Adwent – ile trwa? Kiedy się zaczyna i kończy? Czy można w tym czasie brać udział w zabawach?

photo_8920928
Źródło: Dzień Dobry TVN
Co zrobić, żeby nasz balkon zachwycał także zimą?
Co zrobić, żeby nasz balkon zachwycał także zimą?
Jak pięknie wyglądać zimą na ślubie? Stylizacje dla gości
Jak pięknie wyglądać zimą na ślubie? Stylizacje dla gości
Zima – idealny czas na projekt ogrodu
Zima – idealny czas na projekt ogrodu
Jak pielęgnować skórę zimą?
Jak pielęgnować skórę zimą?
Jak hartować niemowlaka zimą?
Jak hartować niemowlaka zimą?
Pływa zimą na elektrycznej desce po Bałtyku
Pływa zimą na elektrycznej desce po Bałtyku
Idzie zima. Jak dbać o włosy?
Idzie zima. Jak dbać o włosy?
Morsowanie czas zacząć
Morsowanie czas zacząć
Jak dbać o dłonie jesienią i zimą?
Jak dbać o dłonie jesienią i zimą?
Kajaki zimą
Kajaki zimą
Kożuchy jesień-zima 2022/23
Kożuchy jesień-zima 2022/23
Święta Bożego Narodzenia to dla wielu jeden z najradośniejszych okresów w roku. Te trzy dni: 24, 25 i 26 grudnia to czas, który zwykle wiąże się z rodzinnymi spotkaniami. Niektórzy jednak przywiązują szczególną wagę również do adwentu, czyli czasu oczekiwania na święta. Kiedy zaczyna się adwent i ile trwa?

Czas oczekiwania na Boże Narodzenie to jednocześnie okres przedświątecznych przygotowań. Aby przeżyć go we właściwy sposób, katolicy uczestniczą w rekolekcjach adwentowych, a także w mszach roratnich. Jeśli ktoś nie wie, ile trwają rekolekcje adwentowe, powinien uważnie słuchać ogłoszeń parafialnych w swoim kościele, ale zwykle są to cztery dni. Pierwszy z nich to niedziela, gdy odbywa się uroczysta msza, podczas której zostaje wygłoszona pierwsza nauka.

Adwent 2024 - kiedy się zaczyna?

W tym roku pierwsza niedziela adwentu przypada na 1 grudnia. Ostatnim dniem adwentu jest zawsze wigilia Bożego Narodzenia - 24 grudnia.

Adwent – co to takiego?

Słowo "adwent" wywodzi się z języka łacińskiego (advenio) i oznacza "przychodzić". Oczywiście okres, który nazywają w ten sposób chrześcijanie, wiąże się nierozerwalnie z Narodzeniem Pańskim. Uroczystość ta, obchodzona co roku 25 grudnia, wywodzi się z Rzymu, a pojawiła się najprawdopodobniej w VI wieku. Jeśli natomiast mowa o samym adwencie, pierwsze wzmianki na temat tego, ile trwa i czym jest, pochodzą z Galii (w Rzymie pojawił się on około VI wieku). 

Adwent jest czasem radosnego oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. Dawniej wiązał się z pokutą, obecnie natomiast kojarzy się raczej z czasem przyjemnego napięcia towarzyszącego przygotowaniom do świątecznych uroczystości (w szczególności do wigilijnej wieczerzy). Obecnie dzieli się na dwie części: pierwsza przygotowuje wiernych na ostateczne przyjście Chrystusa w czasach Apokalipsy, natomiast druga to bezpośrednie oczekiwanie na Boże Narodzenie

Ile trwa adwent? Od czego to zależy?

Z początku, wiele lat temu, adwent trwał sześć tygodni. Ile trwa adwent teraz? Są to cztery tygodnie poprzedzające uroczystość Bożego Narodzenia. Okres ten zawsze rozpoczyna się od niedzieli. W zależności od tego, kiedy wypada, adwent może więc trwać od 23 do 28 dni. Czas ten jest związany również z rozpoczęciem roku w kalendarzu katolickim. Towarzyszą mu także rekolekcje, czyli specjalne nauki dla wiernych, mające pomóc w przygotowaniu swojego serca na narodziny Jezusa. Zazwyczaj trwają cztery dni, a pierwszy z nich to niedziela. 

