacane były w zależności od sytuacji dochodowej - kryterium wynosiło 2900 brutto. Ponadto, zastosowano mechanizm "złotówka za złotówkę", dzięki czemu wielu seniorów miało szanse na uzyskanie dodatkowych pieniędzy. W tym roku zostaną zastosowane te same zasady. Oznacza to, że osoby, których świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto, dostaną pełną wypłatę 14. emerytury.

Zgodnie z projektem ustawy, dodatkowe pieniądze mają otrzymać również osoby, które dostają maksymalnie 4188,44 zł brutto ze świadczenia emerytalnego. Najniższa wypłacalna emerytura ma wynosić 50 zł. Poniżej tej kwoty świadczenie nie będzie wypłacane. 

Ile wyniesie 14. emerytura w 2022 roku

Pełna czternasta emerytura zgodnie z projektem ustawy miałaby wyjąć 1338,44 zł brutto. Z tego świadczenia ma być potrącana jedynie składka zdrowotna. 14. ma być zwolniona z podatku PIT. W związku z tym na rękę emeryci dostaną 1217,98 zł. 

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Fakt/infor/Business Insider/Gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: Sean Anthony Eddy/Getty Images

Pozostałe wiadomości