Styl życia

76. rocznica Powstania Warszawskiego. „Żyjemy tyle, ile żyje pamięć o nas”

Styl życia

Kochali Polskę i za nią walczyli. Bez przygotowania, wystarczającej ilości broni i sprzętu. Przez 63 dni bronili Warszawy. Ten niepodległościowy zryw był największym w okupowanej Europie. Jednak o Powstańcach Warszawskich chcemy pamiętać nie tylko pierwszego sierpnia.

Powstanie Warszawskie

1 sierpnia 1944 roku, na mocy decyzji dowódcy AK gen. Tadeusza "Bora" Komorowskiego, wybuchło Powstanie Warszawskie. Zapasy amunicji były przewidziane na kilkudniową walkę. Trwała 63 dni. Powstańcy walczyli o wolną Polskę. Taką, w której będą mogli żyć i kochać.

Mamy absolutny obowiązek doceniać bohaterstwo tamtych ludzi, bez znaczenia, jakie dostali rozkazy

- mówi Filip Chajzer.

76 lat po tamtych wydarzeniach wciąż chcemy pamiętać i tę pamięć podtrzymywać. Powstańcy Warszawscy są wciąż wśród nas. Niestety, często jest tak, że bohaterowie nie mają za co żyć. Filip Chajzer już piąty raz organizuje zbiórkę. Jeśli chcesz wesprzeć akcję na rzecz pomocy uczestnikom Powstania Warszawskiego wejdź na stronę internetową: www.siepomaga.pl/bohaterom.

BohaterON - pamiętamy o Powstańcach

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania, która ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. W jej ramach każdy z nas może wysłać kartkę do Powstańca, a tym samym pomóc.

Na pierwszym miejscu stawiamy pokazanie Powstańców jako żyjących bohaterów. Są jeszcze wśród nas i taka kartka jest możliwością oddania indywidualnego hołdu

- tłumaczy Agnieszka Łesiuk-Krajewska, organizatorka akcji.

Jak dodaje, Powstańcy są ogromnie wdzięczni za każdą kartkę, za każdy gest. A spotkanie z nimi to zawsze niepowtarzalna i bardzo ważna lekcja.

Jedną z ambasadorek akcji jest Magdalena Różczka, która mówi, jak ważna jest pamięć i nauka o tamtych dniach.

Za każdym razem, kiedy z nimi rozmawiam, mówią, że dla nich najważniejsze jest to, żeby ludzie byli tolerancyjni. Żeby nigdy nie szykanować mniejszości, że to zawsze prowadzi do zła

- apeluje aktorka.

Posłuchaj rozmowy z Agnieszką Łesiuk-Krajewską o akcji BohaterON:

W przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zapytaliśmy Polaków, co wiedzą o tamtych wydarzeniach. Zobaczcie sami:

A ile ty wiesz o Powstaniu Warszawskim? Rozwiąż quiz i sprawdź.

Zobacz też:

Historyk: „10-15 proc. powstańców miało broń, a połowa z nich nie miała żadnego doświadczenia w walce”

Na pomoc powstańcom. „Nie złamał nas Hitler, nie złamał nas Stalin, to i koronawirus nas nie złamie”

Poeta Kamil Baczyński umarł na jej rękach! Rozmowa Chajzera z sanitariuszką z Powstania Warszawskiego

Autor: Anna Korytowska

Reporter: Anna Korytowska

Pozostałe wiadomości