Czy w czasie adwentu można organizować zabawy?

Wiele osób uważa, że przez okres całego adwentu nie należy brać udziału w zabawach. Przyczyną jest czwarte przykazanie kościelne, które brzmi następująco: "zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach". Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego "w Kościele powszechnym dniami i okresami pokutnymi są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu". A zatem, jedynie w piątki wierzący powinni powstrzymać się nie tylko od pokarmów mięsnych, ale również zabaw. W pozostałe dni można brać udział w tego typu wydarzeniach. Warto jednak pamiętać, że adwent nazywa się czasem radosnego oczekiwania. 

- Udział w koncercie czy zabawie w Adwencie (poza piątkami) nie jest więc zakazany, a więc nie jest też grzechem. Czasem warto jednak zastanowić się, w jaki sposób duchowo przygotować się do świąt i zrobić Bogu stosowne miejsce w zapchanym często terminarzu - tłumacz Ks. Krzysztof Różański z portalu przewodnik-katolicki.pl.

Adwentowe przygotowania – czym jest wieniec adwentowy i co oznacza?

Mówiąc o adwencie, trudno nie wspomnieć o wieńcu adwentowym. Jego geneza wiąże się ze Skandynawią z czasów przedchrześcijańskich. Z początku w kościołach luterańskich występował jako adwentowy świecznik. W znacznej liczbie społeczeństw wieńce adwentowe można odnaleźć nie tylko w świątyniach, ale i w domach. Do Polski tradycja dotarła dopiero po I wojnie światowej.

Kształt wieńca ma specjalne znaczenie. Okrąg symbolizuje wieczność i jedność. Nawiązuje więc do pór roku, które przemijają i nastają znowu, a zarazem odnosi się do zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią. Zielone gałązki świadczą o wiecznym życiu, a także mają dawać nadzieję, ponieważ lada moment na ziemię zstąpi Mesjasz, który poprowadzi lud do zbawienia. Nie należy także pomijać czerwonych wstążek – symbolu miłości Boga. 

Najważniejszym elementem są jednak świece adwentowe, które obowiązkowo muszą się znaleźć w wieńcu. Nie stanowią jednak wyłącznie jego ozdoby, a kolejne symbole ważne dla chrześcijan. Każda z nich to kolejny tydzień adwentu, a także odniesienie do poszczególnych etapów zbawienia świata. Świece zapala się stopniowo: pierwszą w pierwszą niedzielę adwentu, drugą – w kolejną i tak dalej. Ostatniej niedzieli wszystkie palą się równym światłem. W ten sposób zostaje pokazany upływający czas, który dzieli oczekujących od Bożego Narodzenia. 

Każda ze świec ma nieco inną nazwę. Ta, którą zapala się w pierwszą niedzielę adwentu, nazywa się "Świecą Proroka" lub inaczej "Świecą Nadziei". Wiąże się z prorokami zapowiadającymi przyjście na świat Jezusa. Druga świeca to "Świeca Betlejem" czy też "Świeca Pokoju". Zapala się ją na pamiątkę miejsca, w którym przyszedł na świat Zbawiciel. Trzecia z kolei jest "Świeca Pasterzy", czyli "Świeca Radości" – związana z tymi, którzy jako pierwsi odwiedzili dzieciątko w stajence, a potem mogli przekazać dobrą nowinę innym. W czwartą niedzielę zapalana jest "Świeca Aniołów", inaczej "Świeca Miłości". Stanowi symbol aniołów – istot niebieskich, które objawiły się pasterzom, by powiedzieć im o przyjściu na świat Jezusa. 

Wieniec można też traktować jako symbol wspólnoty. Jeśli znajdzie się w domu, tradycja nakazuje, by kolejne świece zapalał najmłodszy z członków rodziny.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości