Krem z selera z gruszką i pieczoną ciecierzycą
Ilość porcji: 4-6
Czas przygotowania: ok. 35 minut
Składniki:
1-2 selery (w zależności od wielkości)
1 gruszka
1 puszka mleczka kokosowego
1 łyżka świeżo startego imbiru
1 mała cebula
Szczypta gałki muszkatołowej
½ łyżeczki kurkumy
Sól, pieprz
1 łyżka oleju kokosowego
1 łyżka czarnego sezamu
½ puszki ciecierzycy
½ łyżeczki cynamonu cejlońskiego
1 łyżeczka kuminu
1 płaska łyżeczka mielonej chili
Oliwa
Przygotowanie:
Seler obieramy i kroimy w mniejszą kostkę. Cebulę szatkujemy drobno i przesmażamy krótko na rozgrzanym oleju kokosowym, dorzucamy seler, starty imbir, kurkumę. Krótko smażymy mieszając, następnie dolewamy mleczko kokosowe, dodajemy kurkumę dorzucamy pokrojoną w kostkę gruszkę i gotujemy aż warzywa będą bardzo miękkie. W tym czasie odsączamy z zalewy ciecierzycę, doprawiamy cynamonem, kuminem, chili i solą , skrapiamy oliwą. Przekładamy całość na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i wstawiamy do pieca nagrzanego do 190 stopni na ok. 20 minut. Zupę miksujemy na gładki krem, w razie potrzeby dolewamy wody jeśli będzie zbyt gęsta, mieszamy z sezamem, doprawiamy do smaku gałką muszkatołową i solą. Podajemy posypaną pieczoną ciecierzycą.
Chipsy z pasternaku, batatów i marchewki z domowym majonezem rozmarynowym
Ilość porcji: 6
Czas przygotowania: 30 minut
Składniki:
2 korzenie pasternaku lub pietruszki
2 marchewki
1 batat
1 łyżeczka wędzonej papryki
1 łyżeczka pieprzu cayenne
1 łyżeczka suszonego tymianku
Oliwa
Sól, pieprz
Majonez rozmarynowy:
1 żółtko
3 fileciki anchois
1 gałązka świeżego rozmarynu
1 łyżeczka soku z cytryny
Szczypta cukru
Sól, pieprz
Ok. ½ szklanki oleju
Ok. ¼ szklanki oliwy
Przygotowanie: Pasternak i marchewkę obieramy i kroimy wzdłuż na cienkie plastry. Bataty obieramy i kroimy w bardzo cienkie plasterki. Przekładamy warzywa do miski i przyprawiamy papryką, pieprzem cayenne, tymiankiem, solą i skrapiamy oliwą. Dokładanie obtaczamy w przyprawach i oliwie plastry warzyw, rozkładamy na płasko na blaszce do pieczenia wyłożonej papierem do pieczenia i wstawiamy do pieca nagrzanego do 200 stopni na ok. 15-20 minut aż zrobią się złote i chrupiące. W tym czasie przygotowujemy majonez. Do moździerza wrzucamy ząbek czosnku i rozcieramy go z solą, dodajemy drobno posiekany rozmaryn i ucieramy nadal, dodajemy fileciki anchois i całość ucieramy na pastę. Dodajemy szczyptę cukru, sok z cytryny i pieprz, ucieramy do połączenia składników. Dodajemy żółtko i ucieramy aż połączy się z resztą składników, następnie kropla po kropli dodajemy oliwę na zmianę z olejem i dokładnie ucieramy. Nie przestając ucierać dolewamy oliwę i olej przygotowujemy gęsty majonez. Całość można przygotować również z malakserze lub przy pomocy blendera. Schładzamy i podajemy do chipsów z warzyw.
Pieczony kalafior z hummusem z soczewicą i granatem
Ilość porcji: 6
Czas przygotowania: 50 minut
Składniki:
1 mały kalafior
1 łyżeczka ostrej papryki
1 łyżeczka mielonego kuminu
1 łyżeczka mielonej kolendry
1 łyżeczka mielonego kopru włoskiego
2 łyżki miodu
Sól, pieprz
Skórka starta z cytryny
Oliwa
1 puszka ciecierzycy lub 1,5 szklanki ciecierzycy namoczonej i ugotowanej
½ szklanki pasty tahini
Sok z połowy cytryny
Sól
1 płaska łyżeczka mielonego kuminu
2-3 łyżki oliwy
2-3 łyżki gorącej wody
½ szklanki ugotowanej soczewicy
4 łyżki drobno posiekanej naci pietruszki
½ granatu
Ew. pieczywo do podania
Przygotowanie: Kalafior dzielimy na różyczki i przekładamy do miski. Doprawiamy solą, pieprzem, ostrą papryką, kuminem, kolendrą i koprem. Skrapiamy oliwą i dokładnie mieszamy. Rozkładamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i wstawiamy do pieca nagrzanego do 200 stopni na ok. 20 minut, w trakcie pieczenie należy przemieszać całość a na ostatnie 5 minut polewamy miodem i włączamy funkcję opiekania, żeby powstała chrupiąca skórka. W trakcie pieczenia kalafiora przygotowujemy hummus. Ciecierzycę przekładamy do malaksera, dodajemy tahini, sól, kumin i trochę ciepłej wody i miksujemy na gładką pastę. Doprawiamy sokiem z cytryny, jeśli trzeba również solą. Mieszamy z ugotowaną soczewicą, przekładamy na płaski talerz, dekorujemy kulkami granatu i nacią pietruszki, skrapiamy oliwą. Podajemy do upieczonych różyczek kalafiora posypanych startą skórką z cytryny oraz kromek dobrego, żytniego pieczywa.
Cynamonowe ciasto batatowo-marchewkowo-jabłkowe z kremem waniliowym
Ilość porcji: 12
Czas przygotowania: 1 h
Składniki:
2 szklanka mąki pszennej
1,5 szklanki cukru trzcinowego
2,5 łyżeczki cynamonu cejlońskiego
1 płaska łyżeczka soli
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka sodki
1 szklanka startego batata
1 szklanka startej marchwi
1 szklanka startych jabłek
3 jaja
1 szklanka oleju rzepakowego lub kokosowego
250 g mascarpone
250 ml śmietanki kremówki 36%
3 łyżki cukru pudru
1 łyżeczka pasty z wanilii
Ew. cukier puder do podania
Przygotowanie: Śmietankę schładzamy przez 24 h i ubijamy na sztywno w trakcie dodając cukier puder i wanilię. Serek rozcieramy i partiami dodajemy do niego śmietankę ubijając całość krótko. Wstawiamy do schłodzenia do lodówki. Bataty, marchew i starte jabłka mieszamy razem, dodajemy cukier i mieszamy. Mąkę przesiewamy razem z proszkiem do pieczenia, cynamonem i sodką, dodajemy sól i mieszamy. Jaja łączymy z olejem najlepiej za pomocą rózgi lub mieszadła ze sprężynką. Do warzyw i owoców dodajemy suche składniki, mieszamy i dodajemy jaja z olejem. Łączymy za pomocą łopatki lub dużej łyżki. Przelewamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia i wstawiamy do pieca nagrzanego do 180 stopni na ok. 35 minut i pieczemy do tzw. suchego patyczka. Ciasto lekko studzimy, dzielimy na porcje, posypujemy cukrem pudrem i dekorujemy schłodzonym kremem.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN