Razem z Ukrainą

Serhiy Prytula finalizuje zakup satelity dla ukraińskiego wojska. Pieniądze zbierały nawet dzieci

Razem z Ukrainą

Autor:
Daria
Pacańska
Zbierali na Bayraktara, kupili satelitę
Zbierali na Bayraktara, kupili satelitę Dzień Dobry TVN
wideo 2/17

Serhiy Prytula był prezenterem telewizji, próbował swoich sił w polityce, a teraz zajmuje się wsparciem ukraińskiej armii. Pozyskuje fundusze na rzeczy najpotrzebniejsze. Właśnie przebywa w Polsce, żeby sfinalizować zakup satelity. Opowiedział o tym w programie Dzień Dobry TVN.

Serhiy Prytula finalizuje zakup satelity dla Ukrainy

Serhiy Prytula w telewizji pracował przez 17 lat. Prowadził między innymi poranne show. W pewnym momencie chciał spróbować swoich sił w polityce, ale po 24 lutego 2022 roku wszystko się zmieniło. Kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę postanowił zająć się wspieraniem wojska ukraińskiego oraz cywilów.

- Jakoś w maju tego roku nasi koledzy, litewscy dziennikarze zebrali środki żebyśmy kupili turecki dron bayraktar. Litwini zrobili to w ciągu trzech dni, stało się to taką dużą zachętą dla mojego zespołu. Jak może być tak, że nasi przyjaciele kupują nam Bayraktara. Przez kilka tygodni przygotowywaliśmy tę akcję i zaczęliśmy zbiór środków. W ciągu trzech dni Ukraińcy zebrali 6 milionów hrywien i wystarczyłoby to nawet na 4 Bayraktary, ale właściciel tej firmy zrobił bardzo szlachetny krok i podarował narodowi ukraińskiemu trzy Bayraktary - tłumaczył Prytula.

Po konsultacjach z ministerstwem obrony Ukrainy zdecydowali, że najlepiej przeznaczyć zebrany budżet na zakup satelity i dostęp do bazy zdjęć satelitarnych.

Pomoc dla Ukrainy

Wiele osób chce pomóc Ukrainie i jak wspomniał Serhiy Prytula, każda jest ważna i potrzebna. Nie da się wybrać, która jest bardziej istotna.

- Dla mnie nie ma znaczenia, czy ktoś ofiarował nam jeden dolar czy milion dolarów, a mieliśmy coś takiego. Ktoś miał takie możliwości, a ktoś ma różne. Każdy robi to szczerze, z całego serca - powiedział.

Wojsko ukraińskie wspierają także dzieci. Dziennikarz pokazał w Dzień Dobry TVN film, na którym widać, jak mała dziewczynka przekazuje pieniądze, które udało jej się uzbierać.

- To jest dziewczynka, która grała w szachy na ulicy i zebrała środki. Zamiast na własne gadżety, hulajnogę te dzieciaki zbierają na wsparcie armii. Codziennie przychodzą do naszego biura, do naszej fundacji. Ktoś sprzedaje lemoniadę, napoje, ktoś robi bransoletki handmade, ktoś gra na gitarze w przejściu. 600 tysięcy hrywien, to jest trochę mniej niż 100 tysięcy złotych, dzieciaki przyniosły w ciągu ostatniego tygodnia - relacjonował.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości