Tradycyjny pasztet domowy z piklami i żurawiną
Składniki:
- 200 g bagietki pszennej
- 250 ml mleka 3,2 proc.
- 500 g karkówki wieprzowej bez kości
- 500 g udźca wieprzowego
- 500 g podgardla wieprzowego
- sól
- pieprz
- papryka wędzona w proszku
- zioła prowansalskie
- pęczek włoszczyzny
- ziele angielskie
- liść laurowy
- 1 l rosołu
- 4 jajka
- 1/2 pęczka natki pietruszki
- 2 łyżki musztardy dijon
- 200 g boczku w cienkich plastrach
- 50 g korniszonów
- 50 g patisonów marynowanych
- 50 g cebulki perłowej
- 50 g konfitury z żurawiny
- tymianek
Przygotowanie:
Bagietkę namoczyć w mleku, po 15 minutach odcedzić i odstawić. Karkówkę, udziec i podgardle pokroić w grubszą kostkę, przełożyć do metalowej miski, dodać sól, pieprz czarny, paprykę wędzoną, zioła prowansalskie i dokładnie wymieszać. Podsmażyć w garnku na złoty kolor, dodać pokrojoną włoszczyznę, liść laurowy, ziele angielskie i smażyć jeszcze kilka minut. Podlać rosołem lub innym wywarem i gotować na małym ogniu tak długo, aż płyn odparuje, a mięso będzie miękkie. Zacząć wszystko mielić w maszynce do mielenia mięsa na drobne oczka. Masę zmielić dwa razy. Do mielenia dodać namoczoną wcześniej bagietkę. Po zmieleniu całej masy dodać do niej jajka, posiekaną natkę pietruszki i musztardę dijon, wszystko dokładnie wymieszać ręką. Metalowe naczynie do wypieku blaszki wyłożyć plastrami surowego boczku i posypać liśćmi tymianku. Wymieszaną masę przełożyć do formy i dokładnie „ubić” pozbywając się powietrza ze środka. Tak przygotowany pasztet wstawić do piekarnika rozgrzanego do 170 st. C na 1,5 godziny. Po wyjęciu poczekać, aż pasztet ostygnie, pokroić na cienkie plastry i podawać z piklami i konfiturą żurawinową.
Pasztet drobiowy z suszonymi pomidorami i ziołami prowansalskimi
Składniki:
- 200 g bagietki pszennej
- 250 ml mleka 3,2 proc.
- 500 g udek z indyka bez kości
- 500 g filetu z indyka
- łyżka soli
- 25 g świeżego oregano
- 25 g natki pietruszki
- 25 g świeżego tymianku
- łyżeczka chili w proszku
- łyżka ziół prowansalskich
- 100 g suszonych pomidorów
- 25 g masła
- 10 g bułki tartej
- sałata maślana
- 200 ml oliwy z oliwek
Przygotowanie:
Bagietkę namoczyć w mleku, po 15 minutach odcedzić, zmielić na drobnych oczkach i dodać do mięsa w dalszej części przepisu. Drobno mielone mięso z indyka (udko i pierś) włożyć do metalowej miski, dodać do niej sól, jajka, posiekane świeże zioła, chili, zioła prowansalskie, posiekane suszone pomidory i wcześniej zmieloną bułkę. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać. Formę do pieczenia pasztetu wysmarować dokładnie zimnym masłem i posypać bułką tartą. Przełożyć masę i dokładnie ubić, aby pozbyć się nadmiaru powietrza, górną warstwę przed pieczeniem posmarować masłem. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 160 st. C na 45 minut. Po tym czasie wbić wykałaczkę i zobaczyć, czy po jej wyjęciu nie ma na niej surowego mięsa. Jeśli jest, to pasztet należy wstawić jeszcze na 15 minut do pieczenia. Po tym czasie wyjąć z pieca i pokroić na cienkie plastry, pasztet można podawać ze świeżą sałatą i oliwą z oliwek.
Paszteciki wieprzowe w cieście drożdżowym
Składniki:
Ciasto:
- 250 ml mleka 3,2 proc.
- 50 g świeżych drożdży
- 100 g białego cukru
- 100 g masła
- 3 jajka
- 750 g mąki pszennej
Przygotowanie:
Wymieszać ciepłe mleko razem z drożdżami, następnie dodać jajka, cukier i mąkę. Wyrobić ciasto do jednolitej i gładkiej konsystencji i na koniec dodać rozpuszczone masło. Rozwałkować ciasto na grubość 0,5 cm i pokroić na trójkąty.
Farsz:
- 500 g pasztetu wieprzowego
- 150 g masła
- 100 ml śmietanki 36 proc.
- 1 kg ciasta drożdżowego
- 10 g masła klarowanego
- 25 g sezamu prażonego
Przygotowanie:
Pasztet wieprzowy pokroić w kostkę, włożyć do robota kuchennego, dodając zimne masło i słodką śmietankę (tylko jeśli pasztet jest twardy i zbity). Mieszać całość na wysokich obrotach, aż powstanie kremowa konsystencja. Gotową masę przełożyć do rękawa cukierniczego. Farsz wycisnąć na szerszą część trójkąta i zwinąć w kierunku tej cieńszej, robiąc tzw. rogalika. Przełożyć rogaliki na blaszkę metalową i poczekać 15 minut, aż urosną. Posmarować klarowanym masłem i wstaw do piekarnika nagrzanego do 185 st. C na 15 minut. Paszteciki można również posypać prażonym sezamem.
Rilette z wędzonej makreli z zielonym ogórkiem i chrzanem
Składniki:
- 4 filety z makreli
- 75 g ubitego masła
- 3 łyżki kwaśnej śmietany
- łyżka chrzanu
- łyżka wędzonej papryki w proszku
- 10 g posiekanego świeżego koperku
- łyżeczka soli
Przygotowanie:
Z filetów z makreli zdjąć skórę oraz wyjąć ości, przełożyć do metalowej miski, dodając resztę składników i mieszać widelcem, aż powstanie zwarta masa. Jeśli ryba będzie sucha, dodać odrobinę oliwy z oliwek.
Zalewa do ogórka:
- 300 ml wody
- 200 g cukru
- 100 ml białego octu winnego
- 25 g tymianku
- 2 zielone ogórki
- 100 g sałaty do dekoracji
- pieczywo pszenne do podania
Przygotowanie:
W rondelku zagotować wodę z octem, cukrem i tymiankiem. Przełożyć do niej pokrojonego w kawałki ogórka i zdjąć z ognia. Wstawić do lodówki, aby zalewa ostygła. Na talerzu ułożyć plasterki ogórka tworząc tzw. carpaccio. Za pomocą 2 łyżek uformować porcję rilette z makreli i ułożyć na środku, dodać do dekoracji świeże zioła i kawałek grillowanego pieczywa.
Masz wyjątkowy przepis? Chcesz gotować w Dzień Dobry TVN? Dołącz do naszej grupy na Facebooku tutaj.
>>> Zobacz także:
- Jak zrobić żurek z białą kiełbasą – sprawdzony przepis dla każdego
- Baby wielkanocne. Sprawdzone przepisy Grzegorza Zawieruchy
- Ile można zjeść ze świątecznego stołu, aby nie przytyć? Sprawdź kaloryczność wielkanocnych potraw
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Iza Dorf