Styl życia

Kabaczek i cukinia. Czy to jest to samo warzywo? Znamy odpowiedź

Styl życia

cukinie

Kabaczek czy cukinia? Kwestia jest sporna. Jedni twierdzą, że to dwa różne warzywa, drudzy natomiast, że tak naprawdę to samo. Postaramy się rozwiać wątpliwości raz na zawsze. A przy okazji polecić kilka przepisów z wykorzystaniem cukinii.

Kabaczek i cukinia. Co je łączy?

Niektórzy rozróżniają te warzywa według kolorów, nazywając cukiniami te zielone, a kabaczkami żółte. Inni z kolei odwrotnie. Przekonują, że to cukinie są żółte, a kabaczki zielone. Jeszcze inni twierdzą, że kabaczek to po prostu wyjątkowo wyrośnięta, dojrzała cukinia. Są też tacy, którzy uważają, że różnice w nazwie to tak naprawdę regionalizmy. To jak to w końcu jest? Na początek podobieństwa:

  • oba warzywa są odmianami dyni o podłużnym kształcie
  • mogą mieć zieloną lub żółtą skórkę,
  • są delikatne w smaku i mają zbliżoną strukturę, przez co trafiają do tych samych lub bardzo podobnych potraw, często stosowane zamiennie, np. kabaczek zamiast cukinii w leczo itd.

Kabaczek i cukinia. Co je różni?

  • cukinie są mniejsze, bardziej przypominają duże ogórki, kabaczki natomiast są większe i mają nieco bardziej zaokrąglony kształt, zbliżony do bakłażana
  • cukinie zwykle są ciemnozielone albo intensywnie żółte, kabaczki wydają się bardziej mdłe, jeśli chodzi o kolor - są jasnozielone lub jasnożółte, z delikatnymi plamkami na skórce
  • cukinie są delikatniejsze w smaku
  • kabaczki mają twardszą skórkę i większe pestki.

Mimo kilku różnic i licznych sporów, cukinia i kabaczek to tak naprawdę to samo warzywo! Ich różnice wynikają przede wszystkim ze stanu dojrzałości. Wraz ze wzrostem cukinii, zmienia się jej smak, a co za tym idzie – zastosowanie w kuchni oraz sposoby jej przygotowania.

Zobacz także przepisy z wykorzystaniem cukinii:

Zobacz wideo: Cukinia na wiele sposobów

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości