Raki. Na śniadanie i na obiad

Szymon Czerwiński, finalista 5. edycji programu MasterChef, przygotowuje w naszej kuchni nad Wisłą w Warszawie potrawy inspirowane rzeką. Zaserwuje nam dziś dania z raków, które kiedyś królowały na polskich stołach. Skorzystajcie z jego przepisu na zupę rakową, szparagi z sosem rakowym i parmezanem oraz raki po staropolsku. A na deser polecamy chałkę ze świeżymi owocami, która zachwyci każde podniebienie. Smacznego!

Grzanki ze śledziami

Składniki:

4 jaja

oliwa z oliwek

łyżka musztardy Dijon

2 śledzie w oleju

2 ogórki kiszone

2 szalotki

chleb ciemny razowy

koper świeży pęczek

sól i pieprz

masło pół kostki

Przygotowanie:

Jaja ugotować na twardo. Żółtka wyjąć i przełożyć do miseczki. Utrzeć żółtka z musztardą i oliwą. Dodać pokrojone śledzie, drobno posiekaną szalotkę oraz poszatkowany koper. Doprawić solą i pieprzem. Z pieczywa przygotować grzanki na patelni lub w piekarniku. Grzanki posmarować masłem, następnie wyłożyć pastę i udekorować śledziami oraz świeżym koprem. Smacznego!

Składniki:

Pęczek zielonych / białych szparagów

1 łyżka masła

150 g Parmezanu w kawałku

200 g szyjek rakowych (mrożone)

1 szalotka

1 ząbek czosnku

50 ml białego wina

łyżeczka mielonej ostrej papryki

2 łyżki masła

pęczek kopru

200 ml śmietanki 36%

sól i cukier

Przygotowanie:

Szparagi umyj i odłam zdrewniałe końcówki. Jeżeli używasz białych szparagów, koniecznie obierz je obieraczką. Do gotującej się wody dodaj sól i cukier. Gotuj szparagi na stojąco przez 3 minuty. Pamiętaj, by „kwiaty” wystawały ponad taflę wody. Na patelni rozgrzej masło. Podsmaż na niej pokrojoną w kostkę szalotkę oraz czosnek, dopraw solą i pieprzem oraz papryką. Kolejne dodaj raki, a po chwili wino. Po zredukowaniu wina dodaj śmietanę. Pod koniec gotowania dodaj posiekany koper. Na talerzu ułóż gorące szparagi, dodaj sos rakowy oraz płatki parmezanu. Smacznego!

Składniki:

20 świeżych raków lub mrożonych w pancerzach

2,5 l bulionu wołowego

pęczek świeżego kopru

250 g masła

250 ml śmietanki 36%

pęczek pietruszki

2 pęczki kopru

2 marchewki

sól i biały pieprz

gałka muszkatołowa

50 g koncentrat pomidorowy

Przygotowanie:

Raki należy wyszorować i oczyścić pod wodą. W dużym garnku zagotuj wodę razem z koprem. Kiedy woda będzie wrzeć, zacznij wrzucać raki. Gotuj pod przykryciem około 10 - 15 minut, do czasu, aż wszystkie zmienią kolor na czerwony. Po ugotowaniu odcedź raki. Raki obierz a mięso przełóż do się bulionu wołowego. Pancerze za pomocą tłuczka lub moździerza utłucz i przesmaż na dużej ilości masła. Następnie dodaj kilka chochli gorącego bulionu do którego dodałeś koncentrat pomidorowy. Do oddzielnej miseczki zbierz „oczka”, które powstaną podczas gotowania. Po wygotowaniu pancerzy przecedź bulion przez sito oraz gazę i dodaj do pozostałej części bulionu. Połącz oba buliony, zapraw śmietaną. Doprawić przyprawami. Zupę podawaj z mięsem rakowym i przygotowanym masłem. Udekoruj śmietaną oraz koprem.

Składniki:

200 g szyjek rakowych (mrożone)

2 ząbki czosnku

2 szalotki

1 płat ciasta francuskiego

50 ml białego wina

masło

1 jajko

papryka wędzona, sól, pieprz

koper, melisa, pietruszka

200 g śmietany 36%

Przygotowanie:

Z ciasta francuskiego za pomocą dużej szklanki wytnij kółka, a następnie w nich za pomocą mniejszej szklanki wytnij mniejsze kółeczka. Roztrzep jedno jajko i posmaruj nim kółka, a następnie naklej na nie wycięte „pierścienie”. Następnie oprósz je lekko solą i wstaw do piekarnika 180 stopni na 25 minut. Na patelni rozgrzej masło. Podsmaż na niej pokrojoną w kostkę szalotkę, dwa ząbki czosnku, dopraw solą i pieprzem oraz papryką wędzoną. Kolejne dodaj raki, a po chwili wino. Po zredukowaniu wina dodaj śmietanę. Z upieczonych ciasteczek wyjmij zbędny środek, by powstały miseczki. Do środka nałóż farsz z raków. 

Przygotowanie:

1 chałka

4 brzoskwinie

10 moreli

4 łyżki masła

szklanka mleka

4 łyżki cukru brązowego

Przygotowanie:

Chałkę pokrój w plastry. Następnie zrób w nich wgłębienia w których umieścisz owoce. Skrop pieczywo mlekiem, posmaruj masłem i posyp cukrem. Ułóż na rozgrzanej z masłem patelni. Smaż, aż chałka będzie zarumieniona a owoce puszczą sok. 

Składniki:

2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej

400 ml wody

500 g świeżych malin (zostaw 20 mali do dekoracji)

110 g drobnego cukru do wypieków

1 cytryna

kilka liści mięty

200 g 36% śmietany ZIMNEJ

Przygotowanie:

Mąkę połącz z połową wody i dokładnie wymieszaj, aż otrzymasz jedną masę bez grudek. Resztę wody wlej do garnka i zagotuj. Kiedy woda będzie się gotować, dodaj przygotowaną masę. Mieszaj i podgrzewaj, do czasu aż będzie gęsta. Owoce razem z cukrem zblenduj. Dodaj do nich sok z cytryny. Pamiętaj, by zostały kawałki owoców. Kiedy masa ziemniaczana z wodą wyraźnie zgęstnieje dodaj do niej purée owocowe. Doprowadź do wrzenia i gotuj przez 2 minuty. Następnie zdejmij z gazu i zostaw do ostygnięcia. Do salaterek lub pucharków przelej gotowy kisiel i odstaw do lodówki, aby ostygł. Udekoruj kisiel świeżymi malinami, bitą śmietaną i miętą.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry Wakacje

podziel się:

Pozostałe wiadomości