Razem z Ukrainą

Ile Rosja traci przez zaatakowanie Ukrainy? Analitycy podają pierwsze wyliczenia

Razem z Ukrainą

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
Polski Instytut Ekonomiczny, Business Insider
Moskwa, flaga rosyjska na rządowym budynku

W czwartek 24 lutego Rosja zbrojnie zaatakowała Ukrainę. Wojna cały czas trwa, w Polsce jest już ponad milion uchodźców, a globalne społeczeństwo, rządy i firmy próbują na wszelkie sposoby ukarać Władimira Putina za inwazję. Ile Rosja na tym traci?

Dotychczasowy bilans rosyjskich strat obejmuje nie tylko konsekwencje licznych sankcji, utraconego PKB i wartości rubla, ale również zniszczony sprzęt bojowy. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego suma strat na chwilę obecną to kwota około 15 miliardów dolarów. Rosyjska gospodarka w bieżącym roku może pomniejszyć się o około 250 miliardów dolarów.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Rosyjskie straty finansowe za atak na Ukrainę

Oprócz wspomnianej kwoty, w ciągu ostatnich dwóch tygodni z londyńskiej giełdy wycofane zostały udziały w rosyjskich spółkach na łączną kwotę 334 mld dolarów, a bank centralny Rosji utracił dostęp do ponad 345 mld dolarów swoich rezerw. Rosyjski rynek opuściły setki zagranicznych firm, w tym wielkich, globalnych marek, a światowe i lokalne rynki wycofują rosyjskie produkty i usługi.

Analitycy z różnych krajów podkreślają, że suma rosyjskich strat jest trudna do oszacowania, ale niektórzy ekonomiści podają kwotę nawet 170 mld dol. Do tego dochodzi drugie tyle dla rosyjskich inwestorów, o czym poinformował "Financial Times".

Według analizy polskich ekspertów, w całym 2022 r. Rosja może utracić przychody z eksportu o łącznej wartości 110-120 mld dolarów. To ponad 30 proc. jej eksportu. W 2020 r. Federacja Rosyjska eksportowała 52 proc. swoich produktów i usług do Europy i 4,5 proc. do Ameryki Północnej. Te kontynenty były też głównymi odbiorcami surowców energetycznych oraz metali, które stanowią około 65 proc. rosyjskiego eksportu.

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Kanada zrezygnowały już z kupowania rosyjskiej ropy i gazu, a Unia Europejska planuje zmniejszyć importu gazu z Rosji o 2/3. Te decyzje znacznie zmniejszają dochody Federacji Rosyjskiej o kolejne miliardy rocznie.

Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak podkreślił w raporcie:

W wyniku rozpoczętej inwazji zbrojnej w Ukrainie, rosyjska gospodarka skurczy się w tym roku o co najmniej 250 mld dolarów. Szacujemy, że sankcje i kryzys gospodarczy wywołają w Rosji nawet 20 proc. recesję. Analogiczna recesja na Białorusi oznacza spadek PKB o dodatkowych 10 mld dolarów. (…) Rosja w ciągu zaledwie kilku dni niemal całkowicie utraciła zaufanie inwestorów i ta izolacja rosyjskiego rynku może się utrzymywać nawet przez dekady od zakończenia wojny. Światowe agencje wystawiają Rosji śmieciowe ratingi i coraz powszechniej wskazują na ryzyko bankructwa tego kraju w najbliższych tygodniach. Obecnie wyżej od rosyjskiej oceniana jest wiarygodność Ukrainy.

Rosyjskie straty wojskowe w wojnie na Ukrainie

Warto brać pod uwagę, że poza olbrzymimi stratami gospodarczymi, Rosja traci w tej wojnie również bardzo drogi sprzęt wojskowy. Do 10 marca 2022 r. koszt udokumentowanych strat sprzętu wojskowego agresora wyniósł ok. 2,6 mld dolarów. To już ponad tysiąc jednostek ciężkiego sprzętu, w tym 156 czołgów, 635 pojazdów piechoty, 12 samolotów oraz 11 helikopterów. Ta kwota nie uwzględnia całego wyposażenia i przeszkolenia żołnierzy, kosztów logistyki i serwisowania. Władze Ukrainy podkreślają, że rosyjskie straty mogą być nawet dwukrotnie większe, niż te oficjalnie podawane.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny, Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: Ksenia Semirova/Getty Images

Pozostałe wiadomości