Styl życia

Kabaczek i cukinia. Czy to jest to samo warzywo? Znamy odpowiedź

Styl życia

Moment RFEkaterina Smirnova/Getty Images

Kabaczek czy cukinia? Kwestia jest sporna. Jedni twierdzą, że to dwa różne warzywa, drudzy natomiast, że tak naprawdę to samo. Postaramy się rozwiać wątpliwości raz na zawsze. A przy okazji polecić kilka przepisów z wykorzystaniem cukinii.

Kabaczek i cukinia. Co je łączy?

Niektórzy rozróżniają te warzywa według kolorów, nazywając cukiniami te zielone, a kabaczkami żółte. Inni z kolei odwrotnie. Przekonują, że to cukinie są żółte, a kabaczki zielone. Jeszcze inni twierdzą, że kabaczek to po prostu wyjątkowo wyrośnięta, dojrzała cukinia. Są też tacy, którzy uważają, że różnice w nazwie to tak naprawdę regionalizmy. To jak to w końcu jest? Na początek podobieństwa:

  • oba warzywa są odmianami dyni o podłużnym kształcie
  • mogą mieć zieloną lub żółtą skórkę,
  • są delikatne w smaku i mają zbliżoną strukturę, przez co trafiają do tych samych lub bardzo podobnych potraw, często stosowane zamiennie, np. kabaczek zamiast cukinii w leczo itd.

Kabaczek i cukinia. Co je różni?

  • cukinie są mniejsze, bardziej przypominają duże ogórki, kabaczki natomiast są większe i mają nieco bardziej zaokrąglony kształt, zbliżony do bakłażana
  • cukinie zwykle są ciemnozielone albo intensywnie żółte, kabaczki wydają się bardziej mdłe, jeśli chodzi o kolor - są jasnozielone lub jasnożółte, z delikatnymi plamkami na skórce
  • cukinie są delikatniejsze w smaku
  • kabaczki mają twardszą skórkę i większe pestki.

Mimo kilku różnic i licznych sporów, cukinia i kabaczek to tak naprawdę to samo warzywo! Ich różnice wynikają przede wszystkim ze stanu dojrzałości. Wraz ze wzrostem cukinii, zmienia się jej smak, a co za tym idzie – zastosowanie w kuchni oraz sposoby jej przygotowania.

Zobacz także przepisy z wykorzystaniem cukinii:

Zobacz wideo: Cukinia na wiele sposobów

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości