Cepeliny
Składniki:
0,5 kg ugotowanych ziemniaków
1 kg surowych ziemniaków
2 jajka
2-3 czubate łyżki mąki ziemniaczanej
sól
Przygotowanie:
500 g mielonej łopatki wieprzowej
3 ząbki czosnku
sól i pieprz
kawałek boczku (wędzony, surowy na skwarki)
cebula
Ciasto:
Surowe ziemniaki zetrzeć na tarce o drobnych oczkach (odcedzić, a pozostałą na dnie skrobię dodać do masy). Ziemniaki ugotowane zetrzeć lub zgnieść praską, dodać jajka, mąkę, sól i wyrobić ciasto.
Mięso mielone doprawić solą, pieprzem oraz 3 ząbkami czosnku (należy go najpierw przepuścić przez praskę). Należy nabierać na dłonie ciasto, rozpłaszczyć, nałożyć podłużny wałeczek mięsa i formować w kształt łódki.
Wielkopolskie pyzy drożdżowe (pampuchy, buchty)
Składniki:
0,5 kg mąki pszennej
szklanka mleka
2 jajka
3 łyżki masła stopionego
3 dkg drożdży
sól i cukier
Przygotowanie:
Do pokruszonych drożdży dodać odrobinę mleka, łyżkę mąki i łyżkę cukru – wymieszać i odstawić do wyrośnięcia. Do mąki wlać rozczyń, dodać ubite jajka z odrobiną soli oraz resztę mleka. Wyrobić ręką do momentu odrywania się od miski na koniec dodając rozpuszczone, przestudzone masło. Zostawić do wyrośnięcia pod przykryciem. Wycinać szklanką okrągłe kluski, posypać mąką i odstawić do ponownego wyrośnięcia. Za pomocą sznurka przymocować gazę do szerokiego garnka, kluski nakładać partiami i gotować 7-8 minut. Można podawać na słodko lub słono.
Składniki:
2 kg ziemniaków
2 jajka
sól
Przygotowanie:
Połowę ziemniaków ugotować w mundurkach, ostudzić. Drugą połowę ziemniaków obrać, zetrzeć na tarce o drobnych oczkach, przecisnąć przez gazę, sok wylać, a skrobię z gazy dodać do masy. Ugotowane, wystudzone i obrane ziemniaki zgnieść i wymieszać z surowymi. Dodać jajka rozbite ze szczyptą soli. Formować niewielkie kluski, gotować 5-7 minut we wrzącej, osolonej wodzie. Podawać z okrasą z boczku lub wędzonej słoniny i cebulki. Najlepiej serwować z zasmażaną, kiszoną kapustą lub jako dodatek do mięs z sosami.
Ciasto wykonać wg przepisu powyżej.
Farsz:
0,5 kg łopatki wieprzowej lub karkówki
włoszczyzna
2 liście laurowe
5 ziaren ziela angielskiego
6 ziaren czarnego pieprzu
sól, pieprz czarny mielony
majeranek
2 duże cebule
1 duża łyżka masła
1 ząbek czosnku
boczek surowy wędzony
Przygotowanie:
Mięso włożyć do garnka z niedużą ilością zimnej wody, by woda przykrywała mięso, dołożyć obraną włoszczyznę, liście laurowe oraz ziele angielskie. Gotować do miękkości. Mięso, marchewkę, seler i pietruszkę zmielić. Cebulę pokroić w drobną kostkę, podsmażyć na złoty kolor na maśle i dodać do mięsa. Doprawić solą, pieprzem i majerankiem oraz odrobiną czosnku. Dodać tyle wywaru z gotowania, by farsz był wilgotny, ale zwarty. Jeśli lubicie proponuję dodać drobno posiekaną pietruszkę.
Należy nabierać na dłonie ciasto, rozpłaszczyć, nałożyć mięso i formować w kształt kulki. Podawać z okrasą z boczku lub wędzonej słoniny i cebulki.
Składniki:
30 dkg kiełbasy myśliwskiej
8 szt pieczarek
1 średniej wielkości cebula
2 plastry boczku surowego wędzonego
3 małe ogórki kiszone
2 łyżki koncentratu pomidorowego
1 łyżeczka mąki pszennej
papryka słodka, sól, pieprz
1 ząbek przeciśniętego przez praskę czosnku
Przygotowanie:
Kiełbasę pokroić w kostkę, pieczarki w plasterki, cebulę w piórka, boczek w paski. Na głębokiej patelni podsmażyć boczek, dorzucić kiełbasę i podsmażać razem przez kilka minut. Dodać odrobinę oleju dodać cebulę, zrumienić i wrzucić pieczarki. Podlać gorącą wodą, dodać koncentrat przykryć i gotować kilka minut. Dodać pokrojone w kostkę ogórki kiszone i gotować kolejne kilka minut. Doprawić słodką papryką, solą i pieprzem do smaku. Zagęścić mąką rozmieszaną w małej ilości wody.
Składniki:
30 dkg podgrzybków świeżych lub mrożonych
50 ml śmietanki kremówki
2 cebule
sól, pieprz
lubczyk
1 łyżka masła
1 łyżka oleju rzepakowego
posiekana natka pietruszki
Przygotowanie:
Cebulkę pokroić w kostkę i podsmażyć na maśle i oleju, dodajemy pokrojone grzyby i podsmażamy przez 5-6 minut. Podlewamy niewielką ilością wody (ok. 100 ml), dusimy pod przykryciem 5-6 minut, gdy płyn odparuje dodajemy śmietankę. Dodajemy sól, pieprz i zieloną pietruszkę i gotujemy do zgęstnienia.
Składniki:
100 ml śmietanki 30%
1 łyżka cukru pudru
owoce
150 g truskawek do zmiksowania
50 g malin
50 g borówki
Przygotowanie:
Śmietankę kremówkę delikatnie ubić do konsystencji kwaśnej śmietany, dodać cukier puder i wymieszać. Zmiksować truskawki i dodać do śmietany. Resztę owoców wykorzystać do dekoracji.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN