Ukraińskie artystki pomagają na wojnie
Wojna diametralnie zmieniła życie obywateli Ukrainy. Ich spokój i bezpieczeństwo zostały zburzone 24 lutego, gdy rosyjskie wojska zaatakowały kraj. Wiele osób, szczególnie matek z dziećmi zdecydowało się na opuszczenie ojczyzny i poszukiwanie schronienia w sąsiednich państwach.
Jednak nie brakuje również osób, które zdecydowały się zostać w Ukrainie. Są wśród nich m.in. kobiety kultury walczące jako wolontariuszki. Reżyserka Marysia Nikituk wspomniała, gdzie była, gdy rozpoczęła się wojna. - Szczerze mówiąc, to 23 lutego składałam wnioski na granty. Siedziałam przy biurku i zajmowałam się swoimi sprawami. Pisałam ten wniosek, aby móc stworzyć nowy film. Około 4:20 usłyszałam huk - powiedziała.
Z planu filmowego na wojnę
Aktualnie reżyserka znajduje się w bezpiecznym miejscu niedaleko miasta Równa. - Stworzyliśmy coś w rodzaju komuny uchodźców, pomagamy także organizacjom wolontariuszy i organizujemy pomoc humanitarną z Polski. Można powiedzieć, że jestem wolontariuszką freelancerką - wyjaśniła Marysia Nikituk. Artystka stara się również nie przerywać swojej pracy nad filmami. - Mam własne twórcze projekty, które powstają i chciałabym je zrealizować - powiedziała.
Wolontariuszką w Ukrainie została również aktorka Anastasiia Pustovit, której udało się uciec z okupowanego miasta. - Jakimś cudem i to nie korytarzem humanitarnym, czego nikomu nie polecam, wyjechaliśmy do Lwowa. Dodatkowo z tej miejscowości wyjechało 39 autobusów z mieszkańcami - opowiedziała artystka. Obecnie Anastasiia przyjmuje uchodźców, zapewnienia im potrzebne leki i udziela informacji dotyczących bezpiecznego transportu poza granicę Ukrainy. - Jednocześnie szukam broni, również dla siebie - dodała.
Reżyserka Marysia Nikituk uważa, że obywatele Ukrainy bardzo zjednoczyli się podczas wojny. - Nasz kraj jest jak wielki akademik, w którym nikogo nie znasz, ale każdy jest gotowy ci pomóc. Myślę, że stworzymy niesamowity kraj, o którym każdy marzy - stwierdziła.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy można śmiać się z memów o wojnie? Psycholog: "Człowiek nie może się przez cały czas stresować"
- Koncert "Razem z Ukrainą" komentowany na całym świecie. Zebrano niemal 8 milionów złotych
- Mieszkańcy Radymna pomagają ofiarom wojny w Ukrainie. "Ci ludzie znaleźli się w traumatycznej sytuacji"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Aleksandra Matczuk
Reporter: Szymon Brózda/Żenia Klimakin
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN