Styl życia

Doha – położenie, klimat, ciekawe miejsca

Styl życia

Buena Vista Images/Getty Images

Doha to największe miasto Kataru, które jednocześnie jest jego stolicą. Położone w Zatoce Perskiej, na wschodnim wybrzeżu Kataru, ma wiele walorów, którymi może przyciągać turystów. Uznawane jest za jedno z najbogatszych miast świata.

Doha to miasto zbudowane na pustyni, nowoczesny ośrodek z licznymi wieżowcami, ale ma też zabytkową część, czym różni się od innych nowoczesnych miast zlokalizowanych na pustyni, takich jak Dubaj. Zwiedzanie stolicy Kataru najlepiej zacząć właśnie od najstarszej dzielnicy i bazaru. Co warto zobaczyć w Dosze?

Doha – gdzie to jest? Podstawowe informacje

Doha to stolica Kataru od czasów ustanowienia niepodległości tego państwa, a właściwie emiratu, co stało się w roku 1971. Doha nazywana jest inaczej Ad-Dauha, co w języku arabskim oznacza "wielkie drzewo". W roku 1867 miasto zostało zniszczone w czasie wojnie z Bahrajnem, jednak sukcesywnie je odbudowywano. Kilka lat po uzyskaniu niepodległości powstał w mieście pierwszy uniwersytet. Doha jest siedzibą telewizji informacyjnej Al-Dżazira, rozwinął się tu przemysł spożywczy i metalowy. Miasto słynie również z zakładów zajmujących się odsalaniem wody.

Doha jest interesująco położona – znajduje się na półwyspie Katar, nad Zatoka Perską, uważaną za jedną z najpiękniejszych zatok na świecie. A jaki jest klimat Dohy? Przez cały rok jest tu ciepło. Najwyższe średnie temperatury w Dosze notowane są w lipcu i sierpniu i wynoszą ok. 36℃, jednak bez względu na porę roku przyjeżdżający do stolicy Kataru turyści muszą być przygotowani na upały. Obowiązującą walutą jest rial katarski.

Mimo ciekawego położenia i pięknej pogody przez cały rok Doha nie należy do miast najczęściej odwiedzanych przez turystów. Prawdą jest, że z katarskiego lotniska w Dosze korzystają co roku miliony podróżnych, ale najczęściej przesiadają się tam w drodze np. do Tajlandii czy innych krajów. Dlaczego Doha, jedno z najbogatszych miast świata, nie cieszy się tak dużą popularnością, jak można by się spodziewać? Być może dlatego, że jest to stosunkowo młode miasto, które wciąż się rozwija i rozbudowuje: powstają nowe linie metra, nowe drapacze chmur i dziesiątki obiektów sportowych.

Katar jest krajem, w którym rygorystycznie przestrzega się zasad islamu – z pewnością obostrzenia z tego wynikające również nie sprzyjają wzmożonej turystyce. Turyści odwiedzający Katar, a w szczególności Dohę, są jednak zachwyceni gościnnością, pozytywnym nastawieniem mieszkańców, piękną wodą Zatoki Perskiej i pięknymi plażami z jasnym piaskiem. W Dosze należy uważać na fotografowanie obcych osób. Nie można fotografować Katarczyków (chyba że za ich zgodą), a zwłaszcza kobiet. Jest to bardzo źle widziane. Kolejnym obostrzeniem jest zakaz spożywania alkoholu. Nie można go ze sobą wwieźć do kraju, nie można z nim podróżować ani spożywać go w miejscach publicznych. Wyjątkiem jest oczywiście hotel.

Wakacje w stolicy Kataru – o czym warto pamiętać?

Turyści decydujący się na spędzenie urlopu w Katarze powinni pamiętać, że będą znajdowali się w królestwie, w którym obowiązują zasady islamu. W mieście, zwłaszcza w okolicy hoteli i plaż, znajdują się tablice informujące o odpowiednim ubiorze. Na plażach publicznych nie wolno rozbierać się do kostiumu (zakaz dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn). Opalanie i pływanie w kostiumie kąpielowym czy kąpielówkach możliwe jest wyłącznie na terenie basenów hotelowych i w obrębie prywatnych plaż. Pokazanie się w stroju poza tymi miejscami jest równoznaczne ze złamaniem prawa, którego w Katarze przestrzega się bardzo restrykcyjnie. Władze proszą również o to, aby nie gorszyć ich społeczeństwa, zwłaszcza dzieci, skąpym strojem. Nie zaleca się więc noszenia minispódniczek, krótkich spodenek, szortów czy koszulek na ramiączkach. Strój powinien zakrywać ramiona i kolana.

Doha – zwiedzanie

Doha to bardzo nowoczesne miasto. Jest w nim jednak kilka miejsc, które warto zobaczyć. Zwiedzanie warto rozpocząć od starej części Dohy oraz bazaru, czyli suku. Bazary w Dosze są zupełnie inne niż te, które turyści mogą znać np. z Turcji czy Egiptu. Po pierwsze, na bazarze sprzedawane są ekskluzywne i drogie produkty. Po drugie, sprzedawcy nastawieni są na zamożnego klienta, dlatego targowanie się nie wchodzi tu w grę. Po trzecie, sprzedawcy są kulturalni, nie zaczepiają i nie starają się sprzedać towaru za wszelką cenę. Będąc w starej części miasta, warto napić się dobrej kawy w jednej z klimatycznych kawiarenek. Mieszkańcy Kataru bardzo lubią sokoły i chętnie szkolą je do polowań. Turyści nie powinni być zatem zdziwieni sklepami, w których można obejrzeć te ptaki z bliska.

Co jeszcze warto zobaczyć w Dosze? Można odwiedzić Muzeum Sztuki Islamskiej (do którego wstęp jest bezpłatny) i koniecznie trzeba zobaczyć miasto nocą – oświetlone wieżowce prezentują się wspaniale. Miasto jest bardzo bezpieczne o każdej porze.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Irańskie okręty w "bliskim zasięgu" amerykańskiej jednostki. Załoga oddała strzały ostrzegawcze

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości