Styl życia

Tarragona - miasto jedyne w swoim rodzaju

Styl życia

Tarragona

Tarragona to jedno z najczęściej odwiedzanych hiszpańskich miast. Turystów przyciągają do niej zarówno ciekawe zabytki i atrakcje, jak i wyjątkowa kuchnia oraz śródziemnomorski klimat. Sprawdź, co oferuje to miejsce.

Na wakacje do Tarragony przyjeżdżają zarówno rodziny z dziećmi, jak i pojedynczy turyści. To miejsce, w którym można spędzać czas na różne sposoby.

Podstawowe informacje na temat Tarragony

Tarragona to najbardziej znane miasto we wschodniej Hiszpanii. Położona jest ponad wybrzeżem, na wzgórzu o wysokości 69 m n.p.m. Pierwszymi mieszkańcami miasta byli Iberowie, a następnie osiedlili się w nim Kartagińczycy. Z kolei w III w. p.n.e. cały Półwysep Iberyjski zajęli już Rzymianie, po wygranej wojnie z Kartaginą. Współczesna Tarragona nadal pamięta burzliwą przeszłość. Wciąż można tu odnaleźć liczne pamiątki po założonym w 218 r. p.n.e. mieście Tarraco, dawnej stolicy jednej z rzymskich prowincji. Obecnie mieszka tu ponad 128 tysięcy mieszkańców, a Tarragona to dziś centrum hiszpańskiej kultury. Oprócz wspomnianych zabytków znajduje się tu również port morski i uniwersytet. Ponadto 7 km od miasta swoją siedzibę ma także port lotniczy.

Jakiej pogody można spodziewać się w Tarragonie?

Tarragona to idealne miejsce na wakacyjny odpoczynek. Panujący tu klimat śródziemnomorski sprawia, że lato jest tu suche i ciepłe, a zimy łagodne. Dzięki temu turyści mogą przyjeżdżać tu niemal przez cały rok. Warto dodać, że temperatura w Tarragonie, nawet podczas najzimniejszych miesięcy w roku, nie spada poniżej 0℃. Z tego względu pogoda w Tarragonie sprzyja zarówno wczasowiczom, jak i rolnikom.

Turyści najczęściej odwiedzają Tarragonę między kwietniem a listopadem, a najcieplejszymi miesiącami na plażowy wypoczynek są: czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień i październik. Z kolei najchłodniej jest tam w styczniu i lutym, lecz nawet wtedy temperatura wynosi około 12–15℃. Najbardziej deszczowymi porami roku są: marzec, kwiecień i wrzesień. Jednak każdy, kto zamierza pojechać do Tarragony w Hiszpanii, powinien sprawdzać temperaturę na bieżąco. Warto być przygotowanym na każdą ewentualność.

Jakie atrakcje turystyczne oferuje Tarragona?

Jednym z najważniejszych zabytków Tarragony jest Anfiteatro Romano, czyli pochodzący z II wieku n.e. amfiteatr. To właśnie tu rzucano na pożarcie lwom chrześcijan, którzy nie chcieli wyrzec się swojej wiary. Oprócz zbiorowych egzekucji odbywały się tu również wyścigi rydwanów, zawody atletów i walki gladiatorów. Amfiteatr jest naprawdę ogromny, niegdyś potrafił pomieścić nawet 15 tys. widzów. W jego wnętrzu znajduje się romański kościół z XII wieku oraz ruiny bazyliki San Fructoso. Drugim istotnym zabytkiem Tarragony jest muzeum archeologiczne, w którym przedstawione są eksponaty z czasów romanizacji całego Półwyspu Iberyjskiego.

Tarragona to jeden wielki zabytek. Np. starą część miasta otaczają mury pochodzące jeszcze z III w wieku p.n.e., które w starożytności miały 4 km długości. Obecnie wciąż można je oglądać, lecz z całego muru pozostał ich kilometrowy fragment oraz brama. Jednak na obrzeżach miast wciąż można znaleźć inne zabytki. Jednym z nich jest akwedukt Puente del Diablo, służący niegdyś do transportu słodkiej wody z rzeki Francoli, odległej od miasta o 16 kilometrów. Budowla ma 217 metrów długości i mierzy 27 metrów wysokości. Miasto używało jej jako akweduktu aż do XIII wieku. Niemniej ciekawą atrakcją turystyczną Tarragony jest także łuk triumfalny Arco de Bara, który podobnie jak akwedukt i amfiteatr, jest pozostałością po Imperium Rzymskim.

Co jeszcze warto wiedzieć o atrakcjach turystycznych Tarragony?

W mieście można znaleźć również zabytki pochodzące z późniejszych epok. Wciąż jest tam wiele klimatycznych skwerów, a część z nich można napotkać podczas zwiedzania tamtejszej starówki. Do najpopularniejszych zaliczają się Plaza Pla de Palau i Placa dels Sedassos. W drugim z wymienionych miejsc można zobaczyć m.in. kamienicę, na której fasadzie znajduje się mural imitujący balkon. Ten zabieg to dekoratorska iluzja o nazwie "trompe l’oeil". Z kolei Plaza Pla de Palau to miejsce sprzyjające odpoczynkowi, oddalone od ruchliwych arterii miasta - wyglądem przypomina jedną z gotyckich dzielnic Barcelony.

Co oferują plaże Tarragony?

Zwiedzanie Tarragony w sezonie to idealny moment, by udać się na jedną z tamtejszych plaż. Znajduje się tam bowiem Costa Dorada, czyli znane katalońskie wybrzeże, którego nazwę można przetłumaczyć jako "Złote Wybrzeże". Znane jest z czystej, błękitnej wody i plaż ze złocistym, drobnym piaskiem.

Mimo iż Costa Dorada nie jest tak znana, jak chociażby Costa Brava, to i tak jest miejscem idealnym na letni wypoczynek dla całej rodziny. Zwiedzanie Tarragony w okresie letnim i wizyta na Costa Dorada to dobry sposób na relaks i regenerację.

Zobacz także:

Zobacz wideo: W królestwie hiszpańskiej kuchni

Autor: Justyna Piąsta

Pozostałe wiadomości