Jak rozmawiać z uchodźcami, których gościmy w domu? "Nie chodzi o to, żeby kogoś pocieszać na siłę"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak rozmawiać z ukraińską rodziną, którą przyjęliśmy?
Jak rozmawiać z ukraińską rodziną, którą przyjęliśmy?
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Od początku inwazji Rosji na Ukrainę ponad 1,5 mln uchodźców przyjechało do Polski. To w naszym kraju szukają schronienia i otrzymują niezbędne wsparcie oraz dach nad głową. Wielu Polaków przyjęło do swoich domów ukraińskie rodziny. To nowa sytuacja, więc pojawia się sporo pytań. Jak rozmawiać z osobami, które uciekły przed wojną? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dr Marcin Capiga, coach.

Ukraińscy uchodźcy - jak rozmawiać z nimi we właściwy sposób?

Polacy jako gospodarze przyjmujący do swoich domów uchodźców z Ukrainy, chcą dać im namiastkę normalności i odrobinę wytchnienia. Powstaje jednak pytanie, jak i o czym rozmawiać z gośćmi, by nie sprawić im przykrości, a jednocześnie dodać otuchy?

- Niekoniecznie powinniśmy ich gościć w taki "tradycyjny, polski sposób", czyli zastawiony stół, dużo rozmów. Są to osoby, które przeszły bardzo duży stres, więc czasami tą gościnnością może być po prostu zaproponowanie jakiejś przestrzeni, w której mogą zwyczajnie się wyciszyć i pozostać przez jakiś czas samemu. Po długiej drodze te osoby są zmęczone i potrzebują tego wyciszenia, azylu - powiedział dr Marcin Capiga.

O czym rozmawiać z gośćmi z Ukrainy? - Komunikacja jest czymś takim, co niekoniecznie musi być tylko rozmową. Jeśli skupimy się na rozmowie, to możemy mówić o takich bardzo prostych rzeczach. Osoby, które do nas trafiają, potrzebują na początku takich prostych informacji na temat tego, jak funkcjonować w tym naszym miejscu. Krótkie informacje - gdzie możemy spędzać czas, gdzie możemy skorzystać z toalety, gdzie możemy zjeść, gdzie jest lodówka. Niekoniecznie jest tak, że musimy zamieniać się w psychologa, bo nim nie jesteśmy. Przed tym przestrzegam. Jeżeli nie mamy kompetencji do tego, to nie powinniśmy poruszać tematów, które mogą wbrew pozorom zaszkodzić, a nie pomóc. Nie zaczynać ich samemu. Jeżeli ktoś zaczyna o nich mówić, to nie powinniśmy przerywać rozmowy i zmieniać temat, żeby nie rozmawiać o rzeczach trudnych. Nie chodzi o to, żeby kogoś pocieszać na siłę. Empatia polega na tym, że z tą osobą jesteśmy i damy się wygadać - wyjaśnił coach.

Wparcie dla ukraińskich dzieci

Empatia to nie tylko wrażliwość na krzywdę, ale również uważność na cudze potrzeby.

- Te osoby mogą być w stresie posttraumatycznym, potrzebować się wypłakać albo mieć stany chwiejności emocjonalnej, wpadać w złość, w płacz. Nie powinniśmy tego brać do siebie, bo czasami myślimy, że to my coś źle zrobiliśmy, ktoś się na nas obraził albo ktoś jest niegrzeczny, bo nagle wychodzi z pokoju, nie mówiąc o niczym. Pamiętajmy, że to są bardzo silne emocje - podkreślił dr Marcin Capiga.

Dzieci uchodźców nieco inaczej odbierają otaczającą ich nową rzeczywistość i potrafią szybciej się zaadaptować. Jak można im pomóc?

- Z dzieciakami jest tak, że czasami zachowują się tak, jakby nic się nie stało. Zabranie dziecka do zoo, na mecz piłki nożnej, może być bardzo dobrym pomysłem. Trzeba z uważnością obserwować ich potrzeby - dodał coach.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Polska Akcja Humanitarna
Polska Akcja Humanitarna
  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości