Miasto Kuwejt i jego tajemnice – zabytki i atrakcje turystyczne

Kuwejt
Cultura RF/Shahbaz Hussain/Getty Images
Kuwejt jest największym miastem państwa Kuwejt, a jednocześnie jego stolicą, która zlokalizowana jest nad Zatoką Kuwejcką. Został założony przez imigrantów z Półwyspu Arabskiego na początku XVIII wieku w miejscu dawnej portugalskiej fortecy. Jeszcze do lat 60. XX wieku stanowił niewielką osadę, która w ciągu kilkunastu lat ewoluowała do bardzo nowoczesnego miasta. Aktualnie Kuwejt uważany jest za jedno z bardziej rozwiniętych miast na świecie, w którym stare przeplata się z nowym, przez co zwiedzanie go nie jest nudne i monotonne.

Kuwejt jest niezwykle intrygującym miastem, w którym można podziwiać nie tylko ślady jego 300-letniej historii, ale i niezwykle szybki postęp i rozwój.

Zabytki i atrakcje turystyczne Kuwejtu

Znakiem rozpoznawczym i wizytówką Kuwejtu są Wieże Kuwejckie, znane także jako Kuwait Towers, które zlokalizowane są nad brzegiem Zatoki Arabskiej. W ich skład wchodzą trzy wieże zakończone kulami. Najwyższa z nich (187 metrów wysokości) jest udostępniona do zwiedzania. Znajdują się tam restauracja i taras widokowy. Z wieży podziwiać można panoramę całego miasta, ponieważ kula, w której się znajduje, obraca się. W drugiej z nich znajduje się wieża ciśnień, z kolei trzecia wieża przeznaczona została na lampy, które oświetlają Wieże Kuwejckie. Co ciekawe, wieże te zostały podświetlone w polskie barwy narodowe z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na uwagę zasługuje również budowla sakralna, jaką jest Wielki Meczet w Kuwejcie. Wzniesiono go w 1986 roku i po dziś dzień stanowi najwyższy meczet w mieście – warto zaznaczyć, że znajdują się w nim 144 okna, a jego wewnętrzny dziedziniec ma wymiary 72 × 43 metry. Meczet jest w stanie pomieścić około 10.000 tysięcy osób, znajdują się w nim dwie sale modlitewne – dla kobiet i mężczyzn.

Będąc w Kuwejcie, warto udać się również do dwóch muzeów – Kuwait House National Works Museum oraz Sadu House, czyli Domu Tkactwa. Pierwszy z nich upamiętnia wydarzenia, które rozgrywały się podczas irackiej inwazji na Kuwejt w 1990 roku. Dom Tkactwa to z kolei muzeum, w którym można zapoznać się ze sztuką tkania materiałów w tradycyjne beduińskie wzory wykorzystane do szycia kilimów i poduszek. Podziwiać można kobiety przy pracy oraz metody tradycyjnego farbowania tkanin.

Na uwagę zasługuje również Souk Mubarakiya, czyli targ, który otwarty jest do ostatniego klienta. Uważany za najstarszy i jednocześnie największy targ w Kuwejcie. Składa się z się uliczek, które zostały odnowione za czasów panowania szeika Jabera Al–Sabaha (1977–2006). Znajdują się tu nie tylko stragany, na których można kupić absolutnie wszystko, ale i kafejki, jadłodajnie oraz meczety. Warto udać się na targ złota i dywanów oraz do alejki z przyprawami, dzięki temu można odkryć prawdziwy urok i aromat Kuwejtu.

Ciekawymi punktami na mapie Kuwejtu są również Seif Palace i New Seif Palace, czyli budowle dawnego i nowego Urzędu Emira. Bronią ich liczne armaty, podziwiać można tam również symbol Emira, czyli zegar ze wskazówkami. Co ważne, w miejscu tym jest absolutny zakaz robienia zdjęć.

Warto udać się również do Domu Luster, który jest zamieszkałą willą. Każda jej część pokryta została mozaiką wykonaną z małych kawałków lustra. Zachwyca swoją spójnością i dopracowaniem najmniejszych szczegółów. Należy mieć na uwadze, że na wizytę i zwiedzanie domu trzeba umówić się z mieszkającymi w nim osobami.

Fanom natury i przyrody polecamy Zieloną Wyspę. Jest to sztuczny obiekt z amfiteatrem, zamkiem zabaw i wieżą obserwacyjną, który otoczony został blokami skalnymi przywiezionymi do Kuwejtu aż z Emiratów Arabskich. Drugim ciekawym miejscem jest Kompleks Scientific Center, czyli największe na Bliskim Wschodzie akwarium. Podziwiać można tutaj morskie zwierzęta, w tym rekiny. Sam budynek również stanowi niezwykłą atrakcję turystyczną, gdyż oglądany z lotu ptaka przypomina żagiel tradycyjnej łodzi, która przed laty wykorzystywana była do połowu pereł.

Czy warto udać się do Kuwejtu?

Kuwejt to miasto, w którym czuć nie tylko rozwój, ale i przywiązanie do dawnych wartości. Oprócz niesamowitych atrakcji turystycznych, zachwyca dużą ilością zieleni, parków, klimatycznych miejsc, a także restauracji. Na uwagę zasługuje również 21-kilometrowe nabrzeże, wzdłuż którego zlokalizowane są porty jachtowe, wysepki i promenady, które wchodzą w skład ekskluzywnych kompleksów wypoczynkowych. W Kuwecie korzystać można z malowniczych plaż. Jak widać, jest to wspaniałe miasto dla osób, które uwielbiają łączyć aktywny wypoczynek z błogim lenistwem i pysznym jedzeniem.

Ciekawostki i praktyczne informacje na temat Kuwejtu

  1. Walutą w Kuwejcie jest dinar kuwejcki będący najdroższą walutą na świecie; w zależności od kursu za 1 dinara należy zapłacić około 12,50 zł.
  2. Na fladze Kuwejtu znajdują się 4 kolory: czarny symbolizuje klęskę wrogów, zielony to barwa Islamu, biel oznacza czyste intencje, a czerwień krew wrogów.
  3. Port lotniczy znajduje się około 16 km od Kuwejtu, samolot jest najlepszą metodą dostania się do miasta.
  4. W Kuwejcie warto kupować elektronikę i ubrania, a także inne produkty luksusowe, ponieważ są one tańsze niż w Polsce (głównie ze względu na brak podatku).

Zobacz też:

Zobacz wideo: Gigantyczny pożar składowiska opon w Kuwejcie. Kilku strażaków wymagało pomocy medycznej

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:
Tagi:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!