Styl życia

Jak rozpoznać i skorygować asymetrię ułożeniową u dzieci? Zapytaliśmy ekspertkę

Styl życia

Aktualizacja:

Asymetria ułożeniowa u niemowląt może być rozpoznana przez rodziców i korygowana w domu. O tym, jak pomóc dziecku rozwijać się prawidłowo, opowiada w rozmowie z Dzień Dobry TVN fizjoterapeutka, Aneta Giczewska. Ekspertka pokazuje też odpowiednie ćwiczenia.

O asymetrii ułożeniowej u niemowlaka mówimy wtedy, gdy maluch układa się niesymetrycznie w stosunku do osi własnego ciała. Do 3-4 miesiąca życia dziecka nie powinno to wzbudzać niepokoju. Później warto zgłosić się do lekarza i fizjoterapeuty.

Objawy asymetrii ułożeniowej u dzieci

– Dziecko układa się w charakterystyczny sposób, wygina w kształt litery C. Jedna strona ciała jest wtedy skrócona. Główkę pochyla na jedną stronę i skręca w przeciwną. Zwykle aktywna jest jedna ręka – dziecko chętniej ją wkłada do buzi i sięga nią po zabawki – wyjaśnia ekspertka.

Przyczyny asymetrii ułożeniowej

– Może ona wynikać z ułożenia dziecka w brzuchu mamy w ostatnich tygodniach, gdy jest już duże. (...) W większości przypadków asymetria ułożeniowa mija naturalnie do trzeciego miesiąca życia. (...) W czwartym miesiącu warto podjąć interwencję – mówi ekspertka.

Jak skorygować asymetrię ułożeniową?

Ekspertka proponuje ćwiczenia na macie. – Warto dawać dziecku doświadczenie przetaczania na obie strony. Gdy przetaczamy dziecko na jedną stronę, ona się wydłuża – podaje przykład fizjoterapeutka. – Aby dziecko odczuwało oś symetrii, trzeba pokazywać mu zabawki w centrum ciała i swoją twarz. bo twarz rodzica jest bardzo atrakcyjna dla dziecka – dodaje. Podkreśla, ze dla dziecka ważna jest bliskość i kontakt z rodzicem. To wpływa na efektywność ćwiczeń.

Najważniejsza jest zasada naprzemienności:

  • podnosimy dziecko przetaczając je raz na prawy, raz na lewy bok
  • nosimy na prawej i lewej ręce
  • zmieniamy pieluchę, ubieramy wykonując obroty na boki
  • podchodzimy do dziecka raz z jednej, raz z drugiej strony
  • jeśli łóżeczko stoi przy ścianie, układamy maluszka główką raz z jednej, raz z drugiej strony
  • karmimy dziecko trzymając je na obie strony – zwłaszcza, gdy karmimy butelką
  • jeśli dziecko śpi na boku, warto kłaść je zarówno na prawym, jak i lewym, co zapewnia równomierne obciążenie obu stron ciała

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, jak zapewnić maluszkowi doświadczenie symetrii obu stron ciała przez zabawę lub ćwiczenia, obejrzyj Dzień Dobry TVN z Anetą Giczewską. Pełne odcinki programu znajdziesz w player.pl.

Zobacz także:

Autor: Magdalena Zamkutowicz

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